Většina praktických lékařů, které minulý týden oslovila společnost Aspectio, si myslí, že očkování proti prasečí chřipce začalo pozdě a je nedostatečně otestované. Nedostatky spatřují i v jeho organizaci, zjistil průzkum, v němž odpovídal reprezentativní vzorek 440 z 5400 českých praktických lékařů. 

Podle průzkumu si 83 procent oslovených lékařů myslí, že s očkováním proti prasečí chřipce se mělo v Česku začít dříve. Za dostatečně otestované ho nepovažuje 60 procent lékařů. Většina dotázaných si myslí, že prasečí chřipka je mediální bublina, a 70 procent říká, že je z hlediska závažnosti srovnatelná s chřipkou sezonní.

Jen 48 procent oslovených se domnívalo, že Česko je připraveno na epidemii prasečí chřipky. Opačný názor má 41 procent.

Průzkum dále zjistil, že 69 procent oslovených lékařů se nechce nechat očkovat, ale svým pacientům by očkování vyloženě nedoporučila pouze šestina dotázaných, a to především kvůli nedostatečnému otestování vakcíny a z obavy z vedlejších účinků očkovací látky.

Česko čeká na potvrzení dvanácté oběti  

Negativně lékaři reagovali na samotný způsob organizace očkování, kritizovali zejména formu balení vakcín. "Lékaři obdrželi vakcínu v sadě pro deset pacientů najednou, nikoliv jako jednotlivé dávky, a připravenou očkovací látku je nutné spotřebovat do 24 hodin, což je velmi nepraktické," vysvětlila mluvčí Sdružení praktických lékařů České republiky Irena Kudrnovská.

Podle lékařů by očkování také mělo spíše probíhat v očkovacích centrech nebo hygienických stanicích. "V minulosti bylo vždy mimořádné očkování nařízené státem prováděno právě v očkovacích centrech nebo na hygienických stanicích, a nikoliv u praktických lékařů, nicméně v úzké součinnosti s nimi," dodala Kudrnovská.

Za problematický podle průzkumu považují lékaři i výběr pacientů vhodných k očkování na základě seznamů vytvořených zdravotními pojišťovnami. Seznamy jsou podle lékařů neaktuální - objevují se v nich prý pacienti, kteří očkování nepotřebují, a naopak chybějí lidé z ohrožených skupin.

Pandemická chřipka už má v Česku desátou a jedenáctou potvrzenou oběť. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel minulý čtvrtek 39letý muž s chorobou srdce. V Mělníku v sobotu umřel 29letý pacient. Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.


V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou. Pokud testy u zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku.

Počty lidí s prasečí chřipkou přesáhly v ČR podle společných odhadů hygieniků a lékařů už 100.000. Odhad vychází z počtu hlášených nákaz, minulý týden stonalo 1912 lidí na 100.000 obyvatel. Více než polovinu z toho tvořila prasečí chřipka.

Epidemie se vyhlašuje od 2000 případů na stejný počet obyvatel. Třetina ze 77 okresů se potýká s chřipkovou epidemií - za hranicí epidemie je 25 okresů. Horší situace je v moravských krajích. Nejvíce nemocných na 100.000 obyvatel je v Ostravě, a to 3768.

Podívejte se, co se odehrává v lidském těle od chvíle, kdy sliznice dýchacích cest napadnou chřipkové viry.