Tento týden klesl počet lidí s akutními respiračními infekcemi o 13 procent. Nyní je v České republice 1475 nemocných na 100.000 obyvatel, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle statistik klesá nemocnost už třetí týden, teď je pokles největší.

Situace je podobná ve většině krajů. Nejvýraznější pokles a zároveň nejméně nemocných hlásí Karlovarský kraj. Epidemii hygienici vyhlašují, když jsou 2000 a více nemocných na 100.000 obyvatel.

Nejvíce marodících, nad 1700 lidí na 100.000 obyvatel, hlásí kraj Moravskoslezský, Jihomoravský a Královéhradecký. Těsně pod touto hranicí je Jihočeský kraj.

Mnoho škol v celé republice dál hlásí vysoké počty nemocných chřipkou a některé zůstávají uzavřeny. Podle hygieniků lze situaci hodnotit jako lokální epidemii chřipkových onemocnění. "Kromě chřipky s normálním průběhem se nadále vyskytuje řada komplikovaných případů pandemické chřipky vyžadujících hospitalizaci a v některých případech i intenzivní péči," řekl ČTK epidemiolog Jan Kynčl. V ČR dosud zemřelo 38 lidí s prasečí chřipkou.

V souvislosti s vánočními a novoročními svátky lze podle Kynčla očekávat další pokles nemocnosti, který je pro toto období typický a souvisí s čerpáním dovolených a volna ve školách.

Další vlna zřejmě na konci ledna 

"Další vývoj chřipkové situace v letošní zimní sezoně bude možné odhadnout spíše až v druhém lednovém týdnu po návratu do škol a do zaměstnání," uvedl epidemiolog. V Evropě je podle něj podobný výskyt chřipkových onemocnění jako v Česku.

"Lze reálně očekávat vzestup nemocnosti patrně v druhé polovině ledna," odhaduje vývoj počtu chřipkových onemocnění Zdena Jágrová z pražské hygienické stanice.

Podívejte se, co se odehrává v lidském těle od chvíle, kdy sliznice dýchacích cest napadnou chřipkové viry: