Fakultní nemocnice na Bulovce, konkrétně její oddělení soudního lékařství, přestala od 1. ledna přijímat k pitvě mrtvé ze Středočeského kraje. Podle záchranářů jde o vážný problém, který může vyústit až v to, že tělesné ostatky zůstanou na místě skonu.

Primář oddělení soudního lékařství Bulovky Michal Beran k tomu uvedl, že mají plné kapacity. Kdyby je překročili, hygiena oddělení zavře.

O vyřešení celé situace stojí také policie, která často musí přímo na místě nepříjemnou situaci řešit. "Od začátku roku zatím nemocnice odmítla pitvat šest těl," řekl ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek.

Středočeský kraj nemá vlastní soudní lékařství, proto již řadu let využívá čtyři pražské nemocnice. Zemřelé pitvají na Bulovce, ve Vinohradech, ve Střešovicích a ve Studničkově ulici.

Nemocnice Bulovka až do konce loňského roku přijímala těla z okresů Příbram, Kladno, Mělník, Nymburk a Praha-východ. "Hned 1. ledna odpoledne jsme ale bez předchozího upozornění narazili na problém, kdy nemocnice nechtěla tělo k pitvě převzat. Celkem zatím registrujeme pět případů z Mělnicka a jeden z Příbramska," řekl Houdek.

Kam s těly? 

Záchranáři tak čelí dotazům pohřebních služeb, kam mají tělo odvézt. Podle Houdka je to záležitost, kterou by záchranáři už řešit neměli. "Pro nás kontakt se zemřelým končí tím, že vyplníme list o ohledání těla. Toto je pro nás zátěž navíc," podotkl ředitel. Ve zmiňovaných šesti případech se nakonec záchranáři dohodli na přijetí v jiné nemocnici.

Primář Michal Beran, který je také přednostou Ústavu soudního lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, odmítl, že by záchranáře předem neupozornil. "Mluvil jsem osobně s panem ředitelem už počátkem prosince a řekl jsem mu, že z kapacitních důvodů nemůžeme víc pitvat, protože bychom nedodrželi hygienické a další normy a zavřeli by nám ústav," řekl.

Beran zdůraznil, že za odmítáním těl k pitvě nebyly ekonomické důvody. "Právě naopak, kdybychom mohli, pitváme víc. Od 1. ledna 2010 jsme v systému pojišťovnictví a za každou pitvu máme peníze podle sazebníku. Pro nás je tedy velmi výhodné pitvat, napínáme své síly na maximum. Ročně děláme 1600 pitev, nemáme ale dostatek boxů a personálu," vysvětlil.

Rathův kraj vydal vloni na poplatky 73,8 milionu korun, letos dá ještě víc - čtěte ZDE

Celá situace může podle záchranářů skončit extrémní situací, kdy pohřební služby odmítnou těla přebírat a ta tak zůstanou ležet na místě skonu.

Může se také stát, že pohřební služby tělo sice převezmou, ale protože podle právních předpisů jej bez pitvy nesmí pohřbít, budou se u nich hromadit. "Důvody odmítání nám nejsou známy, domníváme se však, že svoji roli v tom sehrávají ekonomické aspekty, kdy fakultní nemocnice považují soudní lékařství za prodělečný obor a omezují jeho provoz," řekl Houdek.

Celou situaci řeší také středočeská policie, která je často při přebírání těla pohřební službou přítomna. "Vyhláškou jsou stanoveny případy, kdy se musí provést pitva a určit příčina úmrtí. Pokud by se to začalo řešit nějakou náhradní metodou, hrozí zhoršení kvality provedení tohoto úkonu," řekl ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Pitvu musí lékař nařídit například při náhlém úmrtí, u dětí zemřelých do 15 let věku a u mladistvých, v případě průmyslových otrav nebo pracovních úrazů, u osob, které zemřely ve vazbě či ve vězení a v dalších případech.

Související