Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková by měla v nejbližších dnech jednat s firmou GlaxoSmithKline, od které má Česko vakcínu proti prasečí chřipce Pandemrix, o tom, že stát část z objednaného milionu dávek neodebere. Informuje o tom čtvrteční Právo. Stát na nákup vakcín vyčlenil přes 200 milionů korun. Z milionu objednaných dávek je 700.000 určeno pro chronicky nemocné pacienty a zbytek pro zdravotníky a lidi pracující v profesích nezbytných pro chod státu.

"Dostala jsem za úkol od premiéra, abych prověřila možnost neodebrat část vakcín. S výrobcem budu jednat. Neznám jeho stanovisko," řekla listu Jurásková. Zároveň dodala, že na vakcinační a obchodní strategii, kterou vláda potvrdila v pondělí, se zatím nic nemění.

V Česku je nyní 238.000 dávek a očkovat se nechalo 62.000 lidí, což je mnohem méně, než vláda přepokládala. Proti možnému očkování 200.000 lidí se zvedl odpor. Prezident Václav Klaus ho označil za "pošlapávání lidské svobody".

Nabídka pro další zájemce

"Patříme v objednaných vakcínách k nejkonzervativnějším státům Evropy," uvedla ministryně. Co s vakcínou, se podle ní definitivně rozhodne až za několik měsíců, na základě počtu očkovaných.

Nevyloučila, že část vakcín může být nabídnuta i dalším zájemcům. Expirační doba je dva roky a kabinet plánuje, že si v každém případě ponechá nejméně 100.000 dávek pro případ třetí vlny chřipek, která bývá nejhorší, píše deník.

Přebytek i ve Francii či Belgii 

Nadbytečných vakcín se chtějí zbavit i další země. Francie, která objednala 94 milionů vakcín, už část odprodala Kataru a Egyptu. Nizozemsko jich objednalo 34 milionů a oznámilo záměr se 19 milionů vakcín zbavit. Belgie, která je s více než deseti miliony obyvatel srovnatelná s Českem, nakoupila 12,6 milionu vakcín a deset procent chce dát rozvojovým zemím.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že v ČR eviduje 2404 laboratorně potvrzených případů infekce virem Pandemic (H1N1). Oficiálně je hlášeno 95 obětí viru, v uplynulém týdnu hygienici nezaznamenali v ČR týdnu žádný případ úmrtí na prasečí chřipku. Ve skutečnosti je ale nakažených více, protože se vyšetřují jen závažné případy, napsalo čtvrteční  Právo.