Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se podle středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) chystá snížit krajským nemocnicím od února zálohy. Rath tvrdí, že nemocnice se tak dostanou do vážných problémů. Řekl to v úterý na tiskové konferenci. VZP se proti Rathovým tvrzením ohradila. Mluvčí VZP Jiří Rod na dotaz ČTK uvedl, že nemocnicím jsou stanoveny zálohy v podstatě ve stejné výši jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester.

"Dostali jsme zprávy od krajských nemocnic, že VZP připravuje na únor zcela bez vysvětlení zkrácení záloh, které dostávají naše krajské nemocnice. Zkrácení záloh je velmi závažná věc, protože to přímo ohrožuje rozsah a dostupnost zdravotní péče, je to přímý útok na platy zdravotníků," prohlásil Rath.

"Zálohy pro rok 2010 se stanovují pro všechny nemocnice stejně bez ohledu na zřizovatele a VZP je projednala s asociacemi velkých i malých nemocnic. Poskytují se podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví," zdůraznil Rod.

Rath však tvrdí, že nemocnice budou muset šetřit na úkor rozsahu zdravotní péče či platů zaměstnanců. Ani jedna z variant prý není podle Ratha pro kraje přijatelná. "Další cestou je zadlužování nemocnic, což je špatná cesta, ale moc možností nemocnice nemají," prohlásil hejtman.

"Výše úhrad na letošní rok vychází z vyúčtování roku 2008 krát 1,052 a je platná pro celý rok. Pouze nákladná péče a operace velkých kloubů se hradí zvlášť podle počtu provedených výkonů," upřesnil mluvčí VZP.

Rath: Jde o předvolební kampaň ODS

Podle Ratha však VZP chystá snížení, aniž by to odůvodnila, nemá k tomu prý ani žádný smluvní podklad. Zálohy by podle Ratha měly klesnout o deset až 15 procent. Mluvčí VZP připomněl, že v kompetenci každého kraje naopak je v průběhu roku zálohu zvýšit, například pokud nemocnice uvede do provozu nový přístroj, se kterým VZP souhlasila.

Rath jednání pojišťovny spojuje s předvolební kampaní. "Není tajemství, že předsedou správní rady je náměstek Šnajdr (náměstek ministryně zdravotnictví za ODS Marek Šnajdr), je to součást taktiky ODS, jak nás nutit omezovat péči či platy zdravotníků," prohlásil Rath.

ČSSD nyní ovládá všechna hejtmanství. Jediný kraj, kde nevládne, je Praha. Nemocnice pod vedením sociálních demokratů od minulého roku proplácejí za pacienty regulační poplatky. Kvůli tomu už ministerstvo vnitra zahájilo s několika kraji správní řízení.