Nemocnice Kutná Hora v dluzích

Krajský soud v Praze v pátek zahájil insolvenční řízení se společností Nemocnice Kutná Hora, s.r.o. Návrh na něj podala sama firma, a to kvůli svému předlužení. Stoprocentním vlastníkem firmy je město. Nemocnici od něj převzal k 1. lednu Středočeský kraj.

Z návrhu na insolvenční řízení vyplývá, že dluhy Nemocnice Kutná Hora, s.r.o. činily k 31. prosinci loňského roku 54,5 milionu korun, zatímco její majetek byl 46,7 milionu korun. Nemocnice zaměstnávala 351 lidí, kterým dala z organizačních důvodů výpovědi. Většina z nichž ale přešla pod Oblastní nemocnici Kolín, kterou zřizuje Středočeský kraj a která nyní zajišťuje i provoz kutnohorského zdravotnického zařízení.

Středočeské oblastní nemocnice podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) kvůli snížení úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) neudrží letos kvalitu péče na stejné úrovni jako v loňském roce. Rath v pondělí varoval, že hrozí, že pacienti budou muset jezdit jinam, například do Prahy, nebo se prodlouží čekací doba.

VZP podle něj posílá krajským nemocnicím měsíčně o 10,5 milionu méně než v loňském roce, bez ohledu na odvedenou zdravotní péči. "Za celý rok je to nějakých 125 milionů, to je obrovské číslo," podotkl hejtman. Kraj se chce proti tomu bránit soudně, uvedl hejtman.

"Tento zásah, který nás potkal z měsíce na měsíc, bude znamenat výrazné omezení zdravotní péče v nemocnicích Středočeského kraje," prohlásil Rath, který se prý obrátí s žádostí o pomoc na premiéra Jana Fischera.  

Pojišťovna obvinění odmítá 

Mluvčí VZP Jiří Rod již minulý týden uvedl, že nemocnicím jsou stanoveny zálohy v podstatě ve stejné výši jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester.

"Zálohy pro rok 2010 se stanovují pro všechny nemocnice stejně bez ohledu na zřizovatele a VZP je projednala s asociacemi velkých i malých nemocnic. Zálohy pro rok 2010 se zdravotnickým zařízením poskytují na základě vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Výše úhrad na rok 2010 vychází z vyúčtování roku 2008 krát 1,052 a je platná pro celý rok," zdůraznil Rod.

"Rozhodně nekrátíme plošně zálohy středočeským nebo jakýmkoliv jiným nemocnicím, platíme všechno, co bylo dohodnuto. Jestliže je někde počet úkonů nebo operací menší, tak samozřejmě o to méně platíme, ale není to tak, že VZP posílá nemocnicím méně peněz," řekl v pondělí tiskový mluvčí agentuře ČTK.  

Nová úhradová vyhláška ministerstva navíc ohrožuje chod sociálních ústavů a domovů pro seniory, řekla novinářům středočeská krajská radní pro sociální věci Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD). Ústavy, v nichž se podobně jako v nemocnicích také provádějí zdravotní úkony, podle ní letos přijdou o polovinu až dvě třetiny loňských peněz.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod i toto nařčení popřel. "Podle zdravotně pojistného plánu VZP zůstává úhrada zdravotní péče pro sociální ústavy na úrovni loňského roku," řekl ČTK Rod.

Stöcklová uvedla, že například domov seniorů ve Vlašimi loni dostával na zdravotní úkony měsíčně 170 tisíc korun a letos podle nového dodatku, který rozesílala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), byla tato částka snížena na 32 tisíc korun.

Rath: Je to likvidační

Hejtman David Rath (ČSSD) namítl, že středočeské domovy důchodců čím dál více suplují léčebny dlouhodobě nemocných. "Proto tam zaměstnáváme zdravotní sestry, proto tam chodí lékaři, kteří pacienty navštěvují na pokojích, a proto zejména ošetřovatelské úkony se proplácejí ze zdravotního pojištění," uvedl hejtman.

"V situaci, kdy nám pojišťovna zaplatí měsíčně místo 170 tisíc nějakých 30 tisíc korun, tak je to v podstatě likvidační, protože nebudeme mít za co dát sestrám platy, za co nakoupit obvazy a další zdravotní pomůcky a prostředky pro takto poměrně těžce nemocné lidi," dodal Rath.

Podle Jentschke Stöcklové se tento problém týká všech krajů a hejtmanství jsou připravena o něm jednat s VZP. "Současně jsme připraveni i podávat na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu hromadné žaloby, protože ona je ze zákona povinna hradit tyto věci pacientům, svým pojištěncům," dodal Rath.

Kraj chce podle něj navrhnout soudu předběžné opatření s cílem, aby pojišťovna posílala do ústavů stejné finanční prostředky jako v loňském roce. Jejich klientů totiž podle Ratha neubývá, ale naopak přibývá.