O Tomáši Melichovi, mecenáši lídra ČSSD Jiřího Paroubka, v budoucnu ještě zřejmě hodně uslyšíme. A to nejen proto, že ve Vídni žijící emigrant daroval sociálním demokratům 13 milionů korun a že stranu svého spolužáka ze základní školy podle svých slov bude zřejmě podporovat i nadále.

Server iHNed.cz již ve čtvrtek zveřejnil, že Melich, který má rakouské občanství, se před deseti lety pokoušel v Česku proniknout na loterijní trh. Ale neuspěl. A jeho společnost Eurolotto za sebou nechala dluhy za více než dvě stě milionů korun.

Navíc se ukázalo, že Melich figuruje i v kauze Diag Human, v níž českému státu hrozí, že přijde o devět miliard korun. Melich sice s kauzou není spojen přímo, ale jak upozornily MF Dnes a Právo, figuruje ve správní radě společnosti Towit Machinery, která se přihlásila jako vedlejší účastník arbitráže. A spolu s další off shore firmou Dumfries Holdings může získat od českého státu až tři miliardy korun.

Co je kauza Diag Human

Bechyňský podnikatel Josef Šťáva se soudí se státem za zmařené obchody s krevní plazmou z počátku devadesátých let. V roce 2003 již jeho firma Diag Human od státu získala 326 milionů korun, pokračující arbitráž mu v létě 2008 přiřkla dalších více než osm miliard.

Stát ale vyvolal přezkumnou arbitráž kvůli výši odškodného, kterou označuje za příliš vysokou. Diag naopak požaduje až 14 miliard. Verdikt o definitivní výši odškodného by mohl padnout již v březnu.

Hlavní rozhodce Petr Kužel již souhlasil se vstupem obou firem do arbitrážního řízení. Verdikt by údajně mohl padnout už v březnu.

Spor o odměnu

Towit a Dumfries totiž získaly pohledávky, které vůči firmě Josefa Šťávy (podnikatel, který se soudí se státem za zmařené obchody s krevní plazmou) uplatňuje jeho bývalý advokát Jiří Oršula. Ten v počátcích sporu zastupoval Diag. A dohodl se s ním, že v případě úspěchu dostane třicet procent z vymožené sumy. Protože již Diag od státu vyinkasoval 326 milionů, požaduje bezmála sto milionů. Jenže dostal necelou polovinu. Oba se proto rozhádali – Oršula si stěžuje, že nedostal co mu patří, Šťáva zase obviňuje Oršulu, že jej chtěl okrást, když si uvedenou sumu chtěl rovnou sám strhnout.

Spor o doplatek za podíl z již vysouzené sumy nyní řeší pražský Městský soud. A nárok na zbytek prodal Oršula dál. "Protože jsem měl nárok na třicet procent ze všeho, co dostane Diag, tak mi zůstala pohledávka na budoucí peníze,“ vysvětluje. Pohledávku prý prodal již koncem roku 2007.

Zdálo se to jako dobrý obchod

Sám Melich se k transakci nechce příliš vyjadřovat. Podle něj je Towit "velmi normální švýcarská firma", která se zabývá normálními obchodními věcmi a jen si koupila pohledávku. "Firmě se to zdálo jako dobrý obchod, tak jsme do toho šli," říká.

Melich ani Oršula nechtějí říct, za jakou sumu si pohledávku prodali a kdo je skutečný vlastník Towit Machinery. "Já jsem jeden ze členů správní rady a je to akciová společnost," říká Melich na opakovaný dotaz, kdo je vlastníkem firmy.

Diag Human proti účasti jak Towitu tak Dumfries v arbitráži protestuje - jejich pohledávka je prý vymyšlená. A požádal, aby firma předložila originály dokladů, na jejichž základě pohledávku získala. Dokumenty by měl Towit proto počátkem března předložit před soudem v kantonu Thurgau. A podle současného právního zástupce Diagu Jana Kalvody se také ukáže, kdo za firmou stojí, protože bude muset přiznat identitu svých vlastníků.

Kalvoda si stěžuje i na to, že předseda arbitrážního tribunálu Petr Kužel obě firmy připustil do arbitráže bez konzultace s dalšími rozhodci a navíc ve finální fázi arbitráže. Kužel se k případu s poukazem na povinnost mlčenlivosti odmítá vyjádřit. Dalšími rozhodci jsou za stát bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl, za Diag Human pak švýcarský advokát Damiano de la Ca.

Jedna věc je přátelství, druhá obchod

Sám Melich problém v tom, že na jednu stranu dává hlavní opoziční straně třináct milionů korun a na druhou figuruje ve firmě, jež chce zprostředkovaně od státu získat miliardy, nevidí. A stejně tak v tom, že jeho firma Eurolotto v minulosti v Česku zanechala dluhy přes 200 milionů korun.

"To jsou absolutně různé činnosti, věci. Jedno je normální obchod, to druhé jsou lidské vztahy," vysvětluje s tím, že s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem jsou kamarádi přes padesát let.

Související