ČSSD nabízí lidem petici k podpisu

Sociální demokraté představili petici, která odmítá placení u lékaře, privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven i zvýšení spoluúčasti pacientů. Petici k podpisu budou nabízet na předvolebních mítíncích.

"Budeme bojovat proti zvyšování spoluúčasti pacientů. V době ekonomické krize to považujeme za vrcholný cynismus. A za další útok české pravice na zbytky sociálního státu," podotkl Hašek.
 
Petice upozorňuje na zaručené právo českých občanů, kteří si platí zdravotní pojištění, na bezplatnou lékařskou péči. "Proto žádáme o zrušení poplatků za návštěvu u lékaře, za položku na receptu a obnovení tří dnů placené nemocenské," stojí v petici. O obnovení nemocenské v prvních třech dnech jednala Poslanecká sněmovna bez výsledku dnes.

Autoři petice také odmítli zpoplatnění při léčbě některých život neohrožujících nemocí jako je chřipka či operace kýly.

Příští týden se sociální demokraté v rámci předvolební kampaně zaměří mohutně na téma zdravotnictví. Nejenže oblepí Česko plakáty a billboardy, které slibují zrušení zdravotnických poplatků, povedlo se jim svolat na čtvrtek 18. března i další mimořádnou schůzi sněmovny, která má na programu zdravotnické body.

ČSSD chce probrat snahu ministerstva zdravotnictví o rušení zdravotních ústavů, výpověď pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka, prodej brněnské tkáňové banky a privatizací majetku fakultních nemocnic, především středočeských lázní Toušeň, kterých se prý ministerstvo před několika lety rozhodlo zbavit.

Rušení zdravotních ústavů podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zhorší kontrolu kvality zdravotní péče a poškodí systém stále kvalitní hygienické služby. "Rádi bychom dosáhli toho, aby ministerstvo zdravotnictví přehodnotilo tyto své záměry a rušení zdravotních ústavů zastavilo," uvedl Sobotka.

Druhým bodem je podle něj "velmi podivný" způsob privatizace brněnské tkáňové banky. O jejím převodu rozhodla minulá koaliční vláda vedená šéfem ODS Mirkem Topolánkem na jednom ze svých posledních zasedání. "Je absolutně netransparentní, jakým způsobem byl vybrán privátní partner, který bude tkáňovou banku obhospodařovat," uvedl Sobotka. ČSSD by proto chtěla od ministerstva zdravotnictví a premiéra Jana Fischera, aby celý proces prověřili a podnikli včas kroky k možnému vrácení tkáňové banky pod brněnskou fakultní nemocnici.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková by měla vysvětlit okolnosti rozhodnutí privatizovat lázní Toušeň. "Domníváme se, že by nebylo vhodné, aby vláda prováděla jakékoliv kroky, které by připravovaly privatizaci majetku fakultních nemocnic," podotkl Sobotka.
Posledním bodem jsou personální otázky. Jurásková má podle Sobotky klíčové personální pravomoci vůči nemocnicím fakultního typu. ČSSD chce opět otevřít případ někdejšího děkana lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Žaloudíka, kterému prý byl "absolutně skandálním způsobem" ukončen pracovní poměr.

Příští týden sněmovna zasedá od úterý do pátku, poslanci chtějí dokončit předposlední plánovou schůzi před volbami. Poslední zasedání plánují na duben. Tento týden sněmovna posuzuje návrhy, na kterých se dohodla s vládou Jana Fischera.