Sněmovna vyzvala ministerstvo zdravotnictví, aby zastavilo organizační změny ve zdravotních ústavech, Státním zdravotním ústavu a hygienické službě. Ministryně Dana Jurásková předtím na plénu uvedla, že kvůli politickému tlaku rozhodla o zastavení restrukturalizace zdravotních ústavů. Sněmovna také chce, aby ministerstvo obnovilo systém skladování a distribuce očkovacích látek na krajských hygienických stanicích.

Juráskové úřad by dále měl obnovit systém ochrany a podpory veřejného zdraví a primární prevence a přehodnotit personální politiku v ústavech. Ministryně by rovněž měla vyvodit "osobní odpovědnost svých podřízených za nátlak na zaměstnance zdravotních ústavů, Státního zdravotního ústavu, v souvislosti s připravovanými změnami".

Pro usnesení hlasovali poslanci levice a lidovci. Poslanci ODS se odhlásili z hlasovacího systému, když předtím neuspěli s návrhem, aby bylo jednání o bodu přerušeno do 15. dubna. Hlasování provázely problémy; poslanců v sále bylo několikrát tak málo, že sněmovna nemohla rozhodovat. Usnesení přijala zhruba po pětihodinové debatě.

Jurásková novinářům řekla, že jednání sněmovny nepřineslo žádné nové informace a jednalo se o předvolební boj. Poukázala na to, že tolik invektiv vůči sobě ještě v dolní komoře neslyšela. Podle jejího náměstka Marka Šnajdra (ODS) nejde o řešení problémů. Restrukturalizace zdravotních ústavů by podle něho byla výhodná pro jejich pracovníky; získali by prý jistotu, že budou zaměstnáni ve finančně stabilním podniku. Pokud změny nebudou, zdravotní ústavy údajně čekají finanční problémy.

Podle plánu ministerstva měly ze 14 zdravotních ústavů zůstat jen dva, v Praze a v Ostravě. Šnajdr ale uvedl, že by šlo jen o administrativní změny, laboratorní činnosti by byly zachovány všude. "Ohrožujeme jejich stabilitu, zaměstnanost a mzdy," prohlásil náměstek.

Mimořádnou schůzi podnítila ČSSD, která hovoří v souvislosti se změnami v ústavech o privatizaci. Ve vyhrocené debatě padala i slova jako korupce. ODS zase jednání označila za předvolební cirkus sociální demokracie.

Usnesení o zastavení změn navrhl Jaroslav Krákora (ČSSD), ostatní Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). K distribuci očkovacích látek Šnajdr uvedl, že jediná změna je v tom, že soukromá firma nyní vozí látky přímo do ordinací. "Jestli toto je privatizace, obávám se, že nerozumím tomuto pojmu," uvedl náměstek.

Kritici ale poukazovali na to, že hygienické stanice nakoupili kvůli distribuci látek technologie, pro něž nyní nemají využití. "Privatizace není jen privatizace majetku, ale i činností," uvedl David Rath (ČSSD). Podle Hovorky je současný systém distribuce v rozporu se zákonem, což ale Šnajdr odmítl.

Přerušení jednání o zdravotních ústavech navrhl předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. Řekl, že účelově, aby se ukázalo, že ČSSD svolává mimořádné schůze a pak na ně nechodí.