Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková požádá premiéra a ministra financí o zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda by měla rozhodnout do konce června, pokud má stát začít platit za státní pojištěnce víc od ledna 2011.

"Bojuji za zvýšení, co jsem ve funkci, loni v létě bylo zvýšení v návrhu protikrizových opatření, ale bohužel politici neměli ochotu to řešit," připomněla. Ocenila, že pro letošní rok má zdravotnictví ze státního rozpočtu o devět procent více. Respektuje prý ale realitu a je si vědoma, že v balíku peněz zdravotnictví stále ještě je prostor pro úspory.

"Za sebe musím říci, že bariérou plateb státu nebude ministr, ale obávám se, že stát nebude schopen peníze dát," řekla ministryně.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek považuje zvýšení platby státu za klíčové. "Je to řešení rychlé, řešení nezbytné a v momentě, kdy se zrušila automatická valorizace, tak pokud vláda do konce června nerozhodne o zvýšení plateb na příští rok, tak je obrovský problém," řekl.

Zdravotní pojišťovny dostávají za zaměstnance měsíčně v průměru 2700 korun, podnikatelé platí necelých 1300 korun, osoby bez zdanitelných příjmů 1080 korun a stát dává 723 korun. Stát platí za 58 procent lidí, kteří čerpají 80 procent péče; podíl plateb státu v celkových příjmech zdravotních pojišťoven tvoří jen 22 procent.

Podle Kubka je zvýšení plateb státu otázkou priorit, zda chce kvalitní zdravotnictví, školství, nebo luxusní tanky a nejdražší dálnice. Ministr, který nedokáže navýšení prosadit, nemá podle něj na svém místě co dělat.


Zdravotnictvím proteče ročně 240 miliard korun. Mezi lety 2003 až 2007 stouply výdaje pojišťoven o 35 procent, spoluúčast pacientů o 123 procent. S ekonomickou krizí klesl výběr zdravotního pojištění, letos ještě pokrývají pojišťovny výpadek z rezerv.

Účastníci dnešní debaty se shodli, že soukromé peníze musejí přijít do zdravotnictví hlavně přes komerční připojištění. Znamená to definovat standard a nadstandard a uvolnit ekonomicky aktivním lidem peníze tím, že by jim klesly platby pojištění z 13,5 na 11 procent. Na nadstandard by se připojistili, do zdravotnictví by tak přišly další peníze.

 

Související