Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) prodloužila mandát současnému řediteli VZP Pavlu Horákovi na další čtyři roky. Informovala o tom mluvčí VZP Anna Veverková.

Horákovi měl skončit mandát v dubnu, stejně jako dvěma třetinám členů správní rady. VZP je s více než 6,4 milionu klientů největší zdravotní pojišťovnou v Česku, její roční obrat činí více než 140 miliard korun.

Horák převzal vedení pojišťovny v květnu 2006 poté, co ho do funkce navrhla vláda a schválila Poslanecká sněmovna. Ve vládě prosazoval jeho jmenování tehdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), s nímž Horák v devadesátých letech spoluzakládal Lékařský odborový klub.

Podle kritiků by neměl zastávat veřejnou pozici v čele největší zdravotní pojišťovny člověk, který neprošel výběrovým řízením. Zákon ovšem nenařizuje obsazení ředitele VZP striktně na základě výběrového řízení.

Horák před jmenováním ředitelem VZP vedl Všeobecnou fakultní nemocnici. Jeho nástupem skončila zhruba půlroční nucená správa, kterou Rath zdůvodňoval narůstajícím dluhem VZP, jenž překročil 12 miliard.
Související