Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková před několika dny vstoupila do ODS a i přes nesouhlas některých ekonomických expertů strany vládě v pondělí navrhne, aby stát příští rok ještě naposledy výrazně pomohl zadluženému zdravotnictví tím, že zvýší platby zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané o víc než tři miliardy korun.

Většině zdravotních pojišťoven totiž dojdou na konci letoška rezervy a příští rok bude zdravotnictví v mínusu osm až 10 miliard korun, což s sebou může přinést například odkládání některých plánovaných operací.

"Hrozí zpožďování plateb pojišťoven a my už s tím máme zkušenosti z let 2005 a 2006, kdy musely omezovat zdravotnická zařízení zdravotní péči. Zdravotnictví může čekat v první polovině roku 2011 bez zvýšení plateb státu opravdový malér," varuje v rozhovoru pro HN Jurásková.

HN: Proč navrhujete zvýšení plateb za státní pojištěnce o 3,2 miliardy korun?

Máme data o tom, že deficit zdravotních pojišťoven by měl příští rok dosáhnout osm až 10 miliard. A to je víc, než jsme si ještě před pár měsíci mysleli. Chci proto stabilizovat systém zdravotnictví na období než nastoupí reformní kroky, které nová vláda musí udělat.

Nová vláda nastoupí v optimálním případě v červenci a může sice připravit úsporné zákony, které by mohly platit od 1. ledna 2011, ale z vlastní zkušenosti vím, že například v lékové politice začínají úsporné kroky fungovat až ve druhém čtvrtletí, to znamená tři až za čtyři měsíce po začátku roku. Tato částka zhruba 3,2 miliardy by měla pokrýt zhruba tuto dobu, než začne reforma platit. Takže chci vykrýt v podstatě třetinu ročního desetimiliardového deficitu ze státního rozpočtu. Zbývající dvě třetiny už musí najít zdravotní systém sám. 

HN: Jak vidíte své šance, že vám tento návrh porada ekonomických ministrů přijme?

Moc dobře je nevidím. Ale chci na poradě ekonomických ministrů vysvětlit, že náš návrh stojí na tvrdých sociologických datech, která se týkají nezaměstnanosti nebo výše průměrné mzdy. Pokud mi to porada ekonomických ministrů neodsouhlasí, tak s tím stejně půjdu do vlády.

Šance nové vlády spustit reformu tak rychle, aby ty zdroje našla už od začátku roku, jsou nulové. A mojí povinností je, abych nedopustila zadlužení systému, omezení dostupnosti a kvality zdravotní péče. 

HN: Bavila jste se o zvýšení plateb za státní pojištěnce i s ministrem financí Eduardem Janotou?

Bavili jsme se o tom velmi okrajově, vím, že mi přes média vzkazoval, že nemá peníze a já jsem si toho vědomá.

HN: To ale ve chvíli, když chce někdo zvýšit výdaje o tři miliardy, přece říká každý ministr financí...

Samozřejmě, ale já si fakt myslím, že zdravotnictví může čekat v první polovině roku 2011 bez zvýšení plateb státu opravdový malér. Na druhou stranu jsem dost pokorná na to, abych nechtěla po ministru financí celých deset miliard. Dalších sedm miliard v příštím roce už musí ušetřit reforma zdravotnictví. 

HN: Takže berete návrh na zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané o 3,2 miliard jako kompromis...

Přesně tak. Je to časový polštář pro to, abychom mohli tu reformu v klidu nastartovat. Protože jinak by to byl pro zdravotnictví velký problém.

HN: Jak velký problém by to byl pro zdravotnictví, kdyby vláda dotaci zdravotním pojišťovnám nezvýšila?

V prvním čtvrtletí by to asi pojišťovny zvládly. Poté ale malé pojišťovny podle našich informací vyčerpají rezervy, ale VZP bude mít problémy s deficitem. Pak hrozí zpožďování plateb pojišťoven a my už s tím máme zkušenosti z let 2005 a 2006, kdy musely omezovat zdravotnická zařízení zdravotní péči. 

HN: Před pár dny jste vstoupila do ODS, která ale zvýšení dotací státu zdravotním pojišťovnám spíš odmítá. Třeba ekonomický expert ODS Martin Kocourek říká, že zdravotnictví by mělo najít potřebné úsporu uvnitř zdravotního systému. Budete se snažit ODS přesvědčit, aby tenhle váš krok podpořila?

Nepovažuji za nutné to nikomu vysvětlovat. Ten, kdo se ve zdravotnictví pohybuje a ví, v jakém období bude složená vláda a zná termíny zákonodárných prací, tak mu musí být jasné, že nemá nikdo šanci zreformovat zdravotnictví a najít úspory během prvních měsíců příštího roku.

Související