Kdo vyjednává o zdravotnictví

ODS: Tomáš Julínek, Marek Šnajdr, Milan Cabrnoch

VV: Kateřina Klasnová

TOP 09: Vladimír Pavelka

Zdroj: ČTK

Zatímco expertní skupina pro ekologii a zemědělství hlásí, že dohoda v jejich oblasti je téměř dopsaná, vyjednavači ve zdravotnictví se zatím nepohnuli příliš z místa. Posun nepřinesla ani úterní večerní schůzka. Po jejím skončení přišlo strohé oznámení: vyjednávání se nijak výrazně neposunulo.

"Ukazuje se, že to bude obtížné jednání," podotkl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Zdůraznil ale, že nikoli beznadějné. "Vůle najít průnik je," dodal.

Vyjednavači podle Julínka probírali stejné záležitosti jako na minulé první schůzce. Tehdy se zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) pouze shodli na tom, že chtějí budovat zdravotnictví nezadlužené, modernizované a rozvíjející se. O vymezení standardu zdravotní péče, možnosti připojištění, úpravách regulačních poplatků nebo změnách v počtu zdravotních pojišťoven řeč nebyla.

Dohoda členů odborného týmu má být součástí vládního prohlášení společného středopravého kabinetu.  

Věci veřejné chtějí velké změny 

"Bavíme se o stávajícím systému. Návrh VV je velkou změnou," řekl Julínek. Debata je prý zatím obecnější. Strany by se ale mohly bez větších potíží shodnout na jiných zdravotnických tématech, jako je vzdělávání lékařů.

VV chtějí například určit standardní péči, kterou by hradila jedna zdravotní pojišťovna. U dalších pojišťoven by si lidé platili nadstandard. Strana by také hned zrušila poplatky za položku na receptu. Po provedení reformy by podle jejího programu přestaly existovat i další regulační poplatky.

Nynější podobu zdravotnictví s regulačními poplatky zavedl Julínek ještě jako ministr ve vládě Mirka Topolánka.

Jednotlivé programové skupiny, kterých je sedm, by měli předložit výsledky práce do konce června. Vznikající koalice chce mít dohodu nejpozději do 7. července, aby noví ministři měli eventuálně prostor ovlivnit návrh státního rozpočtu na příští rok. Již v pátek jde lídr ODS Petr Nečas obeznámit s průběhem jednání prezidenta Václava Klause.

Související