Jak již server iHNed.cz upozornil, většinu velkých zakázek na vybavení tuzemských nemocnic přístroji, které v rámci operačních programů financuje Evropská unie, získávají tři tzv. kompletátorské firmy. Ty nic nevyrábějí, jen přeprodávají přístroje od výrobců. A neuvěřitelných 85 procent těchto zakázek získaly v tendrech, v nichž byly jediným účastníkem – takže zakázka jim spadla do klína vlastně bez soutěže.

A server zjistil ještě jednu zvláštnost: každá z těchto kompletátorských firem - Hospimed, Hypokramed a Puro-klima - má "svoji" nemocnici, u níž se jí neobyčejně daří.

Puro-klima má ráda Liberec...

Příkladem může být Krajská nemocnice Liberec. V šesti již ukončených soutěžích na koupi zdravotnických přístrojů, které nemocnice vyhlásila v loňském roce, se ve všech případech přihlásila pouze jediná firma. A shodou okolností vždy Puro-klima.

Celková hodnota zakázek, které v liberecké nemocnici Puro-klima získala, přesahuje 202 milionů korun – a až na jednu ve výši necelých deset milionů korun jsou všechny hrazeny z evropských fondů. Jen pro srovnání: podle účetní závěrky firmy za rok 2008 (novější Puro-klima ještě nezveřejnila) byl její tehdejší roční obrat 609 milionů korun.

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný má pro účast a současně vítězství jediné firmy ve všech zakázkách jednoduché vysvětlení. "V krátkém časovém úseku probíhaly stejné nebo podobné projekty v celé ČR," říká. Pokud by se prý soutěže pro malý počet nabídek opakovaly, ohrozilo by to včasné čerpání jednotlivých dotačních titulů.

…Hospimed Ústí a Hypokramed Plzeň

A podobně jako v Liberci vítězí Puro-klima, její konkurenční Hospimed se zase přednostně hlásí (a je úspěšný) do soutěží na dodávku přístrojů, které vyhlašuje ústecká Krajská zdravotní – zastřešující holding pěti severočeských nemocnic, které vlastní kraj.

Hospimed ve třech soutěžích – kde byl opět jediným uchazečem – získal loni od Krajské zdravotní zakázky za 210 milionů korun. A opět z evropských peněz.

"O zakázky, řádně zveřejněné v kontextu zákona o veřejných zakázkách, se mohl ucházet libovolný uchazeč a to nejen v rámci České republiky, ale i evropského prostoru," krčí rameny mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra - otázky by podle něj měly směřovat na firmy, které jsou schopny zakázku splnit a nepřihlásily se do soutěže.

A do třetice: Hypokramed má zase silnou pozici v Plzni. Opět pouze jako jediný uchazeč získal tři zakázky za celkem 187 milionů.

Nemít dluhy a být v zisku

Je tu ale ještě jedna otázka. Proč se ve většině větších zakázek točí pouze tři velké kompletátorské firmy? "U uvedených zdravotnických zakázek jsou takové ekonomické a technické kvalifikační požadavky, které fakticky vyloučily efektivní hospodářskou soutěž," uvádí Eliška Císařová z Transparency international.

Zadavatelé totiž požadují například to, aby měl uchazeč zkušenosti s minimálně stejně velkými zakázkami, byl pojištěn kvůli možné způsobené škodě, dosahoval v posledních třech letech zisku či například výše jeho zadlužení nepřekročila 40 procent vůči celkovému kapitálu.

Podle Císařové jsou takové požadavky přehnané. "Předpokládám, že dodavatelský trh je v tomto případě značně omezen a pokud jsou soutěže vyhlášené takto komplexně, tak samotní výrobci přístrojů se do těchto soutěží nepřihlásí," říká.

"Tyto druhy zakázek jsou postaveny na obratu firmy. Jenže to vůbec není potřeba," říká bývalý poslanec a místopředseda kontrolního výboru sněmovny Libor Ježek, který už dříve na netransparentní zakázky ve zdravotnictví upozorňoval.

Jen se ziskem přeprodají

"Zadávací podmínky jsou dělané na kompletátory, kteří pouze s náležitým ziskem přeprodají to, co nakoupili," říká Ježek. Evidentně nesmyslná je například podmínka, aby firma nebyla zadlužená – ta opět vyšachovává ze hry přímé výrobce. "Proč bych jim nic nemohl dodat, když jsem zadlužen? Vždyť oni přece platí mně, ne já jim," říká a poukazuje na to, že kompletátoři z logiky věci ani dluhy nemají, protože nepotřebují financovat výrobu.

Podle Ježka není jediný rozumný důvod, aby nemocnice nenakupovaly jednotlivé přístroje rovnou od výrobců. Ty místo toho však chtějí kompletní dodávku na klíč. A spojí často dohromady zakázky pro více oddělení nemocnice.

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný ale nastavení podmínek na míru kompletátorům hájí. "Jednalo se o ucelené investiční celky, u kterých bylo nutno řešit propojení více výrobců - dodavatelů," uvádí s tím, že nemocnice nemá kapacitu na realizaci takto rozsáhlých projektů.

"Ekonomické a technické parametry se snažíme nastavit tak, aby bylo garantováno úspěšné splnění zakázky. Požadavky KZ, a.s. plně odpovídají požadavkům ostatních zadavatelů a jsou rovněž plně v souladu s požadavky ministerstva zdravotnictví," odmítá kritiku mluvčí Krajské zdravotní Vondra.

Hromadná přirážka

To, že nákup přes kompletátory nemusí být výhodný, ale už loni HN popsaly – a to na příkladu již zmíněné Krajské zdravotní. Ta v prosinci 2008 nakoupila za 380 milionů korun přístroje pro svých pět nemocnic – a to v soutěži, kdy bylo jediným účastníkem sdružení Hospimed/Puro-klima. Krajská zdravotní tehdy argumentovala tím, že při centrálních nákupech se ušetří.

Jenže když si HN uvedenou zakázku zanalyzovaly, zjistily, že když si nemocnice kupují jednotlivé přístroje přímo od výrobců, ušetří v některých případech až třetinu ceny ve srovnání se zakázkou přes kompletátora. A zakázku poté, co na ní upozornily HN, začal vyšetřovat Evropský úřad pro potírání korupce OLAF a ministerstvo financí pozastavilo její proplacení z evropských fondů.