Základem reformy zdravotnictví, kterou chystá nová vláda Petra Nečase, by podle senátora ODS a bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka měly být návrhy zákonů, které připravil jeho tým.

"Je to prostý fakt, že žádné jiné zákony napsané nejsou. Jestliže by se někdo chtěl pustit do stejné práce, kterou jsme prošli, a postupoval racionálně, tak nakonec dojde k podobným tezím a paragrafům a jen něco bude dělat odlišně. Ale to znamená přinejmenším dva roky nové práce," myslí si Julínek, který  bude na podzim obhajovat svůj senátorský post.

Bez rychlých změn zákonů bude podle něj mít české zdravotnictví v příštím roce deficit až 15 miliard korun. Tento dluh podle něj v žádném případě nebude možné pokrýt jen ze zvýšení poplatků ve zdravotnictví, na kterém se koalice dohodla.

Julínek připravoval reformu zdravotnictví ve vládě Mirka Topolánka. Většinu chystaných zákonů se ale vládě nepodařilo ve sněmovně prosadit. Julínka si tak veřejnost spojila především se zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. I v ODS čelil výtkám, že nepopulární opatření před veřejností neuměl přesvědčivě obhájit. Také to přispělo k tomu, že z Topolánkovy vlády odešel ještě před tím, než ve sněmovně přišla o důvěru.

V nové vládě má zdravotnictví na starost Leoš Heger z TOP 09. Julínek dnes uvedl, že sice má na zákony reformující zdravotnictví jakýsi "copyright". Novému ministrovi ale už prý nabídl, že s ním bude plně spolupracovat a dá mu veškeré návrhy ze své dílny k dispozici. Heger je podle něj ale zatím na ministerstvu krátce, a je proto logické, že se k nabídce zatím nevyjádřil.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Pane Julínku, přes vaši vizuální podobu s inspektorem Kojakem si po zhlédnutí vašeho nového klipu myslím, že byste se jako herec neuživil. Tak co vás to popadlo, že jste před tu kameru vlezl?
Tomáš Julínek
Zdravím čtenáře Ihned.cz. Věřím, že jste i přes můj mizerný herecký výkon pochopil smysl sdělení klipu. Zkuste si vedle Bolka Polívky zahrát a uvidíte, jak dopadnete.
Čtenářský dotaz
1. Komu přesně platíme poplatek v lékárně? Jsou to peníze pro lékárníka, pro pojišťovnu nebo pro koho vlastně? 2. Chcete opravdu zavést předpis "účinné látky" ? Kdo rozhodne, jaký konkrétní preparát (originál či generikum ) pacient od lékárníka dostane? Bude snad mít každá lékárna povinnost držet kompletní nabídku orginál + generika?
Tomáš Julínek
1. Poplatek za položku na receptu jde pacientovi, který nakupuje lék. Snižuje mu totiž cenu léčiva. V případě léků s doplatky se odečítá od doplatku, jestliže je lék zadarmo, pacient platí 30 korun. Uspořené peníze, kterých bylo okolo 3 miliard, byly přesunuty na nákladnou léčbu. Lidi si přestali z veřejného pojištění přestali kupovat paraleny a brufeny. Lékárníkům zůstavá asi 6 korun na administrativu poplatku. Pojišťovna uspořila - viz výše. 2. Osobně si nemyslím, že by generická preskripce přinesla velké úspory. Navíc by kvůli ní bylo potřeba významně pozměnit příslušné zákony. Není to vůbec jednoduchá změna.
Čtenářský dotaz
Zaujal mě váš povedený videoklip natočený s Bolkem Polívkou - http://www.youtube.com/watch?v=OTM24K09dyE&feature=player_embedded Kdo s tímto nápadem přišel? Děkuji.
Tomáš Julínek
Základní nápad je samozřejmě od Bolka.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane senátore, proč se tolik brojí proti kouření, když kuřáci statisticky umírají dříve než nekuřáci a tím pádem státu odpadá povinnost vyplácet jim důchod?
Tomáš Julínek
Lidé si budou ničit zdraví různými způsoby vždycky a je iluzí, že by tomu v lidském rodu mohlo být někdy jinak. Proto puritánské a idealistické "když lidé přestanou kouřit, nebudou nemocní a my ušetříme z veřejného zdravotního pojištění", stejně tak jako socialistické "nebudeme dělat důchodovou reformu, radši necháme lidi při špatném zdravotnictví zajít a ušetříme" u normálních lidí a v normálním životě neplatí. Věřím, že chcete žít déle. Možná o tom ještě nevíte, pokud jste mladý. A proto si troufnu říct, že vám bude takto generovaná státní úspora fuk.
Čtenářský dotaz
Před časem oznámil s pompézností jemu vlastní skutečný ministr zdravotnictví pompézností Šnajdr, že od ledna zlevní všechny léky o 7 procent. Ve skutečnosti to dopadlo úplně obráceně. Celkem byly nahlášeny změny u 957 léků. Pouze u 374 z nich se cena snížila a u 64 zůstala stejná. Ale u 519 se i přes sedmiprocentní snížení ceny podle takzvaného Janotova balíčku cena zvýšila. Někde dokonce až o 50 procent. Například jedno balení inzulínu podražili výrobci ještě loni o více než sto korun, léky na tlak šly nahoru až o 40 korun. Proč se snažíte dělat z lidí hlupáky?
Tomáš Julínek
Vaše čísla nemohu vůbec vyhodnotit, protože nevím, k čemu se vztahují. Marka Šnajdra se zeptejte, až bude mít online rozhovor on. Trvám na tom, že jsme se nikdy nesnažil z lidí dělat hlupáky. Naopak.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Mohl byste zmínit 3 základní kameny zdravotnické reformy, kterou byste chtěl prosadit? Předem děkuji za odpověď.
Tomáš Julínek
1. Nárok (vymahatelný!) na tzv. bezplatnou péči s garancí časové a místní dostupnosti, včetně transparentních čekacích seznamů na operace. 2. Možnost vybrat si z různých nabídek zdravotních pojišťoven zajištění zdravotních služeb s nepodkročitelností nároků (kontroluje stát). S tím související soutěž zdravotních pojišťoven o klienta - jednoduše řečeno místo plavenek a helem garance zdravotních služeb v jasně definované síti smluvních zařízení pojišťovny s bonusy za "zdravé" chování, možnost připlatit si. 3. Zákonem definovaná práva a povinnosti všech, informace o vašich penězích, o kvalitě a bezpečí zdravotních služeb s možností dovolání se nápravy. Tzn. solidární veřejné zdravotní pojištění pod významnou kontrolou státu, přístupné všem bez sociálních bariér.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, ten klip s Polívkou je první jasná komunikace veřejnosti.Myslím, že bylo chybou si myslet, že 30 Kč nikoho nezabije a že každý ví, že to pomůže. Máte v plánu vytvoření "zdravotního" účtu pro každého občana, aby jasně viděl kolik přispěl a kolik čerpal ? Byl by to argument pro ty, kteří tvrdí "vždyť si to platím". Samozřejmě stejný účet by byl dobrý i pro evidenci kolik kdo zaplatí na důchod a kolik čerpá. Mějte se hezky a nevzdávejte to.
Tomáš Julínek
Hlavním sdělením klipu bylo, že nesmíme otálet s reformou, protože se zdravotnictví řítí do krize. Součástí již připravených reformních zákonů jsou osobní účty, které splňují vaše požadavky, a mohou sloužit i k placení zdravotních služeb kartou, popř. spořením na zdravotní péči ve stáří. Jsou také nástrojem na přijetí bonusu za správný životní styl. Dnes například zdravotní pojišťovny nesmí lidem takovouto odměnu poskytnout.
Čtenářský dotaz
Nedopadneme nakonec jako v USA, kdy si spousta lidí prostě zdravotní pojištění nemůže dovolit?
Tomáš Julínek
Ne, viz odpověď Pepíkovi od dolu, můj návrh je velmi blízký holandskému systému, kterým jsem se také inspiroval.
Čtenářský dotaz
Dělá vláda správně, že chce zvyšovat zdravotní poplatky? Mě to přijde, že to zase bude celé jenom o nich, jako za vašeho působení ve funkci ministra. Díky za odpověď a hezký den
Tomáš Julínek
"Moje" poplatky byly součástí komplexu opatření proti plýtvání a zároveň s nimi jsem předkládal reformní zákony. Jedině touto cestou lze zachovat perspektivu pro české zdravotnictví. Z důvodů krizí se snaží reformovat zdravotnictví většina zemí na světě. Takže to nebyly samoúčelné poplatky kvůli nalití peněz do systému. Těmito kroky jsme vytvořili rezervu 30 miliard, která do letošního roku kryje dluh českého zdravotnictví. Chci tím říct, že s vámi souhlasím, že zvýšení poplatků nemůže být motiváno jenom prostou snahou pokrýt dluhy, ale že důležitější je neprodleně přistoupit k reformě. Proto můj nesouhlas se zvýšením poplatků není pokrytectví, protože jakékoli soukromé peníze by měly přispěvateli nebo vážně nemocným přinést něco navíc.
Čtenářský dotaz
Mám Crohnovu chorobu, lékař by mně na ni chtěl předepsat léky, které podle zahraničních zkušeností zjevně pomáhají, ale nemůže, protože VZP tvrdí, že tyto léky jsou určeny pro léčbu jiných nemocí. Řeší vaše reforma i tento problém?
Tomáš Julínek
Všechny regulérní léky by měly být v dnešní době k dispozici. Informujte se na pojišťovně popř. u jiného odborníka.
Čtenářský dotaz
Vážený pane senátore, kdy jste naposled pracoval jako lékař( anestesiolog) a proč jste si jako ministr myslel, že reformu uděláte bez lékařů( bez České lék. komory)?
Tomáš Julínek
Dělal jsem ji s lékaři a také pro ně (viz návrhy reformních zákonů zde http://www.tomasjulinek.cz/o-mne/reforma). Prezident Kubek nerovná se zájem českých lékařů.
Čtenářský dotaz
Proč pořád tvrdíte, že poplatky fungují, když statistika prokázala, že ne? Proč jdou poplatky lekařům a ne jako v Německu pojištovnám? Proč se bude zvyšovat poplatek u specialisty? Jak to může něco regulovat? Regulace přece není dvě návštěvy místo jedné.
Tomáš Julínek
Napište mi na tento mail, já vám pošlu statistiku, která dokazuje, že poplatky fungují. Zvýšení poplatků u specialisty považuji za zbytečné a obtížně proveditelné.
Čtenářský dotaz
Pane Julínku, máte ještě možnost se vrátit ke své původní profesi lékaře? Pokud ano, proč to neuděláte?
Tomáš Julínek
Něco na tom je, jako lékař jsme zažil vděk, což je profesně motivující. U politiky se musím silně motivovat sám.
Čtenářský dotaz
Ležel jsem párkrát na chirurgii a pokaždé jsem měl pocit, že pro lékaře nejsem nic víc než kus masa, které je třeba nějak opravit. Řeší vaše reforma i přístup lékařů k pacientům? Mé dosavadní zkušenosti jsou dost otřesné. Děkuji za odpověď.
Tomáš Julínek
Ano, reforma pomuže tomu, aby se z pacientů stali vážení klienti pojišťoven a zdravotnických zařízení a nemohly se tak stávat podobné případy. To je cesta, jak se dá měnit chování zdravotníků.
Čtenářský dotaz
Proč nebyl limit návazán na plat(jako v Německu)? Proc měli důchodci vyšší limit než důchodci v Německu?
Tomáš Julínek
1. Tento princip není správný a v Německu způsobuje velké komplikace. Správně je dobře nastavený sociální systém, ve kterém prokazujete zvýšené náklady za zdravotní péči. 2. U nás je neproveditelný, protože na rozdíl od Německa ani zdravotní pojišťovny ani zdravotnická zařízení nemají informaci o vašem příjmu. Je pro mě nepředstavitelné, ověřovat si výplatní pásku nebo důchodový výměr u lékaře pro případ, že bych šel k lékaři.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Julínku Mám otázku týkající se do budoucna připravovaných standartů Je mi 28 let a po pracovní úraze mnou nezaviněným, přišel o pravou část nohy od bérce dolů.Mám bércovou protézu pravé nohy a nyní mám nadstandardní vybaveni( protezu) které mi každé dva roky kdy mám nárok na novou musí schvalovat reviz. lékař pojištovny. Zajímalo by mne co se změní po stanovení standartů , jde mi o to zda i po tom budu mít nárok minimálně na tuto dnes nadstandardní nebo zda ministerstvo řekne direktivně toto je standart a jestli budu chtít lepší vybavení tak si budu muset připlatit? Já jen abych nedostal vybavení standatní jako ve známých filmech o pirátech :)) J. Děkuji za odpověd. Jirka
Tomáš Julínek
Stanovování standardů na to nemá vliv. Naopak to pro vás bude znamenat větší jistotu. Jejich realizace však bude trvat léta.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Julínku, chtěl bych se zeptat jak vnímáte útoky levice a některých jejich příznivců na svou osobu v tom smyslu že jste "asociální ..." Já to vidím opačně, a držím Vám palce. Hezký den.
Tomáš Julínek
Díky, potěší to.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, stále tvrdíte, že ten paskvil, který jste tady zavedl je reforma?
Tomáš Julínek
Já jsem reformu bohužel nezavedl. Odkaz na zákony je v jedné z předchozích odpovědí. Projděte si je a pak mi napište. Je to v současnosti jediný vypracovaný a použitelný návrh. Byl připravován šest let. Širší shoda by se hledala lépe, kdyby existoval nějaký oponentní návrh. Takhle levičáci říkají jenom ne a řešení nenabízejí. Takže chtějí, aby zůstal paskvil dneška.
Čtenářský dotaz
Pane Julinku, je pravda, ze v prvnim navrhu reformy bylo omezeni, ze bude republika rozdelena podle regionu a v danem regionu musi mit pojistovna ze zakona alespon 50tis. pojistencu, jinak nesmi v regionu poskytovat pojisteni? Jak to bylo s Agelem, ktery na severni Morave vlastni nekolik nemocnic a nakupoval privatni praxe od lekaru? Nemyslite si, ze takovyto navrh zakona vede k regionalnimu monopolu propojenych pojistoven a poskytovatelu lekarske praxe? Proste takovy zakon je zmetek.
Tomáš Julínek
Nic takového tam není, viz zákony zde http://www.tomasjulinek.cz/o-mne/reforma
Čtenářský dotaz
Pane Julínku, kdy se konecne za vase lhani o zdravotnictvi omluvite? Za prve vetsina Evropy NEMA poplatky, az na Svedsko, v Nemecku se plati na 3 mesice. V Holandsku poplatky pojistovny vraci pojistencum, takze jste opet lhal, kdyz uvadite Holandsko jako priklad vasich reforem. Tak to neni. Kdy zacnete konecne s reformami, zatim jste zavedl pouze naprosto nesmyslne poplatky? Kdo je podle vas simulant? Jak takovy simulant vypada a jak ho poznate? Kdy konecne dokazete, ze ty vase reformy odstranily z ordinaci simulanty, osobne to vidim tak, ze se zdravotnictvi za posledni 4 roky pouze prudce zhorsilo a zdrazilo.
Tomáš Julínek
Zpráva do vesmíru: Nejsem ministrem. Přestože jím nejsem, budu se ale vždycky snažit prosazovat reformu ve prospěch pacienta. Děkuji za položené otázky (i za ty z Marsu), loučím se a přeji všem hezký den.
Související