Ohlášené vládní škrty ohrozí standardní chod krajských zdravotnických a sociálních zařízení a škol, tvrdí vedení Středočeského kraje. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) dostal kraj už letos do rozpočtu od státu zhruba o miliardu korun méně než loni. Pokud bude kabinet provádět úsporná opatření, bude situace vážná až dramatická, řekl v pondělí Rath. Vedení kraje se proto obrací na ministry zdravotnictví, školství a práce a sociálních věcí. Ministerstvo práce a sociálních věcí údaje prezentované vedením kraje zpochybnilo.

Krajské nemocnice podle Ratha dostávají už letos od zdravotních pojišťoven až o 14 procent méně peněz. Příští rok by prý mohl být ještě horší. "Příští rok nebudeme schopni zajistit rozsah a kvalitu zdravotní péče," uvedl hejtman. Už letos se nemocnice podle něho propadají do ztrát.

Podle hejtmanova náměstka Marcela Chládka (ČSSD) klesají dva roky příspěvky z ministerstva na sociální věci. Letos činí 745 milionů proti 822 milionům korun v roce 2008. Příští rok by mohl kraj dostat podle Chládka buď 650 milionů, nebo jen 325 milionů korun. V takovém případě by kraj zastavil většinu terénních sociálních služeb a nelze vyloučit ani zavírání některých domů pro seniory, podotkl náměstek.
"Není jasné, odkud taková čísla zástupci Středočeského kraje čerpali, když státní rozpočet je ve fázi rámcového návrhu," sdělil ČTK ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Pokud by kraj přestal s proplácením poplatků u lékaře, pak by nehrozil kolaps sociální sítě ani v případě nejúspornějších výdajů v příštích roce, dodal.

Středočeský kraj je posledním z regionů, který lidem poplatky proplácí. Hejtmanství dosud investovalo do jejich hrazení kolem 120 milionů korun.

Středočeské školy měly už letos krátit rozpočty o deset až 20 procent. Podle radního Milana Němce (ČSSD) školy letos přežijí, pokud ale vláda bude škrtat, hrozí prý i zavírání některých školských zařízení.
Související