Ministerstvo práce a sociálních věcí má záměr snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách. Změny by se dotkly také části pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Navrhované změny tarifních tabulek nejsou hlavní problém, uvolnil by se prostor pro jiné složky mezd, řekl v úterý ministr Heger novinářům. S návrhem na změnu tabulek a se snížením základních platů o desetinu zásadně nesouhlasí zdravotnické odbory, hrozí stávkovou pohotovostí.

Ministerstvo by si podle Hegera přálo sociální smír, analýzy ale ukazují, že výše platů ve zdravotnictví je závislá na hospodaření nemocnic a platbách pojišťoven. Tabulky nehrají prakticky žádnou roli, podotkl ministr. 

Platy ve zdravotnictví podle něho nevycházejí z tabulek už řadu let. Jsou výsledkem kolektivního vyjednávání. "Platová úroveň ve zdravotnických zařízeních není dána jen tarify, ale i odměnami a osobním ohodnocením," zdůraznil Heger. U lékařů tvoří jiné složky platu než tarif asi polovinu mzdy, dodal.

Hrozí odchod kvalitních pracovníků? 

Omezení, nebo odstranění růstu základního platu podle let praxe by prý pomohla mladým lékařům. Mohli by být lépe oceněni.

Odbory ale tvrdí, že snížení platových tarifů povede k dalším odchodům kvalitních pracovníků a ke zhoršení kvality poskytované péče ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Heger uznal, že nízké platy ve zdravotnictví jsou problém a jakýkoli výkyv vyvolává oprávněné reakce. Mezi další potíže patří velké zatížení zdravotního personálu v nemocnicích a systém postgraduálního vzdělávání mladých lékařů. U vzdělávání ministerstvo připravilo vyhlášku, která současnou praxi změní, uvedl ministr.

Soudí, že případný odliv mladých lékařů do zahraničí nebude činit vysoké procento. Dřívější požadavky odborů na razantní zvýšení platů lékařů pokládá Heger nyní za nereálné, poukázal na to, že v posledních čtyřech letech rostly mzdy ve zdravotnictví nadprůměrně.

Zdravotnické odbory jsou proti, chtějí jednat

Zdravotnické odbory zásadně nesouhlasí s návrhem na změnu odměňování a snížení platových tarifů. Odbory jsou připraveny o plánovaných změnách jednat s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí. Pokud se nedohodnou, jsou připraveny vyhlásit stávkovou pohotovost. Novinářům to v úterý řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. 

"Toto řešení (stávková pohotovost) by ovšem nastalo až po neúspěšných jednáních s oběma ministerstvy," prohlásila Žitníková. Odbory si nedovedou představit jako řešení pouze škrty. "Čekáme, že sociální dialog, tak jak slibuje premiér (Petr) Nečas, bude probíhat," uvedla další místopředsedkyně odborů Ivana Břeňková.

"Problém je v tom, že nejde o snížení platových tarifů pouze o deset procent," upozornila Břeňková. V první, takzvané tvrdé variantě je podle výpočtu odborů snížení platových tarifů až o 40 procent, ve druhé měkčí může snížení činit deset, 20, ale v sociálních službách třeba i 33 procent. Snížení platů nejzkušenějších sester může představovat až 9600 korun měsíčně, uvedla Žitníková. Až o 12.000 korun by podle tvrdšího návrhu přišli i někteří lékaři s nejdelší praxí.