Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes odvolal náměstkyni pro zdravotní péči Markétu Hellerovou. To nepotěšilo ODS, kterou Hellerová na ministerstvu zastupovala.

„Tento krok považuji za nabourání koaliční spolupráce a důvěry, za jehož důsledky nese plnou zodpovědnost ministr Heger,“ komentoval odvolání místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Hegerovy důvody označil Šnajdr za lživé

Heger odvolal Hellerovou kvůli „maření reformních snah.“ Hlavními důvody byl podle ministra zejména pomalý postup přípravy nových rozvojových kroků v oblasti vzdělávání a zdravotní péče. Do jmenování nového náměstka bude mít tuto oblast ve své kompetenci první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Sama Hellerová považuje odvolání za politický krok. Ministr to podle ní udělal udělal na žádost odpůrců pravicových reforem.

"Své odvolání považuji za politický krok. Jako členka ODS jsem na ministerstvu prosazovala plnění koaliční dohody, jejíž některé body nebyly plně v souladu s názorem ministra. Ten však nakonec vyslyšel žádosti o mé odvolání od odpůrců pravicových reforem," napsala Hellerová.

Nejsem brzda, jde o politiku

Hellerová "absolutně odmítla", že by byla "brzdou" Hegerových reformních snah. "Naopak z jeho strany byla patrná nedůvěra ke všemu, co bylo připravené před jeho nástupem. Zásadně požadoval vše komplexně revidovat, čímž se proces reforem v podstatě zastavil," zdůraznila bývalá náměstkyně.

Uvedla, že pod jejím vedením byly na ministerstvu připraveny mimo jiné tři klíčové zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.

"Nastavila jsem systém ustanovování center vysoce specializované péče, byly učiněny významné kroky v oblasti prevence. Jsou připraveny projekty v hodnotě 300 mil. na podporu prevence z evropských fondů, důležité kroky v oblasti kvality informovanosti pacientů a jejich práv, například vyhláška o prevenci, 3 zásadní screeningové programy v oblasti rakoviny," napsala Hellerová.

Dodala, že v oblasti vědy a vzdělávání se podařilo stabilizovat Interní grantovou agenturu, jediné místo, které financuje a podporuje rozvoj zdravotnického výzkumu.

"Novelou zákona o vzdělávání se odstranil český paradox 82 lékařských oborů a vrátil se systém dvoustupňového vzdělávání. Ročně jde ze státního rozpočtu cca 0,5 miliardy na specializační vzdělávání zdravotníků a navíc se podařilo získat 750 mil. z evropských fondů na další vzdělávání zdravotníků," dodala mimo jiné.

Julínkovo eso

Hellerová přišla na ministerstvo zdravotnictví s bývalým ministrem Tomášem Julínkem (ODS). Hellerovou a Julínkova spolupracovníka Pavla Hroboně označovala některá média za "mozky" Julínkových zdravotních reforem. Na nich se podílel i Šnajdr, který je teď místopředsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Po odvolání Hellerové má Heger ve funkci čtyři náměstky: Pavelku jako prvního náměstka, zdravotně-sociální oblast a projekty elektronizace zdravotnictví má na starosti Jiří Schlanger, náměstkem pro legislativu je Martin Plíšek a náměstkem a současně hlavním hygienikem je Michael Vít.

Příští pondělí na ministerstvo nastoupí Petr Nosek, který bude náměstkem pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Pokud Heger jmenuje nástupce či nástupkyni Hellerové, bude mít šest náměstků.

Už ve čtvrtek se Heger dočkal kritiky ze strany ODS, když přednesl na sněmovním zdravotním výboru svou vizi, co by chtěl na ministerstvu prosazovat. "Myslím, že zejména poslanci ODS, kteří byli okolo Julínkových reforem, mají představu, že ve zdravotnictví je potřeba postupovat rychle a razantně. Dokonce i někteří lidé v TOP 09 si představují, že když uděláme velmi rychlé reformní zákony, že od roku 2012 to zdravotnictví bude fungovat naprosto zázračně," komentoval to pro HN ještě před odvoláním náměstkyně Heger.