Onkologové nyní nebudou kvůli nedostatku peněz vytvářet čekací listiny pro pacienty. Nepovažují to za aktuální. Zdravotní pojišťovny slíbily, že léčení pacientů s rakovinou zaplatí.

"Žádné centrum dosud pacienty neodmítlo," řekl po jednání onkologů se zdravotními pojišťovnami a zástupci ministerstva zdravotnictví předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

V MfDnes se objevily informace, že nemocnicím došly peníze pro letošní rok, a tak nové pacienty s rakovinou berou na léčení do center jen za ty, kteří se vyléčí, nebo zemřou. Oslovení ředitelé nemocnic to ale nepotvrdili, péči prý v žádném případě neomezují.

"Čekací listiny dělat nebudeme, zatím to nevnímáme jako nutnou potřebu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) slíbila, že péči zaplatí," zdůraznil profesor.

Onkologická centra peníze zatím nemají

VZP v tuto chvíli nemá se všemi komplexními onkologickými centry podepsány dodatky ke smlouvám, ve kterých stanoví aktuální výši úhrad. Pro managementy nemocnic tedy podle Vorlíčka zůstává zatím problém, aby zajistily všem pacientům léčení. Centra peníze navíc dosud nemají.

"Máme sliby, podrobně vše rozpitváme příští čtvrtek na tiskové konferenci, kde zveřejníme, kde podle nás jsou finanční rezervy, ze kterých může pojišťovna platit," dodal profesor.

Pokud nemocnicím nestačí peníze, není podle náměstka ministra Petra Noska vždy chyba jen na straně pojišťoven, které šetří, ale i u nemocnic, které plýtvají drahou léčbou tam, kde to nemá smysl. Ministerský audit podle něj ukázal, že drahé moderní léky dostávají i pacienti v posledním stadiu nemoci, kdy už jim nemohou pomoci.

Podle shodných představ onkologů a pojišťoven by si pacienti v budoucnu měli hradit víc z levné péče a levných léků, aby bylo na drahou léčbu, například pro lidi s rakovinou.

Podle Vorlíčka nyní veškerá odpovědnost, zda drahý lék předepsat a zda na něj budou peníze, leží na lékaři. Takový model odmítl. Lékaři prý musejí mít od pojišťoven informace, kolik peněz mohou na péči dát. Podílet se na řešení prý má i státní správa a vláda. Mají podle něj například říct, že laciné léky a léčbu si zaplatí pacienti. "Aby zbylo dost peněz na to, aby se ti nejubožejší a nejtěžší pacienti mohli řádně léčit," řekl.

Před omezení péče varují ambulantní specialisté. Požadují, aby jim ministerstvo zdravotnictví navýšilo v připravované úhradové vyhlášce platby za léčení. "Za méně peněz méně muziky," řekl předseda Sdružení ambulantních specialistů (SAS) Zorjan Jojko.

Ambulantní specialisté nemají rozpočet jako třeba nemocnice, ale dostávají limitovanou platbu za každého pacienta. Zatímco nemocnice, když ke konci roku vyčerpají paušál, neberou už nové pacienty a odkládají operace, ambulantní specialisté pacienty mohou brát dál. Když ale bude limit na pacienta menší, každý jednotlivý pacient bude mít nárok na menší rozsah péče.

Proti návrhu vyhlášky protestovala Česká lékařská komora. Vyzvala ministra, ať lékařům a nemocnicím v příštím roce přidá peníze za léčení. Peníze na to prý zdravotní pojišťovny na účtech mají. Ministerstvo to odmítlo, v současné ekonomické situaci prý nevidí pro navyšování prostor.