Několik desítek tisíc lidí nezaplatily v nemocnicích povinný regulační poplatek. Tyto peníze z nich nyní začínají vymáhat exekutoři. Z částky původně v řádech desetikorun se snadno může stát dluh až ve výši čtrnácti tisíc korun.

Například největší pražská nemocnice v Motole už předala advokátům k vymáhání 2775 pohledávek. Podobně jsou na tom i další velké nemocnice v Česku.

"Zatím bylo podáno 504 návrhů na exekuci, ale případy se řeší postupně, jednotlivá řízení stále probíhají," potvrdila HN Eva Jurinová, mluvčí nemocnice.

Nemocnice začala s vymáháním starších případů z roku 2008, na pohledávky z loňska a letoška teprve vypíše výběrové řízení. Na dvanáct tisíc neplatičů evidují ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, první desítky pacientů v exekuci již hlásí i Fakultní nemocnice Plzeň.

Není přitom pravidlem, že se neplatič o exekuci dozví dostatečně včas, aby svůj dluh mohl vyrovnat bez dalších nákladů. Nemocnice sice posílají upomínky, ale ne vždy na správnou adresu. Ani usnesení o nařízení exekuce, která posílá soud, nemusejí dlužníka zastihnout, pokud bydlí jinde než na trvalé adrese, anebo několik dní nepřebírá poštu.

Dlužník navíc nemůže celý proces obejít pouhým tvrzením, že poplatek uhradil. Platební rozkaz i návrh na exekuci soud podává na základě informací od nemocnice, která musí prokázat vznik pohledávky, tedy provedené ošetření.

"Pokud dlužník trvá na tom, že poplatek uhradil, je na něm, aby to dokázal," vysvětluje advokátka Olivia Tučková, jež se vymáháním regulačních poplatků zabývá. Lidem proto doporučuje, aby si doklady z nemocnice o zaplacení poplatku schovávali.

Nemocnice může udělat chybu v evidenci...

Může se totiž také stát, že nemocnice udělá chybu v evidenci a bude vyžadovat poplatek i od někoho, kdo jej uhradil. "Kvůli zavádění celého nového systému regulačních poplatků mohlo dojít k omylům," připustila mluvčí Motola Jurinová.

Případy exekucí kvůli 30 nebo 90 korunám přitom nejsou podle exekutorů ani pracovníků nemocnic žádnou výjimkou. "S takovými případy se běžně setkáváme. Nemocnice, pro kterou vymáhá můj úřad, stanovila dolní hranici na 90 korun," řekla prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Zdravotncká zařízení svůj postup hájí tím, že jim zákon ukládá povinnost poplatky vymáhat. Pokud by to nedělaly, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun.

Související