Nová úhradová vyhláška podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TO9 09) zaručí, že se zdravotnictví v příštím roce nezadluží. Ministr vyhlášku představil na tiskové konferenci. Zdravotní péče podle něj zůstane zachována zhruba ve stejném rozsahu a kvalitě.

"Při přípravě úhradové vyhlášky jsme převážně respektovali dohody a zohlednili připomínky," uvedl ministr.

Prostřednictvím takzvané úhradové vyhlášky hodlá ministr donutit zdravotníky k využití rezerv systému, proto navrhl pokles plateb od zdravotních pojišťoven v průměru o dvě procenta.

Rizikem je odchod lékařů

Snižování peněz za léčení však odmítla Česká lékařská komora a svazy nemocnic, lékařů i pacientů. Ministr poté návrh vyhlášky zmírnil. Na sjezdu zdravotnických odborů v Hradci Králové ve čtvrtek řekl, že dvouprocentní pokles nepovede k zavírání nemocnic. Připustil, že jde o krizovou situaci, protože do zdravotnictví poprvé za posledních 20 let půjde méně peněz než v předchozím roce.

Riziko pro některá oddělení představuje podle Hegera výzva lékařských odborů k odchodům lékařů.

Původně chtěl ministr snížit nemocnicím platby za akutní péči o pět procent a za dlouhodobou péči o deset procent. Nemocnice varovaly, že to ohrozí péči. Z nemocnic prý odejdou lékaři, protože jim v důsledku nižších příjmů od pojišťoven sníží ředitelé plat. Nemocnice požadují, aby platby od pojišťoven zůstaly přinejmenším stejné jako dosud.

Nespokojeni s návrhem byli také zástupci ambulantní péče. Vadily jim zejména přísné regulace, které by jim prý bránily napsat potřebné léky a laboratorní vyšetření. Nemohli by prý léčit podle nejnovějších poznatků medicíny. Heger nakonec ze zpřísnění regulací ustoupil a souhlasil pro ambulance i se stejnou výší plateb za léčení jako letos.

Naopak lékařům, kteří pečují o děti, od nichž nemohou vybírat regulační poplatky, neustoupil a náhradu za propad tohoto příjmu jim nedá. Nespokojeni jsou i zubaři, kteří dají ministerstvu ještě další analýzy.

Související