Jak bude vypadat stávka ve zdravotnictví

Část nemocnic, které se 8. prosince připojí ke stávce, bude fungovat ve víkendovém režimu. Zdravotnické odbory chystají i protestní shromáždění ve větších městech. Odboráři však zatím počty nemocnic, které se ke stávce připojí, neznají. Neví ani počty stávkující odborářů.

"Někde bude víkendový provoz, někde se zaměstnanci přidají k protestním shromážděním, která budou začínat ve 12:05. Ta by se měla uskutečnit ve všech krajských a vybraných okresních městech," řekla Ivana Břeňková, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

"Stávka není namířena proti pacientům, takže zdravotníci a sociální pracovníci určitě udělají vše pro to, aby nesnížili komfort pacientů. Pouze připomenou, že něco není v pořádku," řekl novinářům místopředseda zdravotnických odborů Ladislav Kucharský.

Odbory v pátek na tripartitě odmítly zrušení paragrafu, který zakazoval připlácet na lepší péči, dokud nebude definován standard, který hradí pojišťovny. Varují, že jinak nekontrolovatelně stoupnou platby pacientů. Zdravotnickou reformu v podobě předložené vládou odmítají, chtějí o ní dále jednat.

"Bez peněz do zdravotnictví nelez, to může znít, kdyby tato novela spatřila světlo svět tak, jak je teď napsaná," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Vláda je ochotná připomínky vyslechnout, ale na reformách trvá. Zaznělo to na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody. Premiér Petr Nečas (ODS) potvrdil, že připomínkové jednání k zákonům pokračuje, v prosinci bude další zasedání tripartity, kam ministr zdravotnictví Leoš Heger přinese analýzu situace, která se týká lékařů. O platech lékařů v pátek ale tripartita nejednala.

"Pečlivě analyzujeme námitky sociálních partnerů, nicméně se jenom potvrzuje to, že naše zdravotnictví reformu potřebuje," řekl Nečas. Uvedl, že v pátek se mluvilo také o standardech péče. Podle něj je nutno legislativně upravit především nadstandardy. "Když to řeknu zjednodušeně, drtivá většina stávající péče by byla oním standardem," shrnul.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ocenil, že ministr Heger vše sociálním partnerům v pátek vysvětlil, a je to trochu jinak, než se uvádí v materiálech. "Definitivně jsme se dohodli, že do 12. prosince se vypořádají na prvním místě připomínky sociálních partnerů a pak poběží běžné připomínkové řízení," řekl.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková doplnila, že novela nedává pacientům právní jistotu. Není v ní definice toho, co pacient dostane ze zdravotního pojištění. Mluví se jen o možnostech pojištění, nikoli o standardu.

"Pacienty by to mohlo poškodit tím způsobem, že když zdravotnické zařízení nebude mít peníze, začne vybírat," řekla. Navíc by si každé zařízení mohlo vyložit text po svém, takže by se platilo v každém zařízení jinak a byl by zmatek.

Odbory: Pacienti zaplatí 15 miliard

Návrhy připravené ministerstvem zdravotnictví například zvyšují regulační poplatek v nemocnici z 60 na 100 korun za den. Oslabují také funkci paragrafu, který znemožňoval pacientům připlatit si na lepší péči. Nyní si ji musejí hradit v plné výši, nově by jen doplatili rozdíl mezi standardem a lepší péčí.

Tím prý bude možné začít s pracemi na definování úhradových standardů pro vybrané diagnózy a medicínské situace, poté i připlácení na nadstandard. Novela také upravuje proces určování cen léků a úhrad ze zdravotního pojištění a umožňuje příliv levnějších léků, takzvaných generik.

Podle vyjádření ČMKOS vydané ještě před jednáním tripartity povedou návrhy k tomu, že se současný standard stane budoucím nadstandardem. "Je velmi pravděpodobné, že již v dohledné době si budou pacienti "legálně připlácet" v rozsahu dalších deseti až 15 miliard korun," uvádí ČMKOS ve svém stanovisku. Míra spoluúčasti se tak prý zvýší z 15,4 procenta v roce 2008 na zhruba 23 procent.

Připomínky na jednání předložili i zástupci zaměstnavatelů. Měly prý 31 stran. Odmítli je ovšem podrobněji specifikovat

ČSSD chce snížit náklady pojišťoven

S novým návrhem, jak do zdravotnictví dostat více peněz, v pátek přišla také ČSSD. Její stínový ministr zdravotnictví David Rath navrhl snížit provozní nákladyzdravotních pojišťoven a změnit přerozdělování pojištění. Podle něj by tím resort mohl poměrně rychle získat asi 20 miliard korun navíc. Ředitel největší zaměstnanecké pojišťovny, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, Jaromír Gajdáček Rathovy propočty zpochybnil.

Na provoz pojišťoven jde podle Ratha letos asi deset miliard. Soudí, že i pojišťovny by měly šetřit a mohl by se jim snížit limit na provoz na polovinu. "Za dva až tři měsíce by vláda měla pět miliard na platy a provoz nemocnic," uvedl. Podle něj jsou mnozí úředníci pojišťoven "i za korunu drazí" a "tlusté pijavice", jak je nazval, prý dál tloustnou.

"Podle dohody s ministerstvem loni i letos dáváme deset procent z provozních peněz na základní fond, ze kterého platíme péči. Měli by si to laskavě odečíst a nedávat taková hausnumera," řekl Gajdáček. Pojišťovny mohou dát na provoz 3,5 procenta vybraného pojistného, dávají nejvýše tři.