Kolik vlastně doktor bere?

18 000 korun hrubého

Činí plat mladého lékaře, který nastupuje do fakultní nemocnice. Spolu s několikatisícovým osobním ohodnocením se jeho plat může vyšplhat něco málo přes 20 tisíc hrubého měsíčně.

48 723 korun

Je dnes průměrný plat lékaře, který pracuje ve fakultní nemocnici. Doktoři v akciových společnostech si pak v průměru vydělají 47 277 korun. Tyhle peníze ale mají jen díky obrovskému počtu přesčasů.

25 000 korun hrubého

Pobírá zkušený chirurg ve fakultní nemocnici po 16 letech praxe a dvou atestacích. Pokud pracuje dobře, může si přijít díky osobnímu ohodnocení na dalších šest tisíc měsíčně. Nejvíc si ale přivydělá díky službám. Například ve vinohradské nemocnici si chirurgové mohou k základnímu platu a osobnímu ohodnocení přivydělat díky službám 23 tisíc měsíčně. Musí ale odsloužit jeden celý víkend a tři noční šestnáctihodinové služby. Podobné je to i v dalších fakultních nemocnicích.

Situace kolem hromadného odchodu lékařů z nemocnic se dramatizuje. Po vystoupení na Žofínském fóru ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poprvé připustil, že když z nemocnic masově odejdou lékaři z klíčových oborů a ohrozí to operace, vláda bude muset dát lékařům peníze z rezerv na krizové situace.

"Pokud by odešli všichni chirurgové nebo anesteziologové, situace by byla na úrovni těžké katastrofy. Vláda pak bude muset aktivizovat havarijní zdroje a řešit to jako třeba povodeň v severních Čechách," řekl ministr. Kabinet by podle něj musel přistoupit ke "zvláštnímu režimu vyjednávání s lékaři a zvýšit jim pod tlakem masově platy".

ČSSD požádala o mimořádnou schůzi

Ministr poté v rozeslaném prohlášení doplnil, že na situaci by musela reagovat také bezpečnostní rada státu jako na stav nouze, včetně hledání viníka. Ministr nadále trvá na tom, že více peněz do zdravotnictví není možné dát v situaci, kdy všechny resorty šetří a řadě zaměstnanců klesne plat.

Heger také odmítl, že ustupuje tlaku odborů. Zároveň potvrdil, že vláda v příštím roce ani v roce 2012 peníze pro zdravotnictví nezvýší tak, aby bylo víc na platy.

Sociální demokraté požádali o svolání mimořádné schůze sněmovny k situaci ve zdravotnictví. Učinili tak poté, co sněmovna v úvodu dnešní schůze odmítla hlasy koaličních poslanců zařadit na program jednání bod, ve kterém by Heger sněmovnu informoval o opatřeních v souvislosti s hrozbou hromadných odchodů lékařů z nemocnic.

Je možné, že poslanci, zejména koaliční, odmítnou v jejím úvodu schválit program schůze. V takovém případě by se schůze nekonala. "Pokud vláda nezačne konat, tak může dojít k úplnému zhroucení poskytování zdravotní péče v podstatné části regionů České republiky," řekl stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Za "hranicí dobrého vkusu"

Kritická je podle něj situace především v Moravskoslezském a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina, kde už podle Ratha podalo výpověď přes 70 procent lékařů. "Nerozumíme nečinnosti vlády a pasivitě současného ministerstva zdravotnictví," prohlásil Rath.

Lékařské odbory na jaře vyhlásily akci Děkujeme, odcházíme, která podle Hegera v posledních týdnech "eskaluje za hranice dobrého vkusu". Z 16 000 nemocničních lékařů čtvrtina podepsala prohlášení, že jsou připraveni dát ke konci roku výpověď.

Při dvouměsíční platnosti by 1. března nepřišli do práce. Výpovědi, které již někteří lékaři podali, zatím leží v právní kanceláři. Ta je po kontrole rozešle ředitelům nemocnic 29. prosince.

Pokud odejde 4000 lékařů průřezově ze všech odborností, bude v nemocnicích něco jako prázdninový provoz, kdy tento počet lékařů je na dovolené.

Prohlášení ministra zdravotnictví:

V některých médiích se dnes objevily informace , že  ministerstvo zdravotnictví ustupuje  zvyšujícímu se tlaku odborářů. Tato informace se nezakládá na pravdě. Ministerstvo zdravotnictví trvá na svých dřívějších prohlášeních.

Ministerstvo zdravotnictví uznává, že akce LOKu je to dobře programovaná. Zároveň je to profesionálně agenturně vedená nátlaková akce, která eskaluje za hranici dobrého vkusu a stala se vyhrožováním.

Ministerstvo zdravotnictví  nemá díky ekonomické krizi  k dispozici žádné zdroje mimo zdravotnický systém pro navyšování platů vybrané části zdravotníků. Obzvláště pak v době, kdy klesají mzdy jak v komerční sféře, tak ve státní správě.

Vláda více peněz do zdravotnictví systémově  dát nemůže.  Mají-li se v roce 2011 zvýšit platy lékařů, musí nemocnice hospodařit velmi dobře. Mají-li pak platy růst i v roce 2012, musí se zefektivnit práce v celém zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví nepopírá, že je zde určité riziko masových výpovědí lékařů. Pokud by se tak stalo a 4000 lékařů napříč zdravotnictvím by odešly, nastalo by něco jako prázdninový provoz udržitelný několik měsíců.

Pokud by výpovědi podali lékaři jedné odbornosti, například anesteziologové nebo chirurgové,  jednalo by se o výjimečnou krizovou situaci, na niž by vláda a bezpečnostní rada státu musely reagovat jako na stav nouze a musely přijmout řadu nestandardních krizových opatření, včetně nalezení viníků.

Ministerstvo zdravotnictví bylo a bude ochotno jednat, ale současnému hrubému nátlaku a stupňující se agresivitě Lékařského odborového klubu a ČLK již neustoupí.

Pokud lékaři ve výzvě Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Děkujeme, odcházíme skutečně odejdou, nepůjdou podle Hegera do zahraničí, ale většina zůstane v Česku. Potvrzují to i sami lékaři, mnozí počítají s tím, že si otevřou soukromou praxi, někteří prý zcela odejdou ze zdravotnictví.

Podle zjištění ČTK se mnozí z těch, kteří výpověď již poslali zprostředkující právní kanceláři, domlouvali se svými řediteli, zda je po ukončení akce přijmou zpět. V některých nemocnicích si údajně lékaři stěžovali, že museli podepsat výpověď pod nátlakem.

Lékařské odbory žádají, aby doktoři pobírali základní plat ve výši 1,5násobku až trojnásobku průměrného platu. To znamená, že chtějí, aby základní plat začínajícího lékaře stoupl z dnešních 18 na 35 tisíc měsíčně.

Zkušený lékař se dvěma atestacemi by měl podle odborářů brát základní plat až 71 tisíc měsíčně. S ohodnocením služeb jsou dnes doktoři víceméně spokojení.