Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) po dřívějších toleratních vyjádřeních ve středu poprvé rezolutně odmítl kampaň Lékařského odborového klubu (LOK) "Děkujeme, odcházíme", která sdružuje nespokojené lékaře podávající hromadné výpovědi.

"Pokud bude LOK i nadále eskalovat své výhružky a lékaři, zejména z nejrizikovějších oborů, jako je např. anesteziologie, skutečně přestanou pracovat, budou se finanční prostředky muset vložit do systému v havarijním režimu. Ty ale zdravotnictví v podobě, v jaké se nyní nachází, dlouhodobě nezachrání a povede to k chaosu, který reformní kroky zřetelně zbrzdí," napsal Heger v otevřeném dopise.

V listu uvádí, že zdravotnictví je dlouhodobě finančně podhodnoceno, není ale reálné, aby lékaři dostali víc v době, kdy stát škrtá v celé veřejné sféře. Uvedl také, že je informován o šikaně lékařů, kteří se k nátlakové akci nepřidali, a výhrůžkách ze strany odborů.

Plné znění otevřeného dopisu ministra Hegera - čtětě ZDE

"Představa, že k navýšení platů dojde v příštím roce, je v současné situaci naprosto nerealizovatelná a argumenty o zubožení lékařského stavu a požadavky na navýšení platů lékařů jsou mimo realitu. Žádná rozumná vláda nemůže, i kdyby to pokládala za jakkoli potřebné, masivně zvýhodnit lékaře právě v době, kdy krátí veřejné rozpočty a kdy by mohla očekávat vzedmutí nepokojů u dalších profesí," uvedl Heger v dopise.

Ministr uvedl, že pokusy lékařských odborů byly zprvu jen teatrálně přehnané, ale daly se tolerovat jako folklór. Potom se ale podle něj ukázalo, že postup Lékařského odborového klubu a představitelů České lékařské komory "se nezastaví před ničím". Objevily se podle něj výhrůžky lékařům, kteří se nechtěli k nátlakovým akcím připojit, a množí se zprávy o tom, jak jsou svými kolegy v nemocnicích šikanováni.

Heger: Odboráři už si hledají místa

Podle Hegera, jak se dále píše v dopise, si již "řada odborářských hrdinů zajišťuje práci tam, kde jsou místa tradičně volná, a mnoho z nich se potichu domlouvá se svými řediteli či bezprostředními nadřízenými o tom, že výpovědi, až je skutečně závazně podají, vezmou zpět a práci budou mít dále zajištěnu."

Z 16 tisíc nemocničních lékařů čtvrtina podepsala prohlášení, že jsou připraveni dát ke konci roku výpověď. Při dvouměsíční platnosti by 1. března nepřišli do práce. Na Vysočině podalo výpověď 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě 90 procent. Jejich výpovědi zatím leží v právní kanceláři, ta je po kontrole rozešle ředitelům nemocnic 29. prosince.