Obyvatelé České republiky loni spotřebovali léky za téměř osmdesát miliard korun. Na každého občana tak v průměru připadá 7618 Kč, tedy asi o 600 korun více než v roce 2008. Vyplývá to z ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

"Pokud by všechny přípravky dodané do zdravotnických zařízení byly použity pacienty, činila by loni průměrná spotřeba jedním občanem 29,8 balení s 503,78 denními dávkami," uvádějí statistici.

Na jednoho obyvatele připadlo loni průměrně 6,95 receptů, průměrný doplatek na recept byl 116 korun, včetně regulačních poplatků. Ty činí třicet korun za položku na receptu, reforma to má změnit tak, že pacienti budou dávat regulační poplatek jen za celý recept.

Ačkoliv finanční náklady na léky byly loni vyšší než v předchozím roce, lékárny a nemocnice dostaly méně léčiv, celkem 312 milionů balení, což je pokles skoro o dvě procenta. Tento trend je dlouhodobý – za posledních patnáct let klesly počty dodaných balení o celkem 20 milionů kusů ročně, naproti celková hodnota spotřebovaných léků stoupla o více než 50 miliard.

Souvisí to s přílivem nových velmi drahých léků a rozšířením velkých balení. Průměrná cena za jedno balení ve stejném období stoupla ze zhruba 77 korun na 256 korun.

Tržby od pacientů za volný prodej léků a zdravotnických prostředků, včetně doplatků za recepty a poukazy, dosáhly loni 16,3 miliardy korun a činily tak zhruba pětinu celkových tržeb lékáren za léčiva a zdravotnické prostředky, které dosáhly 71,7 miliardy korun.

Související