Ne všichni odcházející lékaři se budou moci na svá místa zase vrátit. Vyplývá to z ankety, kterou včera HN udělaly mezi nemocnicemi.

"Na čísla je zatím brzy. Lze ale říct, že ne všichni budou přijati zpět," říká mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Janšíková. Vedení by totiž mohlo místa na některých odděleních zredukovat.

Ještě horší to však s návratem budou mít ti, kteří na svých pracovištích patřili ke slabším. "Zpátky je nevezmu buď vůbec, a nebo za jiných podmínek," připouští ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. "Jinak ale děláme vše pro to, aby lékaři výpovědi stáhli," dodává. Ti, které mezitím na volných místech někdo nahradí, však budou mít smůlu. "Vyhazovat je pak už přece nebudeme," říká Roman Prymula, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel se toho ale nebojí. "Řešit spekulativně všechno, co může nastat, neumím," odbývá otázky na to, jak budou odbory postupovat v případě, že by kampaň o práci některé lékaře skutečně připravila.

Výpověď se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně očekává celkem od 3772 lékařů. Ministr Leoš Heger (TOP 09) chce dojednat se zdravotními pojišťovnami, aby po 1. březnu platily méně nemocnicím, které kvůli masovým odchodům lékařů omezí péči.

Nemocnice na Vysočině nezavřou

Takové nemocnice se mohou podle všeho objevit především na Vysočině, kde podala výpověď více než polovina lékařů z celého kraje. Nemocnice však údajně nebude nutné kvůli odchodům lékařů zavřít. Jako jediná by však po 1. březnu mohla komplexně fungovat jen nemocnice v Pelhřimově.

Odchody z nemocnic v kraji podložilo výpovědí 56 procent lékařů. Nejvíc výpovědí podali anesteziologové, chirurgové, internisté a gynekologové. "Největší počet výpovědí je v Jihlavě," řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

Provoz by ochromili zejména anesteziologové

"V pelhřimovské nemocnici je stav výpovědí takový, že činnost anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jednotek intenzivní péče na chirurgii a interně by v dané situaci byla jako v jediné nemocnici v kraji zajištěna," řekl Běhounek. Jednou z možností budoucího krizového plánu je podle něj to, že by nemocnice zajišťovala služby těchto oddělení do míry svých kapacit pro celý kraj. V ostatních nemocnicích podal výpověď takový počet anesteziologů, že by činnost oddělení akutní péče v plném rozsahu nemohla být zajištěna.

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev nečeká, že lékaři výpovědi stáhnou. "Provoz bude nutné upravit tak, abychom i s minimem lékařů zajistili alespoň základní neodkladnou péči," uvedl. Běhounek vyloučil to, že někteří lékaři na Vysočině své výpovědi stahují. "Další alternativy zatím nemáme připraveny, stále čekáme, že ministerstvo zdravotnictví dojde k návrhu nějakého řešení. Lékaři čekají konkrétní návrhy reformy, zatím slyšeli jen prázdné sliby," řekl hejtman.

Další schůzka vedení kraje s řediteli nemocnic se uskuteční 17. ledna. A už příští týden by se krajští hejtmani měli setkat v Brně s ministrem zdravotnictví. "Očekávám, že nás pan ministr bude informovat o zásadních a smysluplných řešeních, která podporuje a stojí za nimi i vláda," uvedl Běhounek.