Kdo nepodporuje lékaře, podporuje korupci v českém zdravotnictví. To je hlavní heslo České lékařské komory (ČLK), jejíž prezident Milan Kubek v úterý ostře zkritizoval přístup státu a ministerstva zdravotnictví k protestní kampani lékařů s názvem Děkujeme, odcházíme.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že protikorupční strategie se připravuje, ministr Leoš Heger (TOP 09) minulý týden slíbil, že ji do dvou týdnů zveřejní. Představí ji veřejnosti příští čtvrtek.

Argument korupce je v rámci lékařské rebelie nový, dosud lékaři poukazovali hlavně na to, že mají málo peněz a v zahraničí či soukromé sféře dostanou více, aniž by museli sloužit tolik přesčasů.

"ČLK podporuje akci lékařských odborů, je to jednoznačně nejsilnější proreformní hnutí," řekl Kubek. Protestující lékaři podle něj nechtějí odcházet do ciziny, volají po pořádku a potlačení korupce, aby mohli zůstat v českých a moravských nemocnicích.

"To motto je míněno doslova. Už nehodláme přihlížet tomu, jak na českém zdravotnictví parazitují korupčníci, zloději a mafiáni. Lékaři se stávají jejich nedobrovolnými sponzory," řekl Kubek. Jinými slovy: na zvýšení platů zdravotníků v rozpočtech není, protože jimi požadované peníze se nyní lijí do černých děr.

V nemocnicích se zbytečně utrácí

Šéf ČLK upozornil například na nehospodárný provoz nemocnic, předražené nákupy přístrojů či nákup drahých léků. "Co dělají orgány činné v trestním řízení? Proč se žádný ze sporných nákupů nepodařilo řádně prošetřit?" ptal se řečnickými otázkami Kubek, který požaduje,a by se zveřejňovaly jednotkové ceny všech nemocničních nákupů na internetu.

Kubek zároveň řekl, že nerozumí přístupu ministra Leoše Hegera (TOP 09): "Nechápu, proč ministr Heger na apely lékařů neslyší a proč se je snaží umlčet silou." 

Lékaři prý nejsou krvelačné bestie

Lékaři podle Kubka nejsou krvelačné bestie, které se nyní, v době reforem a celospolečenského utahování opasků, najednou rozhodly bojovat za své finanční odměny. "Není to náhlé. Dvacet let se tady o platy lékařů nikdo nezajímal. A nechceme dalších dvacet let čekat. Lékaři už nechtějí být za hlupáky."

Cílem akce Děkujeme, odcházíme prý není vyhnat lékaře z českých nemocnic, ale zlepšit jim pracovní podmínky. "Právě proto, aby neměli důvod nikam odcházet a aby se zastavila personální devastace českého zdravotnictví," dodal prezident ČLK.

Ten svou kritiku namířil i proti Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Prý v posledních třech letech nedostatečně plnil své poslání a v zemi se tak vydává zbytečně mnoho peněz na léky. Výdaje na léky podle Kubka rostou rychleji než celkové výdaje na zdravotnictví. "Vtip není v tom, že polykáme více léků, ale že jsou dražší. Je třeba snížit maximální ceny léků," prohlásil Kubek s tím, že chybu vidí na straně regulátora. Tedy státu.

Revize cen a úhrad dělá právě SÚKL. Mluvčí Veronika Petláková řekla, že u všech léků už jsou hotové revize cen a u všech zahájené revize úhrad, u části jsou revize úhrad už hotové. Správní řízení ale má své lhůty, firmy se opakovaně odvolávají, takže se rozhodnutí zdržuje.

Pojišťovny údajně hradí nespravedlivě

Trnem v oku ČLK jsou i nespravedlivé platby zdravotních pojišťoven. "V průměru na jednoho pacienta se úhrady od jednotlivých pojišťoven liší i o čtyři a půl tisíce korun," spočítal Milan Kubek.

Peníze navíc by podle Kubka přinesla změna úhradové vyhlášky, takže by pojišťovny platily za léčení víc a nemocnice by mohly zvýšit platy. Zdravotní pojišťovny na to podle Kubka mají. Další peníze lze podle něj získat administrativním snížením cen a úhrad všech léků o 15 procent. "Zkrátí se tak neoprávněné zisky farmaceutických firem a získá se třetina z potřebných tří miliard na zvýšení platů lékařů," shrnul Kubek.