Do protestní akce Děkujeme, odcházíme se zapojilo asi 3800 ze zhruba 16 tisíc nemocničních lékařů. Z místa by mohli odejít ke konci února. Žádají zvýšení příjmů na 1,5- až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel na konci minulého týdne potvrdil, že lékaři na výpovědích trvají. Nedostali prý zatím takovou nabídku, aby je stáhli. "Slibuji za lékaře, že vydržíme," řekl v pátek.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by peníze na platy lékařů měla přinést reforma zdravotnictví, v rozpočtu finance nyní nejsou. Engel uvedl, že odbory jsou pro reformu. Podotkl, že v Nizozemsku trvala 16 let. "Nemůžeme v naší věci čekat na výsledek reformy," dodal.

Lékaře v pátek podpořil i Svaz pacientů, který vyzval zdravotní pojišťovny a zástupce státu v nich, aby peníze na zvýšení platů lékařů přidali. Pokud by se tak nestalo, doporučí pacientská organizace podle svého šéfa Luboše Olejára po polovině února nemocným, aby se nechali ošetřit v jiných zemích EU.

Minulý týden se zástupci protestujících lékařů a ministersta zdravotnictví podle ministra Hegera shodli, že "je zájmem obou stran, aby se k 31. 1. dospělo k rozhodnému stanovisku". Podle Hegera ministerstvo potřebuje vědět, jestli lékaři z nemocnic odejdou, nebo ne.

Heger už dříve požádal lékaře, ať s odchody z nemocnic počkají a dají mu čas na nastartování reforem. V pondělí předloží lékařským odborům a komoře konkrétní návrhy. "Jakékoliv reformní kroky nemohou přinést ty peníze k 1. únoru. Všechno jsou to výhledové záležitosti, na které je nutné počkat. Zda toto čekání bude akceptováno protestujícími lékaři, to se teprve uvidí," řekl Heger k platovým cílům lékařů.


Odejdou skutečně tisíce lékařů z českých nemocnic? Co by přesvědčilo lékaře, aby výpovědi stáhli? Ptejte se jedné z tváří kampaně Děkujeme, odcházíme a předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela. (Dotazy se mohou zobrazovat se zpožděním.)

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Pan ministr Heger je lhář. Jednou slibuje a říká to, podruhé ono. Domníváte se, že poté co se takto předvedl, jako naprosto nedůvěryhodný člověk, které je s to očerňovat lékaře, že jeho slovu můžete věřit? jaké záruky bude chtít LOK při případné dohodě? Ono s panem RNDr. Nečasem to lepší také nebude, je to též lhář, jak jsme se mohli všichni přesvědčit v cause Drobil.
engel
pro naše představitele volíte silná slova. Pokud jde o záruky,budu požadovat od předsedů koaličních stran(minimálně).
Čtenářský dotaz
Dobrý den, na jednu stranu omlouváte svoje jednání tím, že vám jde o princip - o lepší stav zdravotnictví. Na druhou stranu ale chcete peníze okamžitě, tedy aby je někdo do zdravotnictví nalil hned. Tak o co vám tedy jde? Měli byste si to buď ujasnit nebo netahat veřejnost za nos.
engel
ty peníze ve zdtavotním systému jsou,nic se nemuxí nikam "lít". Je potřeba vydat novou ,reálálnější úhradovou vyhlášku.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chápu vaše rozhořčení nad platy, ale nebojíte se, že pokud necháte umírat novorozence, že to prostě někdo(otec) neunese a půjde po vás? Smrt za smrt? Pokud kvůli vám umře byť jediné dítě, již nikdy byste neměli být zaměstnání ve zdravotnictví v České republice. Neboť to bude svědčit o tom, že jste jenom hyeny.
engel
já jsem přesvědčen,že k vámi popsanému scénáři nedojde. Ale naše požadavky jsou známé od března ,není naše vina,že miniostr zdravornictví k nim nepřistupoval zodpovědně,bagatelizoval je a nás neustále v poslední dobře častuje úrážlivými,právně irrelevatními výroky-jako ,že jsme vyděrači.. Zodpovědnost za zajištění zdravotní péče nenesou lékaři,ale stát!! Věříte tomu,že jsme do dnešního dne nedostali jedinou!!!nabídku????Místo řešení následku,je vždy lepší řešit příčinu,což v počínání ministra je přesně naopak,proč říkal,že se nic nestaně,bude max.prázdnivoý provoz.My naopak od počátku upozorňujeme na závažnost situace.
Čtenářský dotaz
Po případném odchodu lékařů se váš socialistický systém, co panuje v nemocnicích, ještě zhorší. Dneska se stejně jako před 20 roky objedná člověk k lékaři na určitou hodinu, ale trvá to další 1-2 hodiny, než dojde na řadu. Chápu stav, kdy lékař musí odejít k akutnímu případu, ale takto se to děje i tehdy, když ten lékař v ordinaci je. Lékaři si udělali teď takové alibistické cedulky na dveře, na kterých je psané, že čas objednání je časem příchodu do čekárny a že o pořadí rozhoduje lékař. Nemyslíte si, že se tento nepořádek, na který doplácejí pacienti tím, že stráví v nemocnici půldne a pak si to musí nadpracovat, vrhá na lékaře špatné světlo a že se toto ještě prohloubí?
engel
Vše je o konkretních lidech,jako všede. Chtěl bych jenom zdůraznit,že ve většině zdravotnických zařízení je vysoký počet akutní,nenaplánavatelné péče,což často komplikuje přesné dodržení plániovaného času vyšetření. Jinak samozřejmě další omezení počtu lékařů tuto situaci ještě prohloubí.
Čtenářský dotaz
§ 92 Rozvracení republiky (1) Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let. (2) Odnětím svobody na dvanáct až patnáct let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, b) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví více osob nebo smrt, c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu nebo jiný zvlášť závažný následek, nebo d) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu. Vzhledem k tomu, že skupina lékařů vydělená na základě vlastního prospěchu se snaží vydírat stát pamatuje ústava na jejich chování paragrafem 92/2b (způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví více osob nebo smrt) a je tedy možné že samovolně jmenovaná a řízená subskupina doktorů(vyděračů) vyfasuje 12-15 let natvrdo místo nehorázných platů. Proto mám otázku. Nebojíte se, že přijdete nejen o rodinu ale i o svobodu pro pár korun?
engel
dle naších právníků jednáme v mezích zákona. Obecně o spáchání trestného činu v právním státě rozhoduje pouze soud.
Čtenářský dotaz
Zajímalo by mě, jak se vydírání pardon chování lékařů slučuje s Hipokratovou přísahou a jak se stále se zvyšující finanční účast pacientů slučuje s Ústavou ČR, kde se mluví o bezplatné lékařské péči .... A dále by mě zajímalo,jak se má chápat tzv. standart a nadstardant v lékařské péči? Když třeba budu smrtelně zraněn nebo nemocen, ale nadstandart, který ale nemám, by mě zachránil, tak mě necháte umřít? A co na to ta Hipokratova přísaha?
engel
používání slova vydírání je zcela mimo věcnou i právní realitu Finanční spoluúčast určuje vláda,nikoli já. Hipokratova přísaha neříká nic o tom,že svou práci musím dělat v ČR a bezohledu na své vyčerpání.
Čtenářský dotaz
stala ta Felcarska vydiraci komedie za To? Nakonec zbyla po cele "akci" jen ostuda akteru .....
engel
respektuji Váš názor,ale celou záležitost já hodnotím zcela odlišně.
Čtenářský dotaz
Jste skvěly a statečný, hlavně vydržte, je to otázka času, kdy vláda prozře:-)
engel
děkuji za vaše slova,pro zdar celé akce udělám maximum.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Vy si opravdu myslíte, že ministr zdravotnictví omezí korupci, že sníží zisky farmaceutickým firmám a lékárnické lobby? Kdyby to chtěl udělat, tak mohl udělat první kroky již po svém nástupu do funkce. Tato vláda mimorozpočtové odpovědnosti o potírání korupce jen mluví, ale ve skutečnosti to jsou právě finance z předražených zakázek (i ve zdravotnictví) a předražených léků, ze kterých jsou politické strany financovány.
engel
nejsem zacela naivní.Uvědomuji si,že od slov k činům speciálně v oblasti boje proti korupci je hodně daleko.V případě pozitivních výsledků je velmi rád pochvalně okomentuji.
Čtenářský dotaz
Dobry den, Mate za to ze dosahnete alespon nejakeho konkretniho prislibu zvyseni platu k nejakemu datu a nemyslite ze by jste spise v situaci jaka je meli zduraznovat duvody, ktere k Vasim pozadavkum vedou? Jako je korupce, SUKL a spatne prerozdelovani penez? Take tvrdite ze je prebytek pristroju. Jak je tedy mozne ze dochazi k situacim kdy sanitka zaveze cloveka v pomerne vaznem stavu (po tezkem padu) do nemocnice kde nemaji pouzitelne CT a ten pak ceka dalsich 9 hodin na prevoz do nemocnice 30 km daleko kde CT maji (pry nebyla sanitka). Nemyslite ze by jste prvne meli resit ponekud elementarnejsi problemy? Nebo je v ramci Vasi akce aspon vyrazneji zduraznovat? Sam tvrdite ze cilem je resit nejen platy ale problemy ktere vedou k tomu ze na ne zustavaji nedustojne nizke castky mj.
engel
důvody,ketrá nás k akci vedly,jsou stále k dispozici-13 dovodů exodu. Pokud jde o navýšení platů,rozhodně věřím v jejich realizaci. Pokud jde o přístroje,ministr Julínek zrušil přístrojovou komisi-proč asi? a to rozhodně vedlo často k neracionálním nákupům zdravotní techniky. Já nejse ministr,takže moje možnosti řešení Vašich dalších podnětů jsou mizivé.
Čtenářský dotaz
Podal jste také výpověd?
engel
samozřejmě.
Čtenářský dotaz
Dobry den, kdyz uz lekari placou nad malym nastupnim platem, mate predstavu o prumernych nastupnich platech v jinych oborech? Napriklad o platovych podminkach advokatnich koncipientu? Dekuji.
engel
já hovořím o lékařích,sotva 100kč/hod je naprosto nedůstojná odměna za tak náročnou práci i vzhledem k finanční náročnosti povinného dalšího vzdělávání.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane doktore. Máte důkladně zmapovány reálné možnosti ministra naplnit požadavky a časový horizont, kdy to lze stihnout, nebo jdete na jednání s přístupem "va bank"? Přistoupili byste na nějaký závazný časový harmonogram? Například postupné navyšování platů od druhého či třetího kvartálu? Nechci po Vás odhalování příp. ústupových pozic - pouze ujištění, zda existují. Můj dotaz směřuje k reálnosti win-win kompromisu mezi vládou a LOKem, který od obou aktérů občané tohoto státu právem očekávají.
engel
reálné možnosti ministra byly od července dosti dobré.Nynější časová tíseň vznikla špatným přístupem ministra k danému problému. Jistěš chápete,že žádný vyjednavač dopředu mediálně nesdělí své představy,neudělám to ani já.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, podařilo se Vám proti doktorům poštvat veřejnost a spousta občanů změnila na doktory díky Vám názor. Nyní je vmímá je velmi negativně.Jste připraven na to, že Vás veřejnost požene k osobní zodpovědnosti za rozvracení zdravotní péče?
engel
Odpovědnost za poskytování zdravotní péče má stát,nikoli já. Požadavky jsou známé více než 10měsíců a my jsme nedostali za tuto dobru jedinou nabídku. navíc s vaším názorem o poštvání veřejnosti proti lékařůmnesouhlasím,já s občany hóbvořil po celé republice a našim argumentů rozuměli a podporovali je.
Čtenářský dotaz
Kazdy rybnuk je treba nekdy vycistit. Pokud prijatelna cast doktoru odejde - nemusi se podle mne az tak nic hrozmeho stat. Ale jak pozanme ty dobre doktory abychom je mohli udrzet? Jak se nastavuji kriteria, ktera posoudi kvalitu doktoru?
engel
máte pravdu,že je velice komplikované určit dobrého lékaře,i když intuitivně cítíme,kdo jím dle nás je.Ale objektivních hledisek je více,kdo je úsporný v nákladech?kdo vše s pacientem rozebírá?.... V tomto hraje velkou roli úloha vedoucích pracovníků a příklady starších kolegů.
Čtenářský dotaz
Držím Vám palce...nic si nedělejte z řečí o rozvracení rep. a pod. - stát (vláda) má povinnost zajistit lék. péči tak, aby novorozenci neumírali. Doufám, že uspějete.
engel
děkuji za Váš názor,má velmi podobný.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, přišel pan ministr už s nějakou konkrétní nabídkou, jak by se situace nemocničních lékařů mohla zlepšit?
engel
jeho slova již několik měsíců jsou stále stejná-rozumín vašim požadavkům,ale v horizontu roku 2011 je nelze řešit,až jako výsledek reformy. Ale řádná reforma je záležitost na roky,nikoli na týdny. Ž8dnou konkretná nabídku na řešení této kritické situace jsme dosud ńeobdrželi!!
Čtenářský dotaz
Dobrý den, v médiích minister Heger pořád opakuje, že se s vámi snaží dohodnout už od léta. Jak je možné, že to trvá tak dlouho a proč jste se ještě nedohodli?
engel
Znovu opakuji,žádnou,ani mizernou nabídku,jak řešit tuto kritickou situaci,jsme nedostali.
Čtenářský dotaz
Není vám hanba,že už ta vaše akce ohrožuje kojence,které nebude mít kdo léčit ,nesvádějte to na vládu ,vy za to nesete plnou zodpovědnost ,protože jste nalákal lékaře aby odešli.
engel
na podobnou otázku jsem již odpověděl.
Čtenářský dotaz
Nelze ustoupit, dokud v seznamu výkonů nebude navýšena cena práce veškerého zdravotnického personálu na úkor úhrad za předražené přístroje a prostředky zdravotnické techniky. To software ve standardním PC zvládne cca za 20 minut....pak se zle bavit o kompromisech
engel
souhklasím s Vámi,jsme jediná země civilizované Evropy,kde náklady na léky a materiál za rok přesahují výši osobních nákladů. Jinde jde o cca trojnásobek ve prospěch osobních nákladů.
Čtenářský dotaz
Všem diskutujícím ... o akci se ví už od loňského března, takže žádná novinka... Možná by stálo za to si někdy profese vyměnit ... já budu žvanit na netu a vy půjdete makat do nemocnice za pár korun... POkud hrozí vězení ... upřímně doktoři si užijí trochu klidu , vy je budete dotovat ze svých daní no a ve zdravotnictví se zase tak nic nezmění, jen Vy budete v čekárně čekat ještě více a déle :-)) ... Pro MUDr.Engela vydržte , vydržte , podporují Vás i ambulantní specialisté !! Hezký den
engel
souhlasím
Čtenářský dotaz
Dobrý den, ve vaší akci říkáte, že X tisíc lékařů podá výpověď. Asi všichni tuší, že uplatnění v sousedních zemích všichni nenajdou. Co budou potom tito lékaři dělat? Vy nahlas říkáte co chcete, ale bohužel, stejně jako většina odborářů, už nenavrhujete koncepci, jak daného stavu dosáhnout. Pevně věřím, že peníze, kvůli kterým tak křičíte, v tuto chvíli nedostanete. Nelze porovnávat příjmy s německými a nezahrnovat výdajovou stránku.
engel
za Váš názor děkuji,ale my jsme dali těch podnětů a návrhů více,než tušíte. Porovnání s příjmy v ostatních zemích lze srovnávat proporcionálně k průměrnému platu,ne absolutně. (zdaleka nejde jen o příjmy v Německu,ale všude v zemích EU.)
Čtenářský dotaz
Vyjmenujte, prosím, seznam svých požadavků, jejichž splnění žádáte po ministerstvu. Seřaďte je podle důležitosti.
engel
znovu opakuji,již v březnu jsme deklarovali své požadavky,samozřejmě v nich byly krátkodobé i dlouhodobé,která musí přinést reforma zdravotnictví,která je však záležitostí spíše na roky. Hlavní požadavky jsou-zastavení personální devastovace čekých nemocnic-odchody lékařů již probíhají více let(stovky lékařů ročně.Již nyní chybí více než 800 lékařů,více než je promočníé ročník. K zastavení personální devastace je obecně třeba finanční stabilizace,změna pravidel dalšího vzdělávání,omezení šílených přesčasových hodin,zamezení korupce-transparentní hosdpodaření,zvýšení plateb státu za své pojištěnce - tolik hlavní požadavky,ale je to celý soubor,nejsou přesně podle důležitosti,některé podmiňují další. Časový limit byl splněn,omlouvám se všem,kterým jsem dotaz nezodpověděl,ale odpovídal nejsou podle pořadí,žadný jsem nevynechal. -to jsou zruba
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Co si představujete pod takovým slovem "reforma zdravotnictví" ?
Čtenářský dotaz
vy na to? Už i DO lékaři připouštějí, že v DO kampani se jedná o rvačku o peníze ve zdravotnictví, kde někteří rváči se mají hodně hodně hodně dobře, někteří hodně dobře a nemocniční doktoři jen dobře a chtěli by to změnit. To že je do této rvačky o peníze zatahována veřejnost mně přijde jako hodně pitomé. Dále mě zaráží naprostá impotence předáků LOK, kteří během 20 let přišli jen s bezzubými protesty a teď najednou svůj protest neuvěřitelně zuřivým způsobem hrotí. Přemýšlel jsem o tom jako naprostý amatér jeden týden a napadlo mně, že kdyby LOK začal podporovat a organizovat nějakou Děkujeme Odcházíme akci na podporu odchodu lékařů do bohatších zemí dlouhodobě a systematicky, asi by to mohlo vyvolat inteligentní tlak na „vrchnost“ a nemocniční lékaři by měli šanci zlepšení svého postaveni inteligentně dosáhnout. To by ovšem předpokládalo schopnost a vůli na sobě pracovat a ještě s nejistým výsledkem. Současný způsob vytváření tlaku je pohodlnější, ovšem právě u lékařů mě naprosto zklamal. Co vz na to?
Čtenářský dotaz
Vaše iniciativa je obyčejné organizované vydírání vlády. Každý má právo změnit zaměstnavatele, ale ne organizovaně, aby to ohrozilo zdraví občanů a chod nemocnic. Věřím, že vám Heger a ani vláda neustoupí ani o krok. Naopak, když přitvrzujete vy, přitvrdit měla i ona úpravou tarifních tříd, tak jak původně navrhovala. Věřím, že vás jednou postaví před soud za organizaci obecného ohrožení. Měli by vás žalovat i sestry, které kvůli vám přijdou o zaměstnání. Na druhou stranu jste tímhle protestem urychlili zdravotní reformu s rušením malých nemocnic a doufám, že toho vláda dokonale i s ministrem využije, když vše půjde ještě na hlavu organizátorů protestu a vůbec to neohrozí jejich volabní preference. Naopak.Co budete dělat, až s vámi pojišťovny neuzavřou smlouvy na soukromé ambulance, protože mají vše již pokryto a v zahraničí vás nebudou chtít, jak jste s tím v první fázi protestu strašil?
Čtenářský dotaz
Už se někdo zamyslel na načasování akce DĚKUJEME ODCHÁZÍME. Nenaletěli lékaři komunistickým odborům. Proč jste neprotestovali již v době vlád ČSSD, kdy byl ekonomický růst a rozhazovalo se jak se dalo. Tím nechci říkat, že vám vyšší platy nepřeju. Zrovna tak je ale přeju hasičům a záchranářům, kteří pro záchranu našich životů ohrožují i svůj život. Neřídíte se náhodou heslem ČÍM HŮŘE, TÍM LÉPE. Jsem důchodkyně, ale takovým lékařem, který je pro svůj osobní prospěch ochoten nechat umřít pacienta, bych se ošetřit nenechala. Mluvila jsem i z jednou lékařkou, která říkala, že pokud by nepodala výpověď na pracovišti by nevydržela. A jen tak mimochodem, jste si vědom, za jaké peníze jste vystudoval tento prestižní obor?
Čtenářský dotaz
V jedné ze svých odpovědí uvádíte, že je ve zdravotnictví dost financí a že není třeba do zdravotnictví již žádné peníze "lít". V prvních dvou bodech toho vašeho "třináctera" se však peněz dožadujete. Co tedy vlastně platí? Je možné vám věřit?
Čtenářský dotaz
Pane doktore Engele, řekněte nám prosím, kam odejdete vy osobně, jestli už tam máte podepsanou pracovní smlouvu. A také nám prosím řekněte, jakou ztrátu utrpí český stát konkrétně vaším odchodem. Děkuji za odpověď. Jana
Čtenářský dotaz
Prý jsou lékaři přetěžováni častými službami. Asi ano, ale nerozumím tomu, jak by mohlo přidání na mzdě tento problém vyřešit.
Čtenářský dotaz
Proč nikdo neřeší SÚKL? Jak je možné, že stále platíme farmaceutickým firmám úhrady v kurzu 28 Kč za Euro? Proč nikdo nepodá žalobu na SÚKL, jeho ředitele nebo ministra. Vždyť tento stav je doslova sabotáž.
Čtenářský dotaz
Jak hodnotíte podporu DO kampaně Svazem pacientů bezzubou hrozbou propagace pacientů v zahraničí? Mohl bych vám navrhnout jiné "účinnější" hrozby - skvrnitý tyfus třeba - máte-li zájem.
Čtenářský dotaz
Pan ministr stále odkazuje na jednání, ale není to pouze zdržovací manévr? I kdyby nakonec po dalším roce nějakou reformu prosadil, bude to na další roky než se něco změní. A to nemluvím o tom, že by mohla vláda padnout a bylo by vymalováno hned. Co si o tom myslíte, ustoupíte? Jestli tu někdo někoho vydírá, jsou to politici 20 let a já jako pacientka jsem jim ukradená.
Čtenářský dotaz
Kdybyste teď nahradil Hegera v jeho křesle, jaké první tři rozhodnutí byste udělal?
Čtenářský dotaz
Ambulantní doktoři vás nepodporují. Ohrožujete jim jejich privátní praxe, kam se údajně chystá řada stávkujících lékařů.Naopak jsou proti vašim protestům a nabízejí se sloužit v nemocnicích za lékaře, kteří ,, fiktivně" odejdou. Být ministrem a hejtmany, tak s nimi urychleně vyjednávám záskok na určitou dobu v regionech. Co bude pak z vaším protestem, až se to vládě i ministrovi podaří uskutečnit? Nemáte strach, že vás pak inzultují sami lékaři, jejichž výpovědi jste zneužili ke svým cílům?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, právo dát výpověď má každý z nás, proto krok lékařů považuji za zcela legitimní, zvláště pokud na něj rok dopředu upozorňovali. Překvapuje mě, že takto závažnou situaci vláda odmítá řešit. CO se musí stát, aby se situace vyřešila?
Čtenářský dotaz
Kdyby se lékařům přidalo hned a dle požadavků, jakou by měli lékaři motivaci reformovat zdravotnictví? Vždyť to znamená jít také proti sobě, svým nadřízeným ...
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Počítáte do platů i "všimné" od farmaceutických firem? Samozřejmě se můžete usmívat, protože dokázat to v Česku je téměř nemožné, ale víme jak to ve skutečnosti je...
Čtenářský dotaz
Píšete, že "děkuji za vaše slova,pro zdar celé akce udělám maximum". Co vlastně považujete za "zdar celé akce"?
Čtenářský dotaz
Dobry den, zajimalo by me jak na jednu stranu muzete tvrdit, ze neco jako prumerna mzda u lekaru kolem 50tis je nesmysl, a ze to takto nezle pocitat..a na druhou stranu chce aby vase mzda byla x nasobek prumerne mzdy v CR, ktera se ovsem pocita uplne stejne, a je tedy stejne nesmyslna...a vazne si myslite ze kdyz manazer bere 50-70tis mesice, ze dela jen 8 hod. denne ?..Tohle je vazne zabavne, osobne doufam, ze Vam pan ministr neusoupi a lekari, u kterych bych se musel obavat ze v pulce operace odejdou, protoze uz maji pro tento den odpracovano, z nasich nemocnic skutecne odejdou.....
Čtenářský dotaz
dobrý den, cílem vašeho vydírání je dosažení stejného platu k průměrné mzdě u lékařu jako je tomu v německu. Proč? Proč se domníváte že v německu je to nastaveno správně když zde tento ukazatel vychází nejhůře v evropě? Proč se třeba nedožadujete stejného koeficientu platu jako je v dánsku, kde tento poměr není zdaleka tak agresivní a jedná se také o vyspělou zemi EU. Osobně se domnívám že platy lékařu jsou dnes sice malé ale v žádném případě nesouhlasím s velikostí vašich požadavků. To zítra mohou požadovat trojnásobek průměrného platu třeba popeláři zítra hasiči a spirála se nikdy nezastaví .... nemuže mít většina lidí nadpruměrný plat .
Čtenářský dotaz
Kdyby mne zajímalo v celé věci pouze eticko morální hledisko (abstrahoval bych od podfinancování nemocnic i celého zdravotnictví), jaká je vaše představa o právech a povinostech lékaře vůči nemocnému? Dále bych se zeptal, proč za celou dobu vůbec nepoukazujete na nízké zdravotní pojištění státních zaměstnanců odváděné státem? Přece stát principiálně nemůže zvýhodňovat své zaměstnance (odvod zdravotního pojištění) oproti soukromým firmám a jejich zaměstnancům? Proč vůbec na tento problém nepoukazujete?
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Už jsem slyšel jak se od března bude čekat na ošetření a operace v důsledku nedostatku lékařů. Beru to na vědomí. Jsem ještě mladý, tak věřím, že nebudu péči potřebovat. Zajímá mě jak to páni doktoři budou dělat se svými rodinami. Jejich starší rodiče budou potřebovat péči a jejich děti je v tom nechají nebo si nebudeme všichni rovni a zařídí jim péči přes kamarádíčky? Proč nikde neslyším, že doktoři počítají s horší péčí nejen pro lidi, ale i své rodinné příslušníky? Osobně nemám nic proti vyšším platům doktorů, ale vše má své meze a svůj čas.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, vidím velké pozitivum v odchodu lékařů na Západ, že se tam naučí slušnému chování k pacientům, které je nikdo u nás neučil či nenaučil, člověk - pacient je tu je "výrobní nástroj". Odnaučí se pokřikovat "pojďte si další", a namísto toho naučí : "Pojďte dál, pane Nováku, vítám Vás". Je také pro Vás podobně jako většinu lékařů vzorem slušného chování dlouholetý předchůdce a prezident ČLK MUDr. David Rath? Díky. Hans
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane doktore! Už se na mně asi nedostane, takže posílám jen pozdrav, držím lékařům i sestrám palce a nashledanou v lepších časech! Velkou pusu posílá Ing Jiřka Marná :-)
Čtenářský dotaz
Proč namísto vydírání nepřijdete s nějakými konkrétními podněty? Např. nesmyslné vystavování neschopenek lékaři zaměstnancům (na požádání), preskripce dle toho jak firma lékaře zamotivovala (zkorumpovala) atd. Jaké jsou vaše návrhy? Pořád mluvíte o korupci ve zdravotnictví, ale ta začíná a končí u Vás.
Čtenářský dotaz
"Samozřejmě" znamená ano podal a nebo ne nepodal jsem výpověď?
Čtenářský dotaz
Souhlasím s 16 důvody exodu. 20 let se na zdravotnický personál ve špitálech kašlalo a když lékaři řekli dost tak politici a média jsou zděšeni a nevědí co mají dělat a jen žvaní a žvaní a myslí si, že jim to projde. Dotaz : co se ještě musí stát aby konečně politici pochopili, že takhle to dál už nepůjde ?
Čtenářský dotaz
Fakultní nemocnice spadají pod ministerstvo, ale regionální pod hejtmany, takže svým protestem tlučete převážně na špatné dveře, protože hejtmani, pod kterými jsou nemocnice, v regionech lékařům jistě připlatit mohli na premiích a osobním ohodnocení, místo aby nechali peníze krajů rozfrcat na předražených rentgenech jako třeba v severních Čechách.Ozvala se jen jediná lékařka! Kde jste tehdy byli vy? Proč tedy netlučete na dveře tam? Vždyť ti mohou nejvíce za současnou situaci s celou ČSSD i za dob jejich vlády!Teď házíte vše na ministerstvo a současnou vládu?
Související