Svaz pacientů, lékařské a zdravotnické odbory a asociace menších a středních nemocnic vyzvaly ministra zdravotnictví a vládu, aby vyhověli požadavkům nespokojených lékařů. Pokud by se situace podle odborářů i zástupců nemocnic a pacientů nevyřešila a peníze na zvýšení platů doktorů se nenašly, hrozí zhoršení péče a kolaps zdravotnictví. Řekli to v pátek na tiskové konferenci.

Do protestní akce Děkujeme, odcházíme se zapojilo asi 3800 z přibližně 16 tisíc nemocničních lékařů. Z místa by mohli odejít ke konci února. Žádají zvýšení příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

Svaz pacientů vyzval v pátek zdravotní pojišťovny a zástupce státu v nich, aby peníze na zvýšení platů lékařů přidali. Pokud by se tak nestalo, doporučí pacientská organizace podle svého šéfa Luboše Olejára po polovině února nemocným, aby se nechali ošetřit v jiných zemích EU.

"Toto přijde zdravotní pojišťovny na daleko víc peněz než ty tři miliardy na vyřešení problému (na zvýšení platů)," uvedl Olejár.

Pozor na rychlé reformy

Šéf lékařských odborů Martin Engel potvrdil, že lékaři na výpovědích trvají. Nedostali prý zatím takovou nabídku, aby je stáhli. "Slibuji za lékaře, že vydržíme," řekl předák.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by peníze na platy lékařů měla přinést reforma zdravotnictví, v rozpočtu finance nyní nejsou. Engel uvedl, že odbory jsou pro reformu. Podotkl, že v Nizozemsku trvala 16 let. "Nemůžeme v naší věci čekat na výsledek reformy," dodal. Varoval současně před rychlými reformními kroky.

Rychlé vyřešení situace je ale nutné, jinak se zhorší péče a zdravotnictví hrozí kolaps, řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. "Pokud požadavek nebude vyslyšen, mohli by začít umírat lidé," varovala. Podle odborářky v posledních letech do zdravotnictví peníze tekly, ale jen do vybavení, na personálu se prý šetřilo.

Odchod lékařů z nemocnice by měl podle Žitníkové dopad i na zaměstnanost. O práci by mohly přijít zdravotní sestry a personál v zavíraných odděleních i lidé z dodavatelských firem z okolí nemocnic, dodala šéfka odborů.

Sestry protestovat nebudou

Zdravotní sestry se ale k protestu lékařů Děkujeme, odcházíme nepřipojí a výpovědi z práce podávat nebudou. Oranizovat nebudou ani vlastní protestní akci, řekla v pátek po mimořádném sněmu předsedkyň a předsedů sekcí a regionů České asociace sester (ČAS) její prezidentka Dana Jurásková.

Sestry se obávají, že hromadné odchody lékařů z nemocnic v odborářské akci mohou ohrozit i jejich pracovní místa. Pokud se budou slučovat nemocniční oddělení nebo případně i rušit celé nemocnice, přišly by o práci. V ČR je zhruba 80.000 sester, z nich 15.000 je v ČAS.

Pro sestry ale může být akce lékařských odborů i užitečná. Pokud totiž lékaři víc peněz na platy vybojují, očekávají sestry, že dostanou také víc. ČAS už dříve upozornila na to, že lékaři by neměli usilovat o vyšší platy na úkor ostatního zdravotnického personálu.

Heger v pátek k akci Děkujeme, odcházíme uvedl, že ministerstvo se snaží plnit všechny požadavky odborů nefinančního rázu, k tomu patří i nastartování reformy. V pondělí Heger předloží lékařským odborům a komoře konkrétní návrhy. "K finančním požadavkům lékařů, tam nadále trvá naše jasné stanovisko, že otevřenému vydírání nelze ustupovat," řekl také.