Čtvrteční dopolední krach jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a protestujících lékařů z akce Děkujeme, odcházíme zaznamenal hned po obědě první reakce z řad nespokojených doktorů. Lékaři pražské nemocnice Na Bulovce začali sbírat podpisy pod výpovědi dohod o pracovní činnosti, kterými jsou pokryty přesčasy.

"Na odděleních začínáme sbírat další podpisy pod vypovídání dohod o přesčasech," řekl HN tamní rentgenolog Martin Mašek.

Přesčasy chtějí lékaři podle Maška vypovědet už k pondělku 7. února. Původně to přitom část z nich chtěla udělat až k 13. únoru. Výpovědní doba dohod o přesčasech je 14 dní. Pokud tedy skutečně lékaři dohody vypovědí, nemocnice bude muset rozepsat služby mezi méně doktorů už od 21. února a ne až od března, jak počítala původně.

"Bude to další tlak na dodržování zákoníku práce. Není nás nadbytek. V tuto chvíli nemáme jinou možnost, jak demonstrovat, jak s námi zametli," dodal Mašek.

Není bez zajímavosti, že Bulovka je nyní podle ministerstva zdravotnictví fakultní nemocnicí, kde podalo výpověď nejvíce lékařů.

Lékaři napsali na Facebook, kde všude skončí s přesčasy

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat ani na sociálních sítích. Na facebookovém fóru lékařů jeden z doktorů napsal, že výpovědi dohod o pracovní činnosti podají k pondělku na Bulovce obě interny, neurologie, infekční oddělení, chirurgie, ORL a ortopedie.  

"Navýšení platů musí být důstojné, přijatelné a jasně garantované, aby do budoucna odolalo politickym turbulencím. Takže nějaké navýšení odměn a podobně je jednoznačně nepřijatelné. Bojujeme o nastavení systému odměňování na léta, takže neuvažovat krátkozrace a neustupovat. Vydržet a nemůžeme prohrát," píše jiný z uživatelů Facebooku.

Sejde se i Bezpečnostní rada státu

Situaci bude řešit i Bezpečnostní rada státu. „V úterý se sejde i porada členů Bezpečností rady státu s hejtmany, která se bude zabývat krizovou situací ve zdravotnictví,“ uvedl na serveru novinky.cz premiér Petr Nečas.

Vlna nespokojenosti se rozpoutala poté, co ministr Heger a zástupci odborů a České lékařské komory oznámili, že se nedohodli na splnění podmínek lékařů a ukončení protestní akce Děkujeme, odcházíme, v jejímž rámci hodlá z českých nemocnic odejít téměř 4 000 lékařů. Jde přibližně o čtvrtinu všech doktorů v zemi. 

Heger napsal bezprostředně po krachu jednání s lékařskými odbory dopis přímo odcházejícím lékařům. Dává jim v něm 12 slibů. Mezi nimi je třeba to, že nemocnice dostanou letos víc peněz, doktoři by mohli mít v tomto roce přidáno v průměru o 5000 až 8000 korun a v příštím roce by se jejich průměrná mzda mohla zvednout na 60.000 korun. Ministr míní, že se mu většinu požadavků odborářské výzvy Děkujeme, odcházíme podařilo splnit. Věří, že lékaři své výpovědí zváží.

Související