Prezident Václav Klaus v úterý podpořil postoj ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) při jednání s nespokojenými lékaři. Jejich výhrůžkám nelze podle prezidenta dále ustupovat. Klaus naopak ocenil zdravotníky, kteří se k protestu nepřidali.

"Já velmi podporuji ministra zdravotnictví. Hovořil jsem s ním telefonicky včera (v pondělí) delší dobu a myslím, že dále ustupovat není možné. Prostě občané České republiky si to nepřejí," řekl Klaus na Pražském hradě po setkání s makedonským prezidentem.

Podle prezidenta je třeba ocenit lékaře, kteří "normálně dále pracují a ničím nevyhrožují". Za postoj k problémům ve zdravotnictví poděkoval zdravotním sestrám.

Situaci v krajích postižených hromadnými výpověďmi nemocničních lékařů se v úterý odpoledne bude zabývat Bezpečnostní rada státu spolu s hejtmany. Měla by projednat zajištění péče po 1. březnu, kdy chce ze zaměstnání odejít 3800 lékařů. Pozván je i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Klaus už dříve kritizoval přístup nespokojených lékařů a postavil se za Hegera. Jednání bezpečnostní rady se neúčastní. Má v úterý jiný program.

Související