Fakultní nemocnice v Hradci Králové má zaplatit rodičům holčičky, která v inkubátoru nemocnice onemocněla nozokomiální infekcí a je ochrnutá, tři miliony korun. V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Rodiče původně požadovali šest milionů.

Rodiče tvrdí, že po předčasném porodu dvojčat v červnu 2009 se jedna z holčiček v inkubátoru nemocnice nakazila nozokomiální infekcí, která u novorozeněte způsobila zánět a trvalé poškození mozku. Podle rodičů stav holčičky, která není schopna pohybu, vyžaduje stálou odbornou péči.

Soudkyně Věra Adámková řekla, že děvčátko se nikde jinde než v nemocnici nakazit nemohlo. "Oni připouštějí jedině, že na ni patrně sestra sáhla nedesinfikovanou rukou, protože tyto bakterie kolují v každé nemocnici a bohužel někdy dochází k tomu, že se takový případ stane," řekla Adámková.

Rodina si podle Adámkové ze získaných peněz chce uzpůsobit rodinný domek, ve kterém žije, aby mohla zajistit potřebnou péči. "V podkroví dostaví místnost a najmou si ošetřovatelku. Bez celodenní pomoci se dítě neobejde," řekla Adámková. Dítě podle ní není schopné zvednutí hlavičky ani jiných pohybů. Pátečního vynesení verdiktu se nezúčastnil nikdo z rodiny ani fakultní nemocnice. Vyjádření vedení nemocnice ČTK zjišťuje. Proti verdiktu soudu je možné podat do 15 dnů odvolání.

Tuzemské soudy podobné případy řeší poměrně často, například hradecký krajský soud v roce 2009 rozhodl, že Semilská nemocnice má zaplatit odškodné 520.000 korun rodičům čtyřletého chlapce, který zemřel v nemocnici v roce 2006 při operaci nosních mandlí. Jeho rodiče uspěli už dříve u semilského soudu s jinou žalobou, kterou se domáhali náhrady škody, v tomto případě se nemocnice s rodinou dohodla mimosoudně a vyplatila jim každému 240.000 korun.

Související