Lékařské odbory uzavřely smír s ministerstvem zdravotnictví. Lídři odborů si ve středu odhlasovali, že přijmou memorandum, které jim v rámci dohody nabídl ministr Leoš Heger (TOP 09). Znamená to pro ně zvýšení platů o 5 až 8 tisíc korun podle kvalifikace.

"Nabídku České republiky z pondělka Lékařský odborový klub přijímá," potvrdil předseda odborářů Martin Engel, který návrh ministerstva považuje za dostatečné řešení a vyzve lékaře napříč ČR, aby stáhli výpovědi. Engel novinářům řekl, že do tří dnů po podpisech vyzve nemocniční lékaře ke stažení výpovědí, další podmínky si odbory nekladou.

Protestní akce Děkujeme, odcházíme by tak měla skončit a krize českého zdravotnictví je snad zažehnána. "Tentokrát jsme dali přednost pacientům před svými zájmy," řekl Engel. A upozornil, že lékaři budou ostražití a budou si sliby vlády hlídat. "Jsme schopni tuto akci zopakovat," dodal s tím, že memorandum je připraven podepsat okamžitě.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že lékaři prokázali, že jim záleží na pacientech. "Rozhodnutí odborů bylo zodpovědné," dodal Kubek.  

Teď je na řadě opět vláda. Ta lékařům chce přidat, ovšem na svém středečním jednání, které předcházelo rokování lékařských odborů, rozhodla, že nové tarifní tabulky pro lékaře schválí až příští týden. Napřed musí LOK do konce tohoto týdne ukončit protestní akci Děkujeme, odcházíme. 

"Podržíme ministra Hegera, ale protest musí skončit," řekl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že nárůst platů by se měl v příštím roce týkat i nelékařských profesí.

Vláda už nové tabulky zveřejnila na webu

Nařízení, které platy lékařů upravuje tak, jak navrhl ministr Heger (tedy o 5 až 8 tisíc korun měsíčně podle kvalifikace), už vláda zveřejnila na internetu (nařízení čtěte ZDE).

Začínající lékař bez atestace si podle nových tabulek na základní hrubé mzdě bez přesčasů polepší ze současných 18 790 korun na 23 790 korun, lékař se 14letou praxí a jednou atestací z 25 450 korun na 31 950 korun a zkušený lékař s 25letou praxí z 30 860 korun na 38 860 korun. 

Němci Čechům fandí, ale jejich příchod si nepřejí

Jednání v Česku bedlivě sledují i lékaři v sousedních zemích. Třeba v Německu. Jak řekl předseda německého odborového svazu lékařů Marburger Bund (MB) Rudolf Henke, s českými lékaři solidarizují. Ovšem jejich odchody do zahraničí si nepřejí.

Ministr Heger po jednání odborů uvedl, že na zvýšení platů je možné si vydělat jen reformou. "Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nyní nastává doba úspor a šetření," uvedl Heger.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška ministerstvo vyčká na zprávy z nemocnic, jestli začnou doktoři výpovědi stahovat. Teprve poté bude prý jasné, že krizový scénář není nutný. Engel nedokázal říct, jestli po jeho výzvě všichni lékaři skutečně výpovědi stáhnou. Podle šéfa odborů už někteří mají místo v zahraničí. Předák dodal, že ani jim nikdo nechtěl zaručit, že se budou moci po případném ukončení protestu všichni vrátit do práce.

 

Ministerstvo zdravotnictví: Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR si cení výsledku jednání Lékařského odborového klubu, který dnes, ve středu 16. února 2011, přijal navržené Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví. Zároveň věří, že to bude znamenat vzájemný smír a ukončení všech protestních akcí. Dohodu vítáme hlavně proto, že zajistí bezpečí všem pacientům a uvolní prostor pro urychlení postupu reformy.

Tento krok znamená pro české lékaře významné navýšení jejich platů a pro ministerstvo zdravotnictví i další subjekty ve zdravotnickém systému velký závazek pro letošní, příští i následující roky. Ve zdravotním systému je pouze omezené množství finančních prostředků a všichni se proto budou muset podílet na takových úsporách a racionalizačních opatřeních, které povedou k naplnění schváleného memoranda a zároveň zabezpečí, aby nedošlo k celkovému kolapsu zdravotního systému v České republice.

 „Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger a dodává:Tedy restrukturalizací sítě akutních lůžek, reformou systému zdravotního pojištění, racionalizací poskytování zdravotní péče a posílením role sester.“

„Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nyní nastává doba úspor a šetření, kdy bude nutno zásadně zracionalizovat investice do nákupu nových přístrojů a vybavení nemocnic. Bude třeba také odstranit některé zvykové záležitosti, které již nepatří do moderního zdravotnictví a zavádět moderní přístup např. jako je společný lůžkový fond nebo větší regulace pohybu pacienta v systému. Spolu s tím budou  zdravotní pojišťovny velmi opatrné při uzavírání smluv se zdravotními zařízeními. Finance totiž nelze získat jinak, než vyšší efektivitou jednotlivých poskytovatelů péče. Žádné jiné peníze do zdravotnictví nepřijdou,“ uvádí ministr zdravotnictví Leoš Heger.