Bývalý televizní moderátor, později mluvčí největší české automobilky Škoda Auto Jiří Hrabovský se opět připomněl veřejnosti. Mediální agentura, které šéfuje, připravovala téměř půl roku kampaň lékařů Děkujeme,odejdeme. A společně s nimi ve středu slavila úspěch. Lékařské odbory totiž po několikaměsíčním protestu uzavřely smír s ministerstvem
zdravotnictví a přijaly memorandum, které jim v rámci dohody nabídl ministr Leoš Heger (TOP 09). Znamená to pro ně zvýšení platů o 5 až 8 tisíc korun podle kvalifikace.

Jedná se pravděpodobně o první odborářskou akci v české historii, která byla z velké části řízena placenou mediální agenturou. Právě její lidé poradili lékařům, aby nemocnice objížděli se sanitkou převlečenou za pohřební vůz, připravovali jí hesla, která měla bodovat u "veřejnosti".

Za to od odborářů inkasovala odměnu v řádu několika milionů korun. "Samotného mne překvapilo, že klient rozumí tomu, že pokud má být více než půlroční kampaň úspěšná, tak to nebude za statisíce, ale za jednotky milionů korun," řekl Hrabovský pro časopis Instinkt.

A je možné, že právě Jiří Hrabovský měl nakonec velký podíl na tom, že se i radikální odboráři spokojili jen s částečným splněním svých požadavků. Jako uznávaný a zkušený profesionál dokáže odhadnout hranici, na které se lomí vítězství s pádem.


Jak hodnotí celou kampaň Děkujeme, odcházíme? Kolik na ní vydělal? Chystá se nyní oslovit třeba hasiče či policisty a pomoci jim vykřičet vyšší platy? Ptali jste se Jiřího Hrabovského, bývalého televizního moderátora a nyní ředitele a spolumajitele agentury Ewing PR.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Hrabovský, cítíte po včerejšku něco jako zadostiučinění nebo je to zkrátka jen dobře uzavřený kšeft? Bude spolupráce s lékaři eventuálně pokračovat?
Jiří Hrabovský
Je to zajímavá práce. Hodně jsme se přitom naučili. Moji mladší spolupracovníci získali zkušenosti, které by jim nedalo žádné školení. To má pro agenturu největší hodnotu. Zadostiučinění? To bych neřekl. Ale pocit úspěchu a (prozatím) dobrého konce ano. A lékaři? Ti se taky během dlouhé kampaně naučili hodně mimo svůj obor. Jestli budou naši podporu potřebovat i nadále, budeme k dispozici.
Čtenářský dotaz
dobrý den, 1. měl jste při jednání LOKu - jako člověk s pohledem "zvenčí" - nějaké slovo? 2. nebylo Vám od začátku jasné, že to heslo Vám každý omlátí o hlavu?(a že tak přispějete k budování nalepky vyděračů) 3.přijal byste podobnou nabidku od hasičů/policistů? děkuji za odpovědi
Jiří Hrabovský
1. Ano, jako poradce. 2. Máte-li na mysli heslo "Náš exodus, váš exitus", bylo zvoleno záměrně jako provokativní nadsázka a tak i perfektně fungovalo. Je jasné, že zatímco někoho přivedlo k zamyšlení, jiného k odsudku. To je normální. 3. Proč ne?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak vám nyní v práci pomáhají či škodí vaše moderátorské zkušenosti a návyky získané před rokem 1989?Děkuji.
Jiří Hrabovský
Nijak zvlášť ani v jednom směru, který uvádíte. Naposledy jsem tu práci dělal v roce 1990, od té doby jsem se musel naučit úplně jiné řemeslo.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaké to je, stát na straně vyděračů?
Jiří Hrabovský
Nevím. Lékaři nejsou vyděrači.
Čtenářský dotaz
Jak vzpomínáte na působení v ČST, kde jste se za stranu a vládu rval do roztrhání těla?
Jiří Hrabovský
Opravdu to tak vidíte? Já mám na svou práci v televizi jiné vzpomínky než stranu a vládu.
Čtenářský dotaz
Pane Hrabovský, nestydíte se za tuhle svoji "práci"? Když se ráno na sebe podíváte do zrcadla, není Vám špatně??
Jiří Hrabovský
Ne. Zkuste se na věc podívat z pohledu lékařů nebo si přečtěte dnešní Hospodářské noviny. Lidé jako Vy, kteří protest lékařů odsuzují jako vydírání, ať už vědomě nebo z neznalosti všech okolností podporují černé díry v českém zdravotnictví. To je smutné.
Čtenářský dotaz
Odvedl jste objednanou práci. To je v pořádku. Zda dobře, či nedostatečně, to nechť posoudí objednavatel, je to za jeho peníze. Myslíte si, že jste po skončení této akce porozuměl dostatečně problematice zdravotnictví ČR jako celku? Nebudu říkat objektivně, protože vždy jde o subjektivní názor.
Jiří Hrabovský
Ano, to si myslím. A ano, jistě je to subjektivní. Nicméně celý tým, který na tomto projektu pracoval, se do tématu musel ponořit už loni v červnu. Museli jsme vstřebat informace a názory ze všech stran, tuny materiálu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si, že Vaše PR agentura odvedla dobrou práci? Před akcí "Děkujeme, odcházíme" měli lékaři veřejné mínění na své straně, nyní je jednoznačně proti nim. Svého cíle dosáhli z části.
Jiří Hrabovský
Cíle lékařů jsou dlouhodobé. Nedosáhli všeho najednou, to myslím ani neočekávali. Příslib pozitivních změn ve zdravotnictví v příštích letech je však povzbuzující. Pokud vláda dodrží své sliby, bude to nevídaný pokrok. S tím veřejným míněním to není tak zlé jak píšete. Ano, odvedli jsme skvělou práci.
Čtenářský dotaz
Nepodcenili jste v kampani verejne mineni?
Jiří Hrabovský
Nemyslím. Od začátku jsme věděli, že část lidí bude pro a část proti. Tak to u kontroverzních témat bývá. Důležité bylo vzbudit zájem a zařídit, aby veřejnost začala aktivně vnímat to, co je dnes v HN pod titulkem 10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů. To se povedlo.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Hrabovský. Gratulujeme k perfektně vykonané práci. Jistě víte, že ještě horší je situace v sociální oblasti. Ve službách Vaší agentury nabízíte také "Sponzorství a dárcovství".- Bohužel však nemáme takové prostředky na odměnu vašich kvalitních služeb. Uvítáme, pokud se na Vaši firmu budeme moci za přijatelných podmínek obrátit. Libor Nováček ředitel Střediska ucelené rehabilitace při dětské mozkové obrně
Jiří Hrabovský
Děkuji. Naše agentura podporuje klienty, kteří chtějí přispívat na neziskové, veřejně prospěšné či charitativní projekty. A některé z nich sami podporujeme. Zdarma. Například babyboxy Ludvíka Hesse. Nemohu slíbit PR podporu zdarma všem, ale ozvěte se.
Čtenářský dotaz
Máte dojem že se Vám podařilo pomoci lékařům k lepšímu mediálnímu obrazu? Když vezmu za příklad mé okolí, nenajde se v něm snad jediný člověk, který by pro jejich akci měl slušná pojmenování. Naopak - při rozhovoru o tomto tématu se na jejich adresu objevují téměř výhradně velmi neslušné výrazy, z nichž vyděrač a úplatný šmejd jsou ty nejmírnější...
Jiří Hrabovský
Pokud si nepřejete změny v českém zdravotnictví, zejména potlačení korupce a předražené nákupy léků, materiálů, technologií, stavebních prací atd., spílejte lékařům klidně dál.
Čtenářský dotaz
Jak důležitou roli hrálo při plánování kampaně načasování? Mezi Vánocemi a Silvestrem (v čase prosincové mediální okurky) protest lékařů plnil média. Plánovali jste to tak od začátku? Nebo to byla náhoda?
Jiří Hrabovský
Bylo to logické načasování. Lékaři byli již od března odhodláni podat koncem roku výpovědi, pokud s nimi vláda nepovede dialog a nenabídne alespoň rozumný kompromis, k jakému nakonec došlo. Výpovědi podali k 31.12. a oznámili to na tiskové konferenci 20.12. Pak teprve politici pochopili, že to lékaři myslí vážně. A média to reflektovala v odpovídajícím rozsahu.
Čtenářský dotaz
Musím konstatovat že Vaše odpověď na dotaz "pampalinyho" mě opravdu nadzvedl. To opravdu myslíte vážně? Kdo ty díry do českého zdravotnictví dělá? Téměř výhradně lékaři, i když třeba momentálně sedí na jiné židli! Vaše rétorika "kdo s námi nesouhlasí, podporuje zlodějnu" odpovídá přesně Vaší socialistické praxi v ČST!
Jiří Hrabovský
Jak myslíte.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Hrabovsky, delal jste tu kampan s vedomim ze vas vydelek je vyvazeny tim, ze skodite cele spolecnosti, nebo jste napred sam sebe presvedcil ze je podobne vydirani, s vyuzitim marketingu, spravne?
Jiří Hrabovský
Akce lékařů společnosti pomohla. Třeba to časem dojde i jejich kritikům, až se ztiší vášně.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si že by bylo možné tento způsob protestu vůči státu použít i na jiné profesní skupiny státních zaměstnanců i těch co mají ze zákona zakázáno stávkovat, jaké řešení může vaše PR nabídnout?
Jiří Hrabovský
Záleží na tom, co která profesní skupina chce a jaké má argumenty. Podívejte se třeba na policisty. Ti říkají, že nechtějí nic jiného, než změnu osoby v křesle ministra vnitra. Zahájili kvůli tomu petici a souhlasím s nimi, že na to nepotřebují PR agenturu.
Čtenářský dotaz
Nemáte pocit, že vaše PR agentura udělala velkou strategickou chybu, když se otevřeně přihlásila ke spolupráci s LOKem? Prý se říká, že o dobré PR agentuče se nemluví, ale jsou vidět výsledky jejich práce v médiích, přesně to se podle mě povedlo AMI Communications pracující pro druhou stranu.
Jiří Hrabovský
Pokud vím, AMI i druhá strana spolupráci popřeli. Já se za své klienty nestydím. A považuji za přidanou hodnotu pro klienta, když otevřeně obleču jeho dres. Je to můj styl práce, moje profesionální přesvědčení.
Čtenářský dotaz
Pane Hrabovsky, proc rikate ze lekari nejsou vyderaci, kdyz i sami odborari pro ktere jste kampan delal si toto uvedomuji a klidne rikaji ze si muzou diktovat podminky. Ta akce ma vsechny atributy podle kterych se vydirani kvalifikuje. Jestli vite o nejakem, ktery je dukazem opaku, napiste ho prosim.
Jiří Hrabovský
Nemyslím si, že si "diktovali" podmínky. Jednali o nich. Bohužel, než se jim podařilo přimět k jednání kompetentní osoby zastupující stát, všechno se vyhrotilo.
Čtenářský dotaz
Zdravím Tě, Jiří, z Ostravy. Když jsme před pár lety debatovali, tak jsi odmítal dělat krizové PR. Co se mezitím změnilo, jak jsi se změnil v tomto směru Ty, co Ti zkušenost s lékaři dala-vzala? A kde vidíš další možnosti realizace........že by Sazka?
Jiří Hrabovský
Ahoj. Ty "krizové" projekty přinesl život a já jsem zjistil, že to může být zajímavá práce. Kampaň s lékaři byla velice poučná, v mnoha směrech. Můžeme to někdy prodebatovat. Další možnosti realizace vidím především jako dědeček dvou vnoučat, Maxe a Terezky :-)
Čtenářský dotaz
Byl byste ochoten zastupovat v podobném duchu i jiné profesní skupiny? Učitele, hasiče apod.?
Jiří Hrabovský
Myslím, že na to už jsem odpovídal. Proč ne, záleží na argumentech a cílech.
Čtenářský dotaz
Lékaři v mém okolí (nesetkal jsem se s výjimkou!) odsuzují způsob, jakým jim byl "naordinován" a před veřejností prezentován způsob nátlaku na vládu. Dokonce považují za ostudu lékařského stavu, když je zastupuje mmj. i bývalý Zelenkův TV muž blahé paměti. Proto se dovolím zeptat: Máte uspokojení z takovéto "práce" a dokázal byste se i mimo vymýšlení nátlakových akcí podílet nějak smysluplněji na rekonstrukci našeho zdravotnictví? Jsem přesvědčen, že jako bývalý profesionální propagátor zla této společnosti stále dost dlužíte a že Vaše poslední kroky až příliš zanechávaly narudlé šlápoty.
Jiří Hrabovský
Pokud existuje prostor pro podporu rekonstrukce našeho zdravotnictví, ve kterém bych se mohl uplatnit, rád se na to podívám.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, akci lékařů jsem od zacatku podporoval, jediny problém, který s ni mám je, ze se zappmelo na ostatní zdravotni pracovníky, kteří mají také nízké platy...
Jiří Hrabovský
Kdo na ně zapomněl? Lékaři ne, i když se dneska hodně mluví o tom, že byly ošizeny sestřičky. Pan ministr Heger hovoří o tom, že reformy uvolnmí prostředky na spravedlivé odměňování všech zdravotníků, nejen lékařů. Budu rád, když se to podaří.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak vysoko myslíte sahá Vaše sebevědomí a někdo by to nazval arogancí?
Jiří Hrabovský
To jsem nezkoumal. Jestli mě někdo vidí jako arogantního člověka, těžko mu to můžu vyvracet bez možnosti osobního kontaktu.
Čtenářský dotaz
Zdravím Vás. Já vím, že hesla mají provokovat, ale vaše "Náš exodus, váš exitus" je rozhodně velice za hranou vydírání. Pokud tedy lékaře nepovažujete za vyděrače, měl byste uznat, že jste svoji práci neodvedl dobře, protože jste je do role vyděračů Vaší prací postavil.
Jiří Hrabovský
To snad ne. Opravdu se na to zkuste podívat z jiného úhlu pohledu, z hlediska těch dlouhodobých cílů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co byste poradil mé partnerce, která v pokročilém stádiu těhotenství velmi špatně psychicky nesla vše okolo této akce? Mohla by po LOK požadovat nějakou náhradu?
Jiří Hrabovský
Je mi líto každého, kdo se nechal zastrašit hysterickými reakcemi některých politiků a některých novinářů. Nebyli to lékaři, kdo začal strašit problémy porodnických oddělení. Jestli opravdu cítíte potřebu kompenzace psychické újmy, požadujte ji po těch, kdo s tím začali.
Čtenářský dotaz
Na těch dvou miliardách se už pracuje, živnostníkům se mají výrazně zvýšit odvody na zdravotní pojištění a další "rezervy" na sebe nenechají dlouho čekat, nejspíš to budou další a vyšší poplatky, taková je dle mého realita, za kterou se doktoři a jejich zastánci jen skovávají, co si o tom myslíte?
Jiří Hrabovský
Že to je velmi zkreslený pohled na věc. Ale chápu Vás, pokud jste živnostník.
Čtenářský dotaz
Moc vám fandím, tahle akce jen rozdělila národ na lidi, kteří souhlasí a mají v hlavě alespoň elementární dávku slušnosti k lékařům a jejim požadavkům a na závistivé, nenávistné, připodělané chudáky, kteří vždycky ohnou hřbet a proto to nemohou lékařům odpustit, že si dovolili být bojovníky! Akce se vám podařila a kdo je aspoň trochu slušný, musí ji ocenit!
Jiří Hrabovský
Děkuji. Je to přesně tak, jak píšete, kontroverzní témata polarizují celé národy. Akorát bych nedělil lidi na slušné a neslušné jen podle toho, jaký mají názor. Já si myslím, že i odpůrci lékařského protestu mohou být slušní lidé, jen prostě z nejrůznějších důvodů vidí věci jinak. To je naprosto normální.
Čtenářský dotaz
Slušný člověk, jemuž se nelíbí pracovní podmínky(např. plat), se sebere, podá výpověď a jde jinam a neotravuje ostatní. Vyděrač přemluví ostatní a vytvoří nátlakovou situaci, kdy vydírá zaměstnavatele hromadným odchodem, stávkou apod. Lékaři vyhrožující hromadným odchodem jsou tedy vyděrači. Ti lékaři, kteří dříve odešli bez zbytečných cirátů a nátlakových akcí, vyděrači nejsou. Uvědomujete si, že lidé toto tak vnímají?
Jiří Hrabovský
Někteří lidé to tak vnímají. Jiní lidé to tak nevnímají.
Čtenářský dotaz
Tak to si ze mě asi děláte legraci! Vy opravdu chcete tvrdit že tato akce zaměřená VÝHRADNĚ na nalévání dalších peněz do našeho nenažraného zdravotnictví má za cíl potlačení korupce? Naopak - kdo krade a nechá se uplácet jsou ve zdravotnictví JEDINĚ lékaři. Nebo si myslíte že úplatky od pharma cesťáků, úplatky od pacientů, předražené nákupy materiálu a přístrojů, podvody v zadávání zakázek a další dobrodiní má na svědomí někdo jiný než lékaři (byť v jiné funkci)? Jste chytrý člověk, tak ze sebe prosím nedělejte na veřejnosti idiota...
Jiří Hrabovský
Jak myslíte.
Čtenářský dotaz
Pokud jste mi na můj dotaz, zda jste po skončení akce dostatečně porozumněl problematice zdravotnictví ČR jako celku odpověděl ano, uveďte prosím alespoň tři stěžejní a nejhlavnější problémy. Děkuji.
Jiří Hrabovský
Přečtěte si 10 věcí, které jsme se dozvěděli díky protestu lékařů v dnešních HN. Nepsal jsem to já, ale je to poměrně vyčerpávající odpověď na Vaši otázku.
Čtenářský dotaz
Pane Hrabovsky, rikate "Pokud si nepřejete změny v českém zdravotnictví, zejména potlačení korupce a předražené nákupy léků, materiálů, technologií, stavebních prací atd., spílejte lékařům klidně dál." - v cem si myslite, ze vase ultimativni akce prispeje k potlaceni korupce? Pro me je jedinym vysledkem vynuceni si 2 miliard, navic jeste doplnene pokusem sebrat cast z nich sestram a dalsimu nemocnicnimu personalu. Jak to pomuze s korupci, to bych si vazne rad precetl.
Jiří Hrabovský
Já vidím "Děkujeme, odcházíme" jako silně prorefromní hnutí. Pomohlo nastartovat a snad i urychlí potřebné změny, vedoucí mimo jiné i k potlačení korupce.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, určitě máte zpětnou vazbu na kampaň od kolegů, konkurentů z PR branže. Jaká je?
Jiří Hrabovský
Víte že ani ne? Kromě jediného kolegy - váženého konkurenta jsem o tom z nikým z branže něměl příležitost hovořit. Ale dovedu si představit, že i na naší odborné profesní scéně jsou názory všelijaké.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, předně, chtěl bych Vás pochválit za profesionální kampaň, která více než na podfinancování lékařů, ukazovala na systémové chyby českého zdravotnictví a dovedla udržet komunikaci a požadavky lékařů/odborářů ve společensky přijatelných a rozumných mezích navenek. Mám ale dotaz týkající se nepřistoupení lékařů na přepuštění 1/4 částky z 2 mld. nabízených ministerstvem lékařům pro zdravotnický personál. Konzultovali toto odboráři s Vámi, šlo o nějakou strategii nebo jen "ukazování svalů" lékařských odborů? Osobně si myslím, že když lékařům ve vztahu k sympatiím a podpoře veřejnosti něco ublížilo, byla to právě tato nesolidarita s "kolegy". Děkuji
Jiří Hrabovský
Moje role není radit klientům, jaké kroky mají podnikat z hlediska své obchodní strategie a politiky. Každý krok, který hodlají udělat, s nimi ale rád proberu z hlediska možných příležitostí a rizik v komunikaci a mediální publicitě. Tak jako tak se oni sami nakonec musí rozhodnout, co udělají. Já jsem jen poradce. Za pochvalu Vám děkuji.
Čtenářský dotaz
Tvrdíte: "Lidé jako Vy, kteří protest lékařů odsuzují jako vydírání, ať už vědomě nebo z neznalosti všech okolností podporují černé díry v českém zdravotnictví. To je smutné." Já tvrdím, že je smutné, když si někdo polete hrušky s jablky, cíle a provedení. Vůbec nic jste nepochopil.
Jiří Hrabovský
Zamyslím se nad tím.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, můžete prosím říct, jak dlouhá doba uplynula od prvotního impulsu ke konkretizaci zadání, jak dlouho se připravoval finální komunikační plán, kdo byl v tomto případě accountem a kolik na projektu z Vaší agentury pracovalo celkem lidí? děkuji
Jiří Hrabovský
První impuls konec května 2010. Příprava strategie v červnu. Detailní příprava projektu přes prázdniny, zahájení kampaně 15.9., ukončení kampaně 20.12. Mezitím příprava na různé možné scénáře po novém roce, více operativy. Martin Jaroš. 7 lidí.
Čtenářský dotaz
Provádíte cenzůrů dotazů?
Jiří Hrabovský
Ne
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Proč jste to sakra vzdali, když už jste měli vládu na lopatě? Nedotáhli jste svoji akci do konce. Tím divadlem jste si vlastně víc ublížili než pomohli. Laická veřejnost zblbnutá vládou lhářů a zlodějů srší nenávistí k lékařům právě jenom vinou celé akce Děkujeme odcházíme a to že jste ustoupili falešným Hegerovým slibum jenom ve veřejnosti posiluje falešné přesvědčení, že vláda měla pravdu, když o lékařích mluvila jako o vyděračích.
Jiří Hrabovský
Je mi líto, že to vidíte právě takto, ale nemyslím si, že lékaři něco vzdali. Jestli si myslíte, že konfrontace po 1. březnu by přinesla něco dobrého, tak já si to nemyslím. A jsem rád, že došlo k dohodě. Slyšel jste někdy výrok, že nejlepší dohoda je taková, po jejímž podpisu odcházejí obě strany od stolu pořádně naštvané?
Čtenářský dotaz
dobrý den, nemyslite, že řada otazek zde je dokladem ne přiliš dobře odvedené práce? respektive nevnímáte zpetně jistou možnost informovat lépe/jinak? bylo by vůbec možné pro takovou akci ziskat masovou podporu obyvatelstva? dekuji
Jiří Hrabovský
Naším cílem nebylo získat masovou podporu veřejnosti, ale zájem kompetentních státních úředníků o řešení problému. To se podařilo. Na vysvětlování bude dost času v budoucnosti.
Čtenářský dotaz
Jak jste asi pochopil, myslím si o Vaší práci i celé té odborářské pakáži své. Oceňuji ale že odpovídáte i na nepříjemné dotazy. I když někdy ne příliš obsažně, spíš tak trochu politicky (čtěte "levácky")...
Jiří Hrabovský
Dělám, co můžu. Fakt by mě nenapadlo vynechávat nepříjemné dotazy. Některé se mě mohou trošku dotknout, ale to není důvod nepokusit se odpovědět.
Čtenářský dotaz
Pane Hrabovsky, rikate ze akce lekaru (resp. akce, za kterou vam lekari zaplatili), spolecnosti prospela a ze to kritikum akorat nedochazi. Muzete to prosim priblizit, v cem konkretne spolecnosti pomohla? Aby nam to tedy mohlo dojit...
Jiří Hrabovský
Šedesát minut chatu je málo na vysvětlování. Ale znovu odkazuji na dnešní HN a článek nazvaný 10 věcí...
Čtenářský dotaz
myslite si, ze lekari ted prestanou vybirat uplatky od pacientu kdyz dostali pridano. pacient nema koho vydirat kdys je nemocny tak plati a toho doktori vesele zneuzivaji.
Jiří Hrabovský
Nevím, jestli jsem naivní, ale věřím tomu, že ti lékaři, pro které jsem pracoval, úplatky neberou. Jestli mi někdo předloží důkaz, že se pletu, bude mě to strašně mrzet. Ode mě samotného nikdy žádný lékař úplatek nepožadoval a mě by ani nenapadlo ho nabízet.
Čtenářský dotaz
Pane Hrabovsky, mate ve vasi firme odbory? :-)
Jiří Hrabovský
Ne, ale pokud by si naši zaměstnanci přáli je založit, nevidím důvod jim v tom bránit.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, uznávám že každý má právo na stávku, ale forma jakou lékaři zvolili je nepřijatelná. Pokud by vláda neustoupila opravdu by nechali pacienty umírat ? Pokud toto není vydírání, tak potom co je vydírání ?
Jiří Hrabovský
Vláda přece říkala, že žádné problémy nenastanou, že doktoři mohou klidně jít, že jich je stejně příliš mnoho a že se všechno zvládne. A že by vláda ustoupila? To by memorandum muselo vypadat jinak.
Čtenářský dotaz
Tvrdíte, že lékařům šlo o reformy zdravotnictví. Zdá se, že jediné čeho dosáhli a co je uspokojilo, je zvýšení jejich platů. Nemáte obavu, že tím že se lékařům ustoupilo povede k tomu, že lékaři nebudou mít zájem na dalších reformách, které jsou z pohledu systému nezbytné - redukce počtu lůžek a zdravotních zařízení, jejich koncentrace atp.? Ve svém důsledku by se totiž jednalo o redukci počtu pracovních míst.
Jiří Hrabovský
Jak jste mohl číst před chvílí, alespoňm myslím, že to psal lékař, zdaleka ne všichni lékaři jsou s tímhle výsledkem spokojení. Motivace do budoucna je stále dost.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, je určitě dobře že padla dohoda, myslím že kdyby se všichni hned snažili o dohodu, ubylo by problémů, ale nepřijde Vám jako vydírání prohlášení, že lékaři odejdou od inkubátorů a děti, které za nic nemohou a nedovedou ovlivnit tím ohrozí na životě? A prohlášení jedné paní v TV že se prostě odvezou vrtulníkem třeba do Německa? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Jiří Hrabovský
Lékaři o odchodu od inkubátorů nikdy nemluvili. Tu blbou hysterii spustil někdo jiný. Že byste kromě HN četl i Blesk? I Vám hezký den!
Čtenářský dotaz
Dobry den, Proc se Vam nepodarilo udrzet verejne mineni na strane lekaru? Zkouseli jste presvedcit nejakeho popularniho medialne znameho lekare, ktery ma respekt odborne i siroke verejnosti, aby se stal tvari kampane?
Jiří Hrabovský
Vsadili jsme na "normální" řadové lékaře. Těch populárních, mediálně známých, jsme se o podporu doprošovat nemuseli, přihlásili se sami. Mezi prvními prof. Pafko. Samozřejmě byly i lékařské celebrity s opačným názorem, např. pan Pirk.
Čtenářský dotaz
Jak ukázala akce lékařů, peníze na platy a mzdy jsou ukryty i jinde, než ve státním rozpočtu. Myslíte, že bitva, která proběhla, může přispět k většímu sebevědomí střední třídy a působit jako příklad pro profese, které jsou dosud zakřiknuté vládní rétorikou?
Jiří Hrabovský
Nevím, snad. Jen je důležité, co už jsem uvedl dnes několikrát: musí mít jasně zformulované cíle a uvěřitelné arguementy.
Čtenářský dotaz
Ať už si o Vaší práci myslí kdo chce co chce, odvedl jste jí dobře. Přesto si nemyslím, že tímto se nastartuje boj proti korupci ve zdravotnictví, máte představu, jaké kroky by měly následovat?
Jiří Hrabovský
Ano. Ale moje představa není důležitá. Rozhodne schopnost a vůle realizačního týmu, ve kterém budou spolu s vládními úředníky pracovat i lékaři a další odborníci z praxe. První kroky pana Hegera v tomto směru jsou mi sympatické.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Pane Hrabovský s požadavky lékařů souhlasím, ale to heslo jste nezvolili dobře. Spousty lidí to nepochopila jako nadsázku a považovla to za vydírání. Zbytečně jste naštvali tím heslem část veřejnosti.
Jiří Hrabovský
Vím. Ale dneska už snad chápou i ti naštvaní, že to byla nadsázka. Čas to vyléčí.
Čtenářský dotaz
Gratuluji k uspesne kampani. Priznam se, ze zpocatku jsem stal na vasi strane, ale postupne me pratahla vase opozice, protoze mi vadili premrstene financni naroky lekaru. O nicem jinem se poradne nemluvilo a 35000 nastupni plat zacinajiciho lekare je opravdu moc. Uznavam, ze je zde par kvalitnich a nezaplacenych lekaru, ale ti jsou schovani v sedi felcaru, kteri znaji svojich 10 diagnoz a tim to konci, nehlede na povysene chovani k pacientovi. To co predvadi, za to si vetsina nezaslouzi vysoke platy, ale je pravda, ze jsou problemy s pretizenim (prescasy). Nebude nahodou zvyseni platu prekazkou v reseni prescasu, protoze nebudou penize na prijeti dalsich lekaru a tim odlehceni stavajicim? Kde si myslite, ze jste udelali jako PR agentura chybu? To co sleduji v nemocnici, je obecna nechut a kritika k lekarum. Chodim totiz v soucasnosti na ruzna vysetreni, takze to mam pekne z prvni ruky. Co si myslite, ze bude nasledovat. Bude to mit i jine pozitivni dopady, nez jen to, ze se vasim zakaznikum zvysi plat?
Jiří Hrabovský
Vzhledem k našemu zadání, tj. dovést lékaře a zástupce vlády k jednacímu stolu, jsme žádnou chybu neudělali. Kdo lékařům naslouchal pozorně od začátku do konce, věděl a ví, že to nebylo o penězích na platy, ale o celém koplexu problémů v českém zdravotnictví. Kdybych pracoval pro tu opozici, která Vás přetáhla, taky bych akcentoval peníze, platy, a dělal z doktorů vyděrače. Nikdy jsem netvrdil, že komunikaci na straně opozice vedou hlupáci.
Čtenářský dotaz
Pane Hrabovský! Mohl by jste nám zjistit,kolik je v naši republice placených funkcionářů ROH ? Podaří-li se Vám to tak předem děkuji.Standa
Jiří Hrabovský
TO fakt nevím. Já ani nevím, kolik v českých nemocnicích pracuje lékařů, protože ten údaj je tak šikovně ukrytý ve spleti dílčích úvazků a všelijakých škatulek, že se dneska hovoří o ntervalu mezi 11 a 20 tisíce. Smutné je, že v tom nemá jasno ani ministerstvo zdravotnictví...
Související