S výzvou pod heslem "všichni za jednoho" přichází Lékařský odborový klub (LOK) k český lékařům a žádá je, aby zůstali solidární s rentgenologem Martinem Engelem.

Předseda odborářů podal na protest proti špatným platovým podmínkám výpověď ve své domovské vinohradské nemocnici v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Jak v pátek oznámilo vedení nemocnice, s dalším působením Engela od 1. března nepočítá a na jeho místo rentgenologa si již našlo náhradu.

LOK proto přichází s emailovou výzvou všem lékařům, aby zůstali s Engelem solidární do té doby, než bude přijat zpět, a nestahovali tak své výpovědi, které u svých zaměstnavatelů podali.

Jednotliví odboráři s "dohodou" měli být seznámeni během soboty. Člen předsednictva Miloš Voleman nějakou větší reakci ale očekává až po víkendu. Email totiž rozeslal až v pozdních pátečních hodinách. Ochotu "držet s Engelem" přesto projevila už řada lékařů - především na Vysočině a v Moravskoslezském kraji.

Jak ale již v pátek poznamenala mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Jana Jelínková, podobné vlny solidarity se vedení zařízení neobává. Jednotlivá jednání prý budou probíhat na každé klinice zvlášť.

"Vedení nemocnice se rozhodlo, že nátlaku neustoupí, žádost odborů jde nad rámec dohody uzavřené mezi odboráři a ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem (TOP 09)," vysvětlil ředitel Marek Zeman s tím, že je připraven většinu doktorů vzít zpátky. Ne ale všechny. "Na některá místa již byli přijati lékaři noví, někde budeme počty lékařů snižovat," dodal.

Sám Engel za rozhodnutím vidí politický tlak. Jak uvedl v jednom z rozhovorů s novináři, jde o "příkaz pražské ODS". To ale razantně odmítá její šéf Boris Šťastný. "Mám obavy, že pan Engel z toho všeho už samou zlobou zešílel. Znamená to snad, že když vedení motolské nemocnice také obsadilo řadu výpovědmi uvolněných míst, tak to bylo na příkaz pražské ČSSD? Úplný nesmysl," vysvětlil situaci pro server Parlamentnílisty.cz.

Rath se zlobí na Hegera

K "vinohradské kauze" se vyjádřil už také stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Ten v sobotu dopoledne vyzval ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby "okamžitě zasáhl" a zjednal tak konečně ve FNKV, kterou stát přímo řídí, pořádek. Zároveň také požaduje dohled nad tím, aby byla dohoda mezi odbory a ministerstvem skutečně dodržena.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň& ještě v pátek uvedl, že přesně tak, jak stojí v dohodě, ministerstvo vyzve ředitele nemocnic, aby lékaře přijali zpět. Pokud ale budou místa obsazena, nic garantovat prý nemůže.

Ve svém prohlášení Rath navíc, stejně jako Engel, poukazuje na fakt, že ředitel nemocnice Marek Zeman je významným pražským politikem ODS a je přímo napojen na jejích pražského lídra.

Engelova náhrada místo nepřijala, nemocnice má ale další zájemce

Engela ve vinohradské nemocnici měla nahradit rentgenoložka, která ale podle informací serveru idnes.cz nakonec oznámila, že nabídku nepřijme.

Zeman to komentoval slovy, že o jejím rozhodnutí nic neví a neví prý ani, jak se dotyčná lékařka jmenuje. Na volné místo ale nemocnice rozpracovala dva smluvní vztahy, takže by to neměl být žádný problém. Navíc, na jeho post se už prý přihlásila zájemkyně další.

O situaci ve zdravotnictví mluvil ve svém sobotním projevu také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Podle něj by měl být další postup jasný: Pokud nebude Engel přijat zpět, ostatní lékaři by měli své výpovědi opět podat. "Jsem přesvědčen, že na hrubý pytel má být hrubá záplata," dodal Zavadil.

Související