Protestující lékaři ve čtvrtek uzavřeli memorandum, které jim nabídl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Po zprávách, že vedení pražské vinohradské nemocnice s dalšími službami předsedy odborářů již nepočítají, ale rozeslali všem kolegům výzvu, aby své výpovědi, na znamení solidarity s Martinem Engelem, nestahovali.

Na to v sobotu odpoledne zareagoval i pražský magistrát. Na stažení výpovědí podaných v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" počkáme do pondělní 13. hodiny.

A pokud dohodu nedodrží, pak spustíme krizový plán, vzkazuje radní pro zdravotnictví Ivan Kabický.

Kabický se již sešel s řediteli záchranky Zdeňkem Schwarzem a městské policie Vladimírem Kotroušem, aby se poradili jak budou dále postupovat.

Poslanec a předseda pražské ODS Boris Šťastný lékaře vyzval, aby dohodu dodrželi. Doufá, že porada s řediteli svolaná na pondělí bude pouze informativní, jak byla původně plánovaná.

"Je velká pravděpodobnost, že memorandum bylo nebo bude porušeno. Praha nemůže čekat, až bude 28. února a nastane krizová situace na hranici válečného stavu," řekl k dnešní schůzce Šťastný novinářům.

Pokud lékaři výpovědi skutečně nestáhnou, rozhodne ale vedení města v pondělí o krizových opatřeních tak, aby byla zajištěna péče o pacienty. "Budeme transportovat pacienty do vzdálenějších zařízení, kde bude péče zajištěna. Na následné transporty budeme muset vyčlenit kapacity. Uvítáme, když budou mít sanitní vozy snadnější průjezd Prahou jízdními pruhy, které budou vyčleněny pouze pro nás," popsal Schwarz krizový plán.

Problém bude nejspíš s převozem rodiček

Problematický bude prý hlavně rozvoz rodiček případně novorozenců, protože zařízení pro ně bude možná jen pár. Ostatní obory by podle informací, které ředitel záchranné služby má, by měly fungovat.

Kromě zvláštních pruhů pro sanitky, jak si je mohou Pražané pamatovat z doby zasedání Mezinárodního měnového fondu v hlavním městě, počítá policie se posílením hlídek například na frekventovaných křižovatkách.

Městská policie by podle krizového plánu měla pomáhat i při převozu lékařů. "Jsme vybaveni právem přednostní jízdy a můžeme takto spolehlivě převést doktory z místa na místo ve velice krátkém čase," uvedl Kotrouš. Nebude to podle něj levná záležitost, ale pokud bude třeba ji spustit, je městská policie připravena.

Související