Sanitky nebudou v Praze potřebovat zvláštní vyhrazené jízdní pruhy. A nebudou potřeba ani další mimořádná opatření. Vedení hlavního města oznámilo, že nezavede krizový plán zajištění akutní zdravotnické péče, jak o tom uvažovalo v souvislosti s problémy ve zdravotnictví. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) po jednání s řediteli pražských zdravotnických zařízení a zástupci ministerstva zdravotnictví oznámil, že krize je zažehnána. 

Podle Svobodova náměstka pro zdravotnictví Ivana Kabického (ODS) 98 procent lékařů, kteří podali výpověď v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme, přijde 1. března do práce. "Ředitelé nemocnic nás ujistili, že během úterka, nejpozději ve středu stáhnou výpovědi," řekl Kabický.

Praha sice původně ohlásila, že výpovědi musí pražští lékaři stáhnout do pondělní 13. hodiny, ale nakonec stačily pozitivní informace šéfů zdravotnických zařízení. "Praha se ve všech nemocnicích vrací do normálního stavu," dodal Kabický.

Zajištěna tedy bude i porodnická a neonatologická péče, která byla na území Prahy nejvíce ohrožena.

K návratu vyzval lékaře i Engel

Situaci pomohlo uklidnit i pondělní dopolední prohlášení předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela. Ten sice přišel o místo radiologa ve vinohradské nemocnici, ale vyzval lékaře, aby neotáleli, začali stahovat výpovědi a i od 1. března pokračovali na svých pracovištích.

"Vyzývám všechny lékaře, aby ukončili protest a neprodleně odvolali své výpovědi bez vazby na moje přijetí zpět na radiodiagnostickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," uvedl ve výzvě ke 3800 lékařům, kteří v odborové protestní akci Děkujeme, odcházíme podali výpověď. Další tisícovka vypověděla nebo se chystala vypovědět dohody o přesčasech.

Engel v prohlášení (jeho celé znění čtěte ZDE) napsal, že si váží solidarity i nabídky pracovních míst, které o víkendu obdržel. "Nechci, aby nastalá situace byla zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které jsem ve čtvrtek podepsal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem," sdělil Engel.

Memorandum sice ředitele nemocnic vyzývá, aby přijali zpět lékaře, kteří o to požádají, ale jen v případě, že jejich místa nebudou už obsazena nebo se v rámci restrukturalizačních záměrů nezrušila. Engel to lékařům připomněl. Stejně jako vláda nemůže garantovat přijetí všech lékařů na původní místo, nemůže ani odborový klub garantovat, že všichni lékaři výpovědi stáhnou - ať již z osobních důvodů, nebo proto, že se individuálně rozhodnou postupovat solidárně s ohledem na své kolegy.

Ke svému případu Engel uvádí, že osobně vnímá snahu ředitele Vinohrad a člena pražské ODS Marka Zemana "potrestat" toho, kdo vedl legitimní protestní akci lékařů, jako "ubohou a přízemní". "Křečovité pokusy dalších ředitelů potrestat lékaře za oprávněný odpor proti neutěšeným poměrům v českém zdravotnictví jsou jen vizitkou jejich morální a lidské úrovně," napsal Engel.

Poslanci ODS prý chtějí rozvrátit systém zdravotnictví

Ve skutečnosti je za těmito aktivitami snaha destabilizovat a rozvrátit systém českého zdravotnictví, uvedl. Za ní podle Engela stojí poslanci ODS Boris Šťastný, Marek Šnajdr a někteří další.

"Cílem jejich konání je zabránit za každou cenu dohodě mezi lékaři a vládou, a destabilizovat tak systém. Vyjádřili to zřetelně a opakovaně. Nastalého chaosu pak nejspíš chtějí využít k živelné privatizaci nebo zamaskování nejkřiklavějších případů mafiánských praktik, korupce a tunelování v nemocnicích a umožnit jejich pokračování," napsal Engel.

Lékaře a lékařky vyzval, aby nedali šanci tomu, aby se jejich oprávněný protest stal záminkou k rozkradení českého zdravotnictví. "Nejsme to my, kdo skutečně ohrožuje resort a zájmy pacientů. Jsou to právě aktivity zmíněných pánů a různých finančních skupin, které zastupují proti zájmu nás všech. Musíme se ze všech sil snažit o to, aby to pochopili i naši spoluobčané," napsal Engel.

Související