České zákony by se podle poslance ODS Borise Šťastného měly změnit tak, aby jakékoli výpadky v poskytování péče ze strany zdravotníků byly v krizové situaci považovány za trestný čin. Stát by měl mít možnost účinně zasáhnout v situaci, jako byla hrozba odchodu 3800 lékařů v odborové akci Děkujeme, odcházíme. Měl by dostat právo požádat alespoň vybrané zdravotníky o přechod do zvláštního režimu, jako je to v Izraeli či USA.

"Jsem přesvědčen, že bude nutné, abychom přijali takové změny našich zákonů, aby v případě krizového stavu jakékoli výpadky na úrovni zdravotníků byly do budoucna považovány za trestný čin," řekl v úterý předseda sněmovního zdravotního výboru na semináři Kvalita očima pacientů.

Heger: Co zavinilo protest? Nepořádek ve zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připouští zvláštní režim pro zdravotníky v krizových situacích, na vládě o tom prý už padla zmínka. Řekl ale také, že taková masivní akce ohrožující pacienty by nemohla vzniknout, kdyby byl ve zdravotnickém systému pořádek. "Ten nepořádek dospěl do takové úrovně, že vygeneroval i tuto akci, vůči které lze mít mnoho námitek, ale také je třeba si z ní vzít poučení," řekl.

Aktuálně se zdá být hrozba pro pacienty zažehnána. Heger podepsal s šéfem lékařských odborů Martinem Engelem memorandum, které zajišťuje lékařům výrazný růst platů a účast na reformě. Lékaři začali výpovědi houfně stahovat. Vláda má ve středu schválit tarifní tabulky, které zvýší příjmy lékařů o 5000 až 8000 měsíčně.

Řízení fakultních nemocnic se sjednotí

K odvrácení hrozeb, jako jsou výpadky péče o rizikové novorozence či lidi s roztroušenou sklerózou, by podle shodného názoru obou politiků měla přispět zdravotnická reforma. Její součástí má být zákon o univerzitních nemocnicích. Zajistí přeměnu páteřní sítě velkých fakultních nemocnic na neziskové organizace univerzitního typu a sjednotí jejich řízení.

"Nezbytností je, aby se na řízení a kontrole těchto nemocnic vedle státu a univerzit podílel i kraj. Jen tak budeme schopni zajistit péči i v krizových situacích," shrnul Šťastný s tím, že v současné situaci, kdy některé nemocnice vlastní stát, další mají kraje a vedle toho fungují i soukromé nemocnice, stát ani kraje takovou možnost účinného zásahu nemají.

Šťastný jako člen České lékařské komory, kde musí být jako lékař povinně, nesouhlasí s tím, že vedení stavovské organizace protest odborářů podpořilo. Chce otevřít diskusi o postavení a roli komory. "Lékaři má být přednější poskytování zdravotní péče a ochrana zdraví člověka. Komora nabádala lékaře podporou akce k pravému opaku," shrnul.