Hlavní iniciátor protestní akce lékařů Děkujeme, odejděte a zároveň předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) se stal placeným odborovým předákem.

Jak ve čtvrtek večer rozhodlo předsednictvo odborů, Martin Engel se tak bude i nadále zasazovat o zlepšení platových podmínek v českém zdravotnictví.

Platit Engela bude odborový klub, měsíční mzdu prý bude mít stejnou jako v nemocnici. Jeho prvním "úkolem" bude dohlížet na to, zda lékaři skutečně dostanou od března o slíbených 5000 až 8000 korun více.

"Stal jsem se předsedou na plný úvazek," řekl po jednání Engel, který ještě donedávna nevěděl, kde bude pracovat. Vedení jeho "domovské" nemocnice na pražských Vinohradech totiž oznámilo, že si za něj již našlo náhradu. Podle Engelových informací, ale na jeho místo rentgenologa nikdo nenastoupil.

Jak ale uvedl v jednom z rozhovorů pro iHNed.cz, kvůli jednání vedení by se nevrátil ani, kdyby ho nemocnice zpátky chtěla. Pracovních nabídek tehdy dostal asi třicet, jednu také například z Malty, prozradil s tím, že o svou budoucnost tak strach nemá.

Engel chtěl protestem, který vedl, docílit zvýšení platů lékařů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, a to se zákonným množstvím přesčasů. Dosud měli nemocniční lékaři v průměru zhruba 50 tisíc korun, a to díky nadměrnému počtu přesčasů. Výpověď podalo 3800 lékařů, ale jen zhruba pět procent se na svou pozici nevrátí - většinou si pak našli místo v jiné nemocnice. Podle odhadů asi 100 až 200 lékařů odchází za prací do ciziny.

Cíl? Naplnit slib z memoranda

Engel se ale rozhodl pracovat profesionálně pro Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL). Chce prý dotáhnout svoji práci až do úspěšného cíle: naplnit slib z memoranda o zvýšení platu lékařů.

Memorandum vzniklo na základě dohody protestujících lékařů a vlády. Engel ho podepsal s ministrem Hegerem před televizními kamerami a poté vyzval 3800 lékařů ve výpovědi, aby ji stáhli a k 1. březnu neodcházeli z nemocnic. Na základě memoranda pak vláda rozhodla o navýšení tarifních platů.

Související