Zvýšení sazby DPH na 20 procent přidává starosti ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Od podzimu zdraží léky, většina pomůcek a další zdravotnický materiál. To vše dosud je ve snížené desetiprocentní sazbě.

Heger odhaduje, že náklady stoupnou o pět až deset procent. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska se odhady nákladů na změnu DPH blíží až 14 miliardám korun.

Pokud to analýzy potvrdí, požádá šéfa financí a svého stranického kolegu Miroslava Kalouska, aby zdravotnictví byly tyto zvýšené náklady kompenzovány.

Potřeba dalších miliard znamená i to, že Heger bude dělat reformu zdravotnictví ve složitější finanční situaci, než původně předpokládal. Reformu proberou už ve středu po jednání vlády koaliční lídři, týž den v Senátu se bude jednat o koncepci zdravotnictví v regionech. Heger dá koalici legislativní plán a informaci o jeho plnění.

V Senátu by měla být představena dohoda mezi zdravotními pojišťovnami, ministerstvem a Jihomoravským krajem o změnách v lůžkové péči. V celé ČR by mělo být zrušeno asi 10.000 akutních lůžek v nemocnicích, část se přemění na lůžka následné a dlouhodobé péče, kterých je nedostatek.

Zdravotnictví musí najít letos v rezervách dvě miliardy navíc na platy lékařů, získat je chce potlačením korupce a neefektivit, které mu ročně podle Transparency International berou 27 miliard. Resort spotřebuje za rok 280 miliard korun.

Jedno z plýtvání: Stejné vyšetření či léky se platí několikrát

Systému nyní unikají peníze tím, že pojišťovny platí stejné vyšetření několikrát. Podobně je to s léky, pacienti obcházejí více lékařů a dostanou recept na stejné léky nebo léky různých názvů se stejnou účinnou látkou. Předávkování či nevhodná kombinace léčiv ohrožuje zdraví i životy pacientů. Elektronické sledování receptů v pojišťovnách tomu zabrání.

V souvislosti s větší potřebou peněz by se mohl urychlit Hegerův plán, aby pacienti bez doporučení praktika platili u specialisty místo 30 korun dvě stovky. Pokud by obcházeli s jedním problémem více lékařů a nechali se dělat opakovaně stejná vyšetření, zaplatili by za ně. Připravené reformní zákony ale zároveň garantují pacientům právo na druhý názor, tedy stejné vyšetření u druhého lékaře, které zaplatí pojišťovna.

Související