Protesty opozice, odborářů a ani lékařské komory nepomohly. Poslanci jejich argumenty na úterním zasedání sněmovny nevyslyšeli a schválili první část zdravotní reformy z dílny ministra Leoše Hegera (TOP 09).

Lidé tak už od ledna příštího roku začnou za jeden den hospitalizace platit místo 60 korun rovnou stovku a ti pacienti, kteří budou chtít lepší péči, si za ni budou muset připlatit. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění totiž umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče.

Pro návrh hlasovali poslanci koalice - tedy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Koaliční poslanci, kteří mají ve sněmovně pohodlnou většinu, ignorovali úterní dopolední apel České lékařské komory. Ta žádala o stažení novely z programu jednání poslanců. O totéž marně usilovaly i odbory.

Opozice hrozí Ústavním soudem

Nespokojenost cloumá opozičními poslanci. Ti avizovali, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud.

Za neústavní považují poslanci ČSSD a KSČM především část novely, která ruší zákaz připlácení za lepší péči. Kvůli zrušení tohoto ustanovení budou moci být v budoucnu zavedeny takzvané standardy a nadstandardy ve zdravotní péči.

Základní péči budou mít pacienti zdarma, ekonomicky náročnější si budou muset připlácet.

Rath: Dělit péči na drahou a lacinou? Ne

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath uvedl, že novela dělí péči na lacinou a drahou.

"Podle mého soudu se dá dělit pouze na tu, která prokazatelně podle vědeckých důkazů pomáhá, zachraňuje zdraví a životy, pak taková péče musí být všeobecně dostupná a plně hrazená. A pak máme spoustu okrajových metod, kde neexistují důkazy o účinnosti nebo jsou nejednoznačné, a tam je možná debata o tom, jak s tím naložit," uvedl Rath.

Ministr Heger před hlasováním uvedl, že všechna slova o medicíně pro chudé a bohaté ukazují na to, že nejde o odbornou diskusi, ale že se zdravotnictví používá k ideologickému škatulkování názorů.

"Chci pacienty ujistit, že naše zdravotnictví dál bude fungovat na principu solidarity a rovném přístupu," řekl ministr s tím, že novela podle něj umožní i lepší péči než je dosud běžná.

Předseda zdravotního výboru Boris Štastný (ODS) vidí hlavní výhodu v tom, že pacient bude mít přehled o tom, na jakou péči má ze zákona nárok. Opozice a odbory však tvrdí, že lidé dostanou jen nejlevnější ošetření a lepší metody a léky budou jen pro bohatší.

Definice standardu a nadstandardu zatím není stanovena. Odborníci nejprve určí výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Léky do 50 korun si lidé zaplatí sami

Novela dále zvyšuje poplatek za hospitalizaci ze 60 na 100 korun. Novinkou také je, že pacienti by měli v lékárnách platit 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by si měli pacienti platit sami, stejně tak i podpůrné léky.

Další změna počítá se zavedením aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění by měl lékový úřad, který by vytvářel seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Novela je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá Heger předložit vládě do konce června. I ty by měly platit od ledna 2012.