Už od ledna 2012 by se mohly změnit podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci nebo pravidla pro záchrannou službu.

Jinými slovy a konkrétními příklady: ženy by se umělého oplodnění mohly dočkat i v 55 letech. A sanitka by dostala na dojezd k pacientovi pět minut k dobru - místo současné čtvrt hodiny by musela k případu dorazit nejpozději do 20 minut.

Jde o další nové návrhy ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Ministr s nimi ve středu uspěl na jednání vlády. Chce zavést celkem tři další reformní normy a počítá s platností od příštího roku: jde o zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě.

Podle premiéra Petra Nečase by se balíček zdravotnických zákonů měl dostat poslancům na stůl na mimořádné schůzi plánované na 12. a 13. července.

Heger chce zavést žebříček nemocnic

Zastřešující zákon o zdravotních službách definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče.

 

Co chce Heger změnit v českém zdravotnictví

1/  Zákon o zdravotních službách

Lege artis (postup odpovídající nejvyššímu vědeckému poznání) se mění na léčbu, která je právě objektivně k dispozici.

Nemocnice zavedou hodnocení kvality. Sledovat se bude zhruba 10 kritérií. Například proleženiny pacientů, množství porodů císařským řezem či úmrtnost pacientů při infarktech. Z dat pak mají vzniknout první oficiální žebříčky kvality péče.

Děti budou mít nově právo na to, aby s nimi rodiče byli trvale v nemocnici. Nebudou se na ně vztahovat návštěvní hodiny.

Lékaři mají používat antibiotika uvážlivě, což znamená nedávat je pacientům často (potom jim nezabírají).


2/ Zákon o záchranné službě

Záchranka má k pacientovi dojet do dvaceti minut od výzvy. Loni to záchranáři až u 96 procent případů zvládali do čtvrt hodiny.


3/ Zákon o specifických službách

Ženy mohou jít na umělé oplodnění do svých 55 let.

U transsexuálů je možné zahájit hormonální léčbu před 18. rokem věku, ale chirurgické zákroky lze podstoupit až v plnoletosti.

   

V jeho rámci chce Heger sestavit žebříček nemocnic a jejich kvality. A dát tak pacientům návod, kde se mají nechat léčit. Hodnocení kvality léčby a péče bude povinné, sestaví se na to přesná kritéria.

"První žebříček chceme zveřejnit koncem příštího roku. Nejprve půjde o fakultní nemocnice, pak i o krajské," řekl ministr už dříve pro HN.

Mezi kritérii, která se budou sledovat, má být úspěšnost nemocnic při určování diagnóz, úmrtnost při infarktech, ale také výskyt proleženin u pacientů nebo počet pádů z postelí.

Žebříčky mají proměnit fungování celého zdravotnictví. Do některých nemocnic pacienty přivedou, z jiných je naopak vyženou. A právě podle toho začnou pojišťovny od příštího roku platit. Nemocnicím už nebudou vyplácet paušál, ale peníze začnou posílat podle počtu pacientů a zákroků.

Co je správný léčebný postup?

Je tu ale zádrhel: pacienti už nebudou mít právo na všechno, co medicína nabízí, ale jenom na to, co je zrovna možné poskytnout.

Tuto definici lege artis neboli správného léčebného postupu si do něj prosadili lékaři. Nynější verze je totiž dostává do pasti.

„V malé nemocnici v Čáslavi jsou jiné možnosti než třeba na chirurgické klinice v Motole. Říkat, že má člověk medicínsky nárok na cokoli, pak způsobuje právní problémy,“ vysvětluje právník České lékařské komory Jan Mach.

Pro pacienty se tím však zřejmě nic nezmění. To nejlepší a nejdražší nedostávají všichni ani dnes. Šetří se.

Zákon upraví i kastraci či klonování

Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.

Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů.

Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut místo současných patnácti.

Zákon dá záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.

Vláda kývla Hegerovi už podruhé

Vláda už nedávno stihla schválit z Hegerovy reformy jeden zákon - malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení na nadstandard. Lidé si mají platit léky do 50 korun a podpůrné léky, za recept dají 30 korun, nyní je dávají za každou položku na receptu.

Novela by měla platit od podzimu. Prošla už sněmovnou a čeká ji projednání v Senátu. Opozice už dala vědět, že ji vrátí do sněmovny, proces schvalování se tak přinejmenším pozdrží. ČSSD uvažuje, že se kvůli rozdělení péče obrátí na Ústavní soud, pokud bude návrh definitivně schválen.