Policie se začala zabývat případem náhlé smrti pacienta v liberecké nemocnici. Šedesátiletý muž tu zemřel v pondělí ráno, asi dva týdny poté, co se podrobil operaci kýly. Podle informací deníku Právo, který jako první na případ upozornil, došlo během zákroku k selhání přístroje, což vedlo ke komplikacím.

Nemocnice to však v první reakci popřela. "Příčinou smrti byla embolie, což nemá nic společného se selháním přístroje," řekl Právu tiskový mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec. Podle policie bude možné učinit závěry až na základě soudní pitvy, jejíž první výsledky budou za dva týdny.

Lékařský ředitel nemocnice Jan Mečl později v úterý uvedl, že se šedesátiletý muž 22. června podrobil plánované operaci obrovské tříselné břišní kýly. "Během náročné operace došlo k problémům v průběhu celkové anestézie. Tato vážná a neočekávaná komplikace byla týmem lékařů zvládnuta," uvedl Mečl a doplnil, že muž byl následně umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Poté, co se jeho celkový stav postupně zlepšil a nabyl vědomí, byl přeložen na chirurgii - na jednotku intenzívní péče, pak na standardní lůžko. V sobotu 9. července v 18:00 však náhle zemřel s příznaky masívní embolie.

Právu se ale podařilo získat hlášení, podle kterého při operaci selhal přístroj, což vedlo k omezení přívodu kyslíku do mozku.

"Na základě telefonické konzultace podáváme tímto předběžné oznámení - podezření na nežádoucí příhodu zdravotnického prostředku. Dne 22. června 2011 došlo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení liberecké nemocnice k možné nežádoucí příhodě - poškození na zdraví pacienta při operaci - narkotizační přístroj Fabius GS, výrobní číslo ARUM-0171. Okolnosti zatím spíše nasvědčují selhání lidského faktoru, přístroj byl ihned odstaven, věc je v šetření," citoval deník hlášení, které nemocnice připravila pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Související