Vadný filtr v narkotizačním přístroji byl zřejmě příčinou úmrtí šedesátiletého pacienta po operaci kýly v liberecké nemocnici. Podle deníku Právo to vyplývá z prvních výsledků šetření policie, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a výrobce narkotizačního přístroje Fabius GS, firmy Dräger Medical.

Jejich závěry prý směřují k tomu, že nemocnice zanedbala údržbu filtru.

Ten má být podle oborníků vyměněn po operaci každého pacienta, nejdéle každý den. Pokud není filtr dostatečně průchodný, pacienti v narkóze nemají dost kyslíku a může u nich dojít i k trvalému poškození mozku. Šedesátiletý pacient zemřel po operaci tříselné kýly s příznaky masívní plicní embolie.

Policie a SÚKL nyní prověřují, jestli byl filtr vyměňován pravidelně. Podle Práva ovšem personál nemocnice kontaktoval v den operace servisní techniky přístroje s tím, že filtr dostatečně nefunguje. Po dohodě s technikem měl personál funkčnost filtru vyzkoušet na umělé plíci, což se však zřejmě nestalo.

Když potom u pacienta nastala kvůli neprůchodnému filtru dechová zástava, anestezioložka ji nezaznamenala a zpočátku vůbec nereagovala na pokles kyslíku v krvi.

Tím, zda personál dodržel veškeré postupy, se v pátek přímo na místě několik hodin zabývala kontrola ze SÚKL. Ústav ovšem do pravomocného rozhodnutí nemůže poskytovat bližší informace, řekla deníku jeho mluvčí Lucie Šostková. Generální ředitel krajské nemocnice Liberec však Právu sdělil, že prvotní závěr SÚKL je takový, že nastala "porucha pomůcky na jedno použití".

Nemocnice se má k závěru kontroly vyjádřit do středy.

Související