Státní zástupce podal žalobu na ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Radomíra Maráčka. Ten se bude u soudu kvůli veřejným zakázkám zodpovídat ze tří trestných činů.

Žalobce Karel Studený vyčíslil škodu na téměř sedm milionů korun a uvedl, že manažerovi hrozí až osm let vězení.

"Domnívám se, že policejním orgánem opatřené důkazy jsou dostatečné pro podání obžaloby. Více méně jsem se ztotožnil s návrhem policie," uvedl Studený.

Šéf olomoucké fakultní nemocnice je obžalován z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Policisté manažera stíhají od letošního února. V červenci podali návrh na jeho obžalobu, naopak Maráčkův obhájce požadoval zproštění.

"V případu nejsou vůbec dány skutečnosti pro to, aby bylo zahájeno trestní stíhání, natož aby byla podaná obžaloba. Je tam zcela evidentní flagrantní pochybení vyšetřovatele z hlediska skutkových zjištění," řekl advokát Martin Blaško.

Ředitel údajně uzavíral pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem automobilů, u zakázek za desítky milionů korun nezveřejnil výzvy k podání nabídek s tím, že jde o modernizaci.

Nemocnice ale nakupovala nové přístroje. Zákon údajně ředitel obešel i při uzavírání smluv na audity a poradenství.

Ředitel čerpá neplacené volno

Maráček zůstává ve funkci, čerpá ale neplacené volno a nemocnici řídí statutární zástupce. "O podání obžaloby nemáme oficiální informace. Nicméně věříme, že podezření se prokážou jako lichá," uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Podle něj je ředitel nyní v zahraničí.

 

Související