Lékaři už znají příčinu závažné Kufsovy choroby, která se objevuje až po 30 roce života. Dosud nevyléčitelné neurodegenerativní onemocnění mozku způsobuje mutace genu s označením DNAJC5.

Přišli na to vědci výzkumnému týmu z Ústavu dědičných metabolických poruch (ÚDMP) 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Projevuje se neuropsychiatrickými syndromy. Ti lidé začnou mít problémy s motorikou, tedy ovládáním svého těla. Podobně jako například při Alzheimerově chorobě začnou pacientovi degenerovat neurony v mozku, začne mít problémy s myšlením a postupně přechází k upoutání na vozíček. Pacienti umírají zhruba do pěti až dvanácti let od chvíle, kdy se nemoc projeví,“ říká Lenka Nosková, vědkyně z Ústavu dědičných a metabolických poruch, která se na objevu podílela.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.