Zhruba 1300 lidí chce do konce příštího roku propustit Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) kvůli špatné ekonomické situaci.  Ve hře je i slučování krajských poboček. Pojišťovna také nabízí méně peněz nemocnicím, a jednání s lékaři o cenách péče na rok 2012 proto zkrachovala. Uvedl to on-line deník Aktuálně.cz

"Cílem je, aby na jednoho zaměstnance připadlo nejméně 1 700 pojištěnců, čímž se VZP přiblíží v tomto parametru zaměstnaneckým pojišťovnám," napsal ředitel pojišťovny Pavel Horák v dopise svým podřízeným. Tím má pojišťovna v následujících letech ušetřit zhruba 430 milionů korun.

VZP a další zdravotní pojišťovny nabízejí nemocnicím na příští rok o pět procent méně peněz na péči než letos, ačkoli očekávají, že na pojistném vyberou o dvě procenta víc. Mluvčí VZP Jiří Rod sdělil, že víc platit nemohou. Lékaři a nemocnice se kvůli tomu se zdravotními pojišťovnami nedohodli na cenách péče na rok 2012. Rozhodnout o nich bude muset až ministerstvo zdravotnictví.

Pokud nemocnice chtějí mít na platy, musejí podle VZP zrušit poloprázdná lůžková oddělení a převést část péče do ambulancí. Je to trend moderní medicíny a žádají to prý i pacienti.

"Nelze tolerovat provoz nemocničních oddělení, kde je 20 lůžek a leží tam čtyři až pět pacientů, nebo provoz porodnic, kde se v průměru narodí méně než jedno dítě denně. Přesto je tam personál v plném počtu," zdůraznil Rod.

Pojišťovna slíbila nemocnicím, že i když zruší nadbytečná lůžka a posílí levnější ambulantní složky, platby za léčení jim nesníží. Nemocnice tak získají peníze na zvýšení platů.

Související