Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zatím nerozhodla o projektu zdravotnických elektronických knížek, jehož zavedení stálo už téměř dvě miliardy korun, aniž by přinášel jasné údaje o jeho výhodnosti.

Konečné slovo o budoucnosti projektu IZIP, jehož vlastníky jsou VZP (51 %) a neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International (49 %), padne až 21. listopadu.

Politici tak o ostře sledované transakci rozhodnou jen tři dny před vypršením lhůty pro definitivní slovo o nákupu akcií. Nyní jsou v advokátní úschově.

"Chceme nejprve znát audit společnosti IZIP, o tom, jaká je tam majetková struktura, jaké jsou závazky společnosti vůči ostatním subjektům," uvedl předseda správní rady Marek Šnajdr (ODS).  Rada chce mít všechny informace na stole 14. listopadu.

Rada zároveň uvedla, že projekt nepřevezme, dokud nebude znát jasného vlastníka zbývajících akcií. "Ten vlastník musí být identifikovatelný, musí přijít a představit se," potvrdil ředitel VZP Pavel Horák.

Jak dál s IZIP?

1. VZP převezme celý projekt IZIP

- znamená to patrně odkoupit všechny akcie od neznámého vlastníka

2. VZP se projektu IZIP přestane účastnit

- nepřevezme již nakoupené akcie od neznámého vlastníka, zůstane jí jen 5 procent akcií

3. Vytvoří alianci s druhým vlastníkem projektu

- podmínkou je, že se do současné doby utajený vlastník identifikuje a řekne jasné plány, které s projektem má

4. Vytvoří alianci s tuzemskými společnostmi

- pokusí se do projektu zapojit lékařskou komoru, lékárnickou komoru a ostatní pojišťovny

Správní rada zároveň vyzvala ředitele pojišťovny, aby předložil všechny varianty, které v souvislosti s IZIP přicházejí v úvahu. "Zároveň chceme znát názor všech organizací, kterých se elektronické zdravotní knížky týkají, zda do projektu vstoupí a za jakých podmínek - zda dobrovolně nebo za úplatu," doplnil Šnajdr.

Specialisté jsou proti

Sdružení ambulantních specialistů už o víkendu vstup do projektu IZIP odmítlo. "Považujeme IZIP za v praxi nepoužitelný systém, který by lékařům jen přidal práci bez jakéhokoliv prospěchu pro kohokoliv. Odmítáme myšlenku vnutit IZIP zdravotnickým zařízením jako povinný," píše se ve víkendovém prohlášení.

Lékaři se domnívají, že argumenty VZP pro udržení projektu jsou zavádějící. "Už teď má pojišťovna dostatek možností, jak zjistit, zda byly podvodně vykazovány výkony, nebo se vyšetření zbytečně opakovala," uvedl předseda sdružení Zorjan Jojko.

Vlastník zůstává neznámý

Kauzu otevřela před zhruba měsícem reportáž České televize, která zpochybnila vlastnictví části akcií. Spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - převedli své akcie na švýcarskou firmu eHI eHealth International. Podle Cabrnocha to udělali i zbývající akcionáři.

VZP měla dosud pět procent cenných papírů, nyní pořizuje 46 procent. Zbytek - 49 procent - zůstává švýcarské společnosti.

Správní rada, ani vedení VZP dosud nezná skutečného vlastníka, kterého společnost eHI eHealth International zastupuje. Advokát firmy Thomas Lander jeho jméno nesdělil.

Za projekt VZP vydala za deset let 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Než politici definitivně rozhodnou, měli by mít k dispozici audit společnosti a další analýzy, které VZP zadala vytvořit.