Nemocnice, praktičtí lékaři, specialisté i lázně a ozdravovny by měli dostat od zdravotních pojišťoven zhruba stejně peněz jako letos. V platbách bude zohledněn růst DPH. Počítá s tím návrh úhradové vyhlášky, kterou ve čtvrtek představil ministr Leoš Heger (TOP 09).

Změnou financování a racionalizací péče by měly nemocnice mít od ledna na plánovaný růst platů o 6,25 procenta. Odbory chtějí od ledna celých deset procent dohodnutých pro příští rok v memorandu.

"Zatím je opravdu nedostanou. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet v půlroce," řekl Heger.

Praktičtí lékaři by měli podle ministrova náměstka Petra Noska dostat na příští rok od pojišťoven "více méně stejně". Stejné peníze by měli mít i specialisté, gynekologové, zubaři, lázně, záchranné služby a ozdravovny či domácí péče.

Naopak mírný pokles prostředků může nastat u laboratoří a radiodiagnostiky.

Nadstandard u lékaře? Češi o něj moc nestojí - čtěte ZDE

"Pacienti by neměli pocítit nedostatek péče, to je vůbec nejklíčovější bod, ze kterého vycházíme, že péče i při menších financích, než bychom si všichni přáli, nebude krácena," zdůraznil ministr.

Nemocnice mají podle něj stejně jako všichni poskytovatelé prostor pro racionalizaci péče tak, aby každý pacient dostal, co potřebuje.

Více peněz tam, kde jich je třeba

V nemocnicích a lůžkových zařízeních se má financování změnit. Přejdou z rozpočtů na platbu za diagnózu, budou placeny podle počtu pacientů. To má přinést peníze nemocnicím, o které je zájem.

Velká, střední i malá zařízení budou nově dostávat za stejné výkony také stejně peněz.

Reforma je ve třetině, tvrdí Heger. Na řadě jsou pojišťovny a spoluúčast pacientů - čtěte ZDE

Pokud nemocnice zvýší výkonnost, může podle Noska získat od pojišťoven v platbách až o pět procent více. Pokud racionalizační kroky neprovede, navýšení nedosáhne, uvedl.

"Tam, kam pacienti nepřijdou, těžko může zařízení očekávat, že bude dostávat peníze jen za svou existenci," řekl.

Celkový odhad příjmů do zdravotnického systému pro příští rok činí za podmínky udržení dosavadního růstu 226 miliard, je to zhruba o pět procent víc než letos. Jako referenční období pro stanovení cen vyhlášky je použit rok 2010, kdy celkové náklady na zdravotní péči činily 215 miliard.