Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se stala s 51 podílem většinovým vlastníkem společnosti IZIP, která zajišťuje projekt elektronických zdravotních knížek v česku.

Převzetí 46 procent akcií potvrdil mluvčí VZP Jiří Rod. Jako další krok bude podle něj následovat jednání o zkrácení platnosti smluv se společností IZIP.

Smlouvy mezi VZP a společností IZIP platí do roku 2015, VZP se předběžně se společností minulý týden dohodla, že pokud podíl převezme, smlouvy skončí už v pololetí 2012. K tomuto postupu pověřila ředitele VZP Pavla Horáka správní rada.

Dodatky ke smlouvám o vypovězení má ředitel uzavřít do 14. prosince. Zajistit má také vrácení autorských práv do firmy IZIP, údajně je převedla na jiné firmy.

VZP podle předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra uspoří zkrácením platnosti smluv 750 milionů korun, které nebude muset společnosti v příštích třech letech vyplatit. Podmínky pro odkup celého balíku akcií se Horákovi nepodařilo dojednat.

Projekt IZIP bude pokračovat, minimálně do poloviny 2012. Pak VZP smlouvy možná vypoví - čtěte ZDE

VZP podle Šnajdra ale díky majoritě může projekt rozvíjet podle svých potřeb, nebo ho zrušit a zvolit jinou cestu elektronizace zdravotnictví.

Za elektronické zdravotní knížky dala VZP za deset let 1,8 miliardy korun s DPH. Zbylých 49 procent akcií drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International pro nadnárodní společnost Asseco Central Europe, která chce spolu s akciemi i společnosti dodávající IZIP služby.

Média zveřejnila výsledky auditu, podle něj desítky milionů od VZP na provoz končí u společností, které nemají s knížkami nic společného.

Audit v IZIP: Je to prázdná schránka bez ceny, autorská práva má jiná firma - čtěte ZDE

Na eHI eHealth International převedli akcie spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Chtěli tak zajistit, aby projekt nezanikl.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nedořešenou otázkou zůstává určení odpovědnosti za dříve uzavřené nevýhodné smlouvy. Správní rada zatím o personální odpovědnosti nejednala, její člen Jiří Skalický (TOP 09) ale nevyloučil, že se tak stane na nejbližším zasedání.

Související